Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 25.9.2022, svátek má Zlata 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13278
Komentářů: 11316


MěřeníJosef Opatrný: Malá skvělá válka

14.01.2014   Jana Lišková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nová kniha Josefa Opatrného, věnující se problematice španělsko-amerického konfliktu z roku 1898, láká čtenáře na zajímavé a v českém prostředí ne příliš časté téma.

Kniha Malá skvělá válka, která vyšla v edici Polozapomenuté války, je novým počinem Nakladatelství Epocha. Autor publikace, Josef Opatrný, se v rámci této řady představil již jedním svým literárním počinem – Velkou siuxskou válkou. Čtenářské obci nejsou neznámé ani jeho další díla týkající se dějin obou Amerik. Z těch snad nejproslulejších jmenujme alespoň Válku Severu proti Jihu (jednu z nejlepších knih o dané problematice z české provenience) a Poslední indiánské války. Z dotčených publikací jasně vysvítá, že autor, významný český historik a iberoamerikanista, se problematikou amerických dějin a zejména kapitol, jež nejsou v českém prostředí příliš reflektovány, zabývá dlouhodobě.

Ve své nejnovější knize se Opatrný věnuje opravdu takřka polozapomenuté válce (alespoň v českém prostředí), konkrétně válce americko-španělské, která proběhla během roku 1898. Tento konflikt je v učebnicích dějepisu často zmiňován v souvislosti s mocenským vzestupem USA na konci 19. století a většinou je právě on určován jako pověstný milník, po němž USA vstoupily mezi velmoci. Termín Malá skvělá válka pak zcela reflektuje průběh střetu. &Spanělský protivník byl na hlavu poražen a USA z konfliktu vyšly jako nový subjekt světové politiky, obohaceny o Filipíny a významné postavení na Kubě, a to za cenu minimálních lidských i materiálních ztrát.

Tento z hlediska důsledků velmi významný konflikt byl však ve světové (a samozřejmě i české) historiografii povážlivě málo zpracováván. Většina historiků se zabývala pouze politickými příčinami a důsledky této války a v českém prostředí se střet stával jen dílčí kapitolkou dějin jedné či druhé strany konfliktu. Opatrný si však v této výjimečné publikaci zadal jiný cíl. Aniž by opomíjel politický vývoj válečných událostí, soustředí se i na ekonomické předpoklady střetu a především na jeho konkrétní průběh. Český čtenář má tak vůbec poprvé možnost dozvědět se informace o vlastním průběhu bitev a vojenském postupu.

Ačkoliv by se takto mohlo zdát, že titul zaujme jen válečné nadšence rozplývající se nad popisy válečných lodí a postupů jednotek, není tomu tak. Opatrný již v předchozích knihách dokázal, že válečné události lze podat velmi čtivým a přístupným způsobem i pro ostatní skupiny čtenářů, včetně žen. Svůj text totiž neustále doplňuje zajímavými historkami konkrétních představitelů daných dějů – a to nejen těch velkých osobností, známých z učebnic, ale i prostých řadových vojáků, jejichž korespondence či deníky se čirou náhodou dochovaly. Celkový obraz války tak nabývá plastičnosti. Kromě toho se autor nesoustředí jen přímočaře na konflikt z roku 1898, ale pomocí medailonků významných aktérů rozehrává kaleidoskop americké a španělské společnosti, který sám o sobě bývá jen velmi těžko v jiných publikacích tohoto typu k nalezení.

Kniha je taktéž velmi dobře vybavena po formální stránce. Obsahuje mapku bojišť a celé oblasti pro lepší orientaci v textu, chronologickou tabulku a velké množství obrazového materiálu, který celou historii velmi dobře dokresluje. Jediné, co snad v knize trochu chybí, je přehledný soupis či tabulka významných velitelů a státních představitelů. Opatrný se totiž konfliktu věnuje velmi detailně a ve změti španělských a amerických námořních kapitánů, admirálů apod. se za čas čtenář poněkud přestane orientovat. Zážitku z četby to sice nebrání, ale malá tabulka v příloze by tento drobný zádrhel jistě uspokojivě vyřešila.

Publikaci Malá skvělá válka je možné vřele doporučit všem čtenářům, kteří se zajímají o dějiny USA, &Spanělska či oblasti Karibiku (zejména pro pochopení budoucích událostí na Kubě je kniha přímo klíčová), bez ohledu na věk či pohlaví. Opatrného vypravěčský styl je totiž přístupný všem a na naučnou literaturu až překvapivě čtivý a zábavný.


Malá skvělá válka

&Spanělsko-americký konflikt, duben–červenec 1898

Josef Opatrný

Epocha, 2013 
    

 
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0409 s