Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 20.8.2022, svátek má Bernard 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13262
Komentářů: 11311


MěřeníUčte se jazyky - radí spisovatelka Martina Bittnerová

24.01.2014   Vanda Malá   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Martinu Bittnerovou znám asi jako většina z vás, především jakou autorku historických knih. Proto mne nejvíc zajímalo, co ji přivedlo k napsání sci-fi pro dospívající. Zní to nově, zajímavě a atraktivně...

Většina čtenářů tě má zařazenou jako autorku historických knih. Tvá poslední kniha ale není ani historická, ani pro dospělé. Prozradíš mi, co tě k napsání sci-fi pro náctilelé přivedlo?

Nevybavím si teď prvotní konkrétní impuls, ale každopádně základ této knihy tvořila povídka, kterou jsem po letech rozepsala do delšího útvaru. I když se to asi nezdá, svým způsobem mám ke sci-fi blízko, resp. mě v mládí hodně ovlivnilo. Když mi bylo kolem šestnácti, četla jsem české autory jako pana Weisse, Nesvadbu aj. Jejich pojetí žánru se mi velmi líbilo a rovněž mě lákalo, že při takovém psaní mohu uplatnit fantazii.

O čem kniha V průšvihu je?

Je to příběh o nečekaném a zvláštním dárku v podobě lidského mimina, který dostane dospívající hrdinka Lola. Kojenec přichází do rodiny, v níž to příliš harmonicky neklape. Navíc se jedná o "nelidskou společnost", společnost Cerků sešněrovanou různými absurdními pravidly a zákazy a proto se Lola snaží z toho všeho nějakým způsobem vymanit a poznat skutečný svět lidí.

Uvažuješ o tom, že bys v tvorbě pro mládež pokračovala?

Chtěla bych v příběhu pokračovat dál, čtenáři na to i čekají. Nicméně bohužel se zdá, že jsem zaškatulkovaná v kolonce historie a bude mě to stát ještě dost úsilí a času, abych si v této oblasti vybudovala své místo, ačkoliv mám na V průšvihu velmi pozitivní reakce.

Vím, že se budeš účastnit akce v rámci projektu Celé Česko čte dětem. Jak těžké je dnešní mládež přimět, aby vzali do ruky knihu?

Nemám s tímto projektem zatím žádnou zkušenost, ale s dětmi a mládeží se setkávám na besedách a myslím, že hodně záleží na přístupu a zájmu rodiny. Některé děti si myslí, že knihy jsou nudné, ale když se jim do ruky dostane ta, která je zaujme, pochopí, že čtení nebolí, ale naopak jim může přinést do života něco pozitivního. Bohužel se mi zdá, že mnohé školy hodně slevují třeba v oblasti čtenářských deníků, tolerují opisování z internetu apod. To rozhodně nepovažuji za správnou cestu.

Všude kolem nás slyším, že knihy se prodávají stále obtížněji. V čem je podle tebe zásadní problém?

Nejsem obchodník, ale stejně jako u hudby asi dochází k tomu, že si lidé stahují zadarmo knihy na internetu, tudíž, proč by za ně utráceli peníze. Obecně tu převažuje myšlení, že autor by měl psát a své texty zveřejňovat zadarmo, protože to přeci není "žádná práce". A co se týče prodeje knih, trochu postrádám klasickou kulturu prodeje. Dnes máme obrovské knižní supermarkety, kam musí čtenář přijít s kompletními informacemi, protože málokdy narazí na erudovaný personál, který by mu poradil. Dokonce jsem párkrát měla i ten nepříjemný pocit, že je jako zákazník obtěžuji. Před pár lety jsem tento problém řešila s jedním známým, tehdejším mluvčím jedné sítě obchodů a ten mi narovinu řekl, že co bych chtěla, když je ten personál špatně placený. Z takových věcí mi bývá smutno...

Když sama píšeš, najdeš si vlastně čas na to, ještě knihy jiných autorů číst?

Čtu poměrně hodně, i když z velké části ze studijních důvodů. Pokud chci relaxovat, jak já říkám, vyčistit mozek, sáhnu po detektivce, nebo nějakém humoristickém dílku. Oblíbila jsem si proto třeba detektivky Hany Proškové.

Koho z dnešních českých autorů bys čtenářům doporučila a proč?

Nemám odvahu něco, nebo někoho doporučovat. Jde o to, že každý má jiný vkus a já rozhodně nikdy nepatřila mezi čtenáře, kteří cíleně a prvoplánově sahali po titulech s nálepkou bestseller. Pro mě je na knize nejpodstatnější, aby mě, pokud se nechci vyloženě pobavit, donutila zamyslet se, aby měla nějakou hloubku.

Jak vlastně dlouho trvá práce na knihách, které píšeš? Je to otázka týdnů, měsíců, nebo dokonce let?

Pro mě je to spíše otázka trpělivosti, sebekázně a pevné vůle, což na čas změřit nedokážu.

Dá se v dnešní době psaním knih uživit?

Záleží, co si člověk pod tím pojmem představí. V zásadě dnes v knižním řetězci, kam musíme počítat i distribuci, je autor tím posledním kolem u vozu. Na druhou stranu už Karolina Světlá si povzdechla, že autor je takovým veřejným posluhou, který má ale sloužit zadarmo.

Co bys poradila mladým lidem, kteří by se chtěli stát spisovatelem?

Ať pilují od mládí cizí jazyk, nejlépe angličtinu, nebo němčinu, a jezdí na dlouhodobé zahraniční pobyty, ať se prostě naučí jazyk tak, aby v něm dokázali psát. Naše poměry jsou totiž příliš těsné.

Na závěr trochu odbočím. Není to dlouho, co začal nový rok. Dáváš si nějaká předsevzetí?

Nedávám, jen jsem si letos přála, aby ten rok byl snesitelnější než předchozí, bohužel začal pro mě tak šíleně a smutně, že si říkám, co mě ještě čeká dál.

  Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0393 s