Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 28.2.2024, svátek má Lumír 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníNepodceňujte sílu svých myšlenek

13.02.2014   Nikola Slavíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pokud se chcete uzdravit, nemusíte jen pasivně přihlížet, co s vámi udělá váš doktor. Že k uzdravení potřebujete hlavně pozitivní mysl a víru ve vlastní tělo, o tom vás s humorem a laskavostí přesvědčí lékařka Lissa Rankinová.

V dnešní době plné stresu, nefunkčních rodinných vztahů, obrovského pracovního tlaku, materiálního způsobu života či přílišných očekávání ze strany společnosti, zažívají lidé stále větší pocity osamělosti, odcizení, ztráty vlastních ideálů, hluboké deprese. Čekárny lékařů se plní pacienty s nevysvětlitelnými bolestmi, chronickými onemocněními, rakovinou a lidé poslušně polykají hrsti plné prášků, podstupují různá vyšetření, odevzdávají se do rukou svých lékařů, ale ne vždy tento postup vede k vyléčení. Může cesta k uzdravení vést i jinudy? Co když my samotní máme ve svých rukách daleko větší moc, než jsme si ochotni připustit? Tuto cestu, v níž hlavní roli v léčení hrají samotní pacienti, nám otevírá ve své knize “Mysl je mocný lékař” americká lékařka Lissa Rankinová.

Lissa Rankinová je vystudovanou lékařkou a má dlouholetou praxi v konvenčním lékařství. Trávila nekonečné hodiny ve své ordinaci (běžně se u ní vystřídalo 40 pacientů za den), předepisovala léky a různá vyšetření, neměla čas se pořádně věnovat svým pacientům, natož svému osobnímu životu - což jí stálo dvě manželství a vlastní zdraví - až přišla “velká bouře”, která jí vrhla do událostí, jež ji přiměly přemýšlet nad medicínou úplně z jiného pohledu.

Není ostatně divu, že tahle představa, jak mysl léčí tělo, nahání mnoha řadovým doktorům husí kůži. Celých deset let jsme na fakultách tvrdě dřeli, abychom si osvojili nástroje a metody, které nám údajně dávají moc nad těly druhých lidí. Proto bychom chtěli věřit, že vynaložený čas, peníze a energie nepřišly nazmar. Profesionálně i emocionálně jsme zainteresovaní na představě, že když se ve vašem těle něco porouchá, musíte jako pacienti vyhledat naši odbornou pomoc. Jako doktoři si libujeme ve víře, že vaše tělo známe lépe než vy. Na této představě stojí celý lékařský establishment.
  Většině lidí tohle paradigma vyhovuje. Alternativní názor - že disponujete potenciálem, o němž se vám ani nesnilo, a můžete se uzdravit sami - přehrává odpovědnost za zdraví zpět na vaši stranu hřiště, přičemž řada lidí si netroufá takovou tíhu nést. Je přece mnohem jednodušší vložit svou sílu i naději do rukou někoho chytřejšího a zkušenějšího, aby vás "opravil".


A tak se nám do rukou dostává kniha, jež nám přináší autorčiny myšlenky - o vlivu myšlení, optimismu, pesimismu, osamělosti a stresu na náš organismus, o samoléčebných schopnostech našeho těla, o síle a důležitosti placeba, jež je “moderními” lékaři tolik znevažována - podepřené vědeckými odkazy. Vedle zajímavých informací nám autorka podává pomocnou ruku na naší vlastní cestě k vyléčení - vše podpořené odkazem na její “osobní boj s nemocí”.

Kniha mi pomohla utřídit si myšlenky, které jsem, ve vztahu ke svému zdraví, za poslední roky získala. Doporučila bych knihu ke čtení každému lékaři, se kterým jsem přišla do styku – i těm ostatním. Protože kromě velkého poselství, že jsme to my samotní, kdo nás může uzdravit, přináší i myšlenku péče a lidskosti – a to je to, co se mi líbí. Jste-li pacient, lékař, jedinec zdravý jako rybička či zkrátka jen zvědavec, rozhodně si nenechte tento skvost utéct. Za přečtení a zamyšlení to rozhodně stojí. 

Autor: Lissa Rankin 
Překladatel: Jan Kozák
Počet stran: 312
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2014
Obrázek: http://www.jota.cz/
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Nikola Slavíčková - 11.2.2014 - 22:28

Ten pravý
Tak, mám za sebou další pokusy, ale tento by už konečně mohl být "ten pravý". :)

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0851 s