Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.6.2022, svátek má Lubomír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníDieta se Superjídelníčkem

18.02.2014   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Když máme předem dané množství jídla, které za den můžeme sníst, jde hubnutí celkem snadno. A proto nám mediálně známý výživový poradce Petr Havlíček a šéfredaktorka časopisu Dieta Petra Lamschová sestavili doslova Superjídelníček. Jedná se o knihu plnou receptů vydanou Mladou frontou koncem minulého roku.


Havlíček s Lamschovou jsou autory předešlých úspěšných publikací Jídlo jako životní styl I. a II., Hezky česky, hravě a zdravě! a Jak se hubne v Čechách aneb 101 otázek z dietatour. Všechny mají jedno společné, zaměřují se na zdravý životní styl, který vede nejen k úspěšnějšímu shození přebytečných kil, ale též k udržení zdravé rovnováhy v těle.

Kniha Superjídelníček je třísetstránková publikace čtvercového rázu s poutavým růžovým obalem, který vás prostě praští do očí, budete-li knihu hledat na pultech. Sympatický je úvod knihy, v němž autoři neopomenuli na důležité seznámení s našimi základními stravovacími chybami a upozorňují nás, na co si máme dát při nákupu potravin a sestavování správného jídelníčku pozor. Zajimavé přitom jistě je upozornění, že přílišné omezování tuků není zdravé stejně jako jejich nadměrná spotřeba. Autoři v tomto smyslu poukazují na doporučení Světové zdravotnické organizace, že živinová skladba by měla sestávat z příjmu 55 % sacharidů, 15 % bílkovin a 30 % tuků. Jsou to čísla orientační, přesto nám to trochu nesedí s obecně známými babskými radami: nejez přílohy (což jsou ale sacharidy sstjeně jako zelenina) a tuky. Ne že byste takto nemohli zhubnout, ale vyvážené pro tělo to právě nebude. Což se může odrazit na zdraví nebo také na tom, že takovou dietu dlouho nevydržíte dodržovat a rychle zase přiberete zpátky to, co jste pracně shodili. Vyváženost stravy naopak zajistí, že vám bude jídlo stačit, chutnat a ještě budete štíhlejší a zdravější.

Velice oceňuji, že tato kniha není jen obyčejnou kuchařkou, ale opravdovým pomocníkem. Najdete zde totiž celodenní jídelníčky na čtyři měsíce s tím, že každý týden obsahuje shrnutí ingrediencí, jež budete potřebovat, formou nákupního seznamu. To je opravdu super! I když dietáři z menších měst budou mít bohužel problém s některými speciálními potravinami, které budou muset buď nějak nahradit, nebo budou zklamaní, že recept s takovou surovinou využít nemohou. Doporučuji tedy před zakoupením knihu určitě namátkově prohlédnout. Aby bylo jasné, zda recepty v knize skutečně využijete.

Co nechybí, je motivace, upozornění na záludnosti u chronických dietářů, rozpis kalorií u jednotlivých jídel. Často se setkáváme také s upozorněním na možnost náhrady jedné potraviny za jinou. Každý den přitom obsahuje rozdělení jídel na 5 – 6 porcí, v podstatě formou krabičkové diety, kterou si přirpavujete sami, a k jednomu z denních jídel, tomu kuchařsky nejsložitějšímu (protože na jogurt s müsli nepotřebujeme recept) pak následuje přesně rozepsaný recept s fotografií. Recepty jsou jednoduché, postup popsaný v jednom odstavci mi zcela vyhovuje.

Věřím, že fanoušky zdravé výživy kniha nezklame. Dietáře snad také ne, i když ti by samozřejmě neměli spoléhat jen na počet kalorií (ani hodně, ani málo), ale také by neměli zapomenout na tělesný pohyb.


Superjídelníček - Havlíček Petr, Lamschová Petra
Mladá fronta, 2013

 
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0296 s