TAJEMSTVÍZázračně splněné přáníDotazníkZpackané lívanceŠvagrová v pubertěNezapomenutelná ostuda
Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13633
Komentářů: 11402
6 Vánočních pověr: Žádné praní a pozor na dopisy!VÉVODKYNĚ – TV tip – Dojímavý historický osudPo stopách Mikuláše Osobnost mé babičky: Příběh lásky, tvorby a rodinné oddanostiFenomén Dobříš – Domov českých spisovatelůUmění hlavolamů: Křižovatky myšlenekKamery: Očima psychologie a etiky6 důvodů, proč očkovat děti proti chřipce. Jde to i bez jehly!Středověké krčmy: Víno vs. PivoMOJE SESTRA LŽE – psychologický thriller americké spisovatelky Bradeigh GodfreyMáte chuť na dobré jídlo? Servíruje jej Monika AbsolonováDívka, kterou spolklo moře
Nabídka mediálního partnerství
www.ngprague.cz
www.muzeummontanelli.com
www.fenixradio.net
www.egmont.cz
www.divadlotramtarie.cz
www.divadloviola.cz
www.paseka.cz
www.dokoran.cz
www.metafora.cz
www.atlantis-brno.cz
www.fragment.cz
www.argo.cz
www.audioteka.cz
www.druhemesto.cz
www.pozitivni-noviny.cz
www.ivysehrad.cz
www.libri.cz
www.bezruci.cz
www.divadlodisk.cz
www.divadloaha.cz
www.zizkovskedivadlo-jc.cz
www.patart.cz
divadlo.zlin.cz
www.albatros.cz
www.academia.cz
www.comicscentrum.cz
www.nakladatelstvicas.cz
www.zooplzen.cz
www.vosp.cz
www.balet-praha.cz
www.jota.cz
www.advaita.cz
Vzpomínám na svoji babičku, jak ráda sledovala staré černobílé filmy. Všechna ta romantika, krásné šaty a hezounké tváře, jak to bylo pro ní čarokrásné. Snad z nostalgie dnes sleduji ty samé filmy. Přesto, víte, kdo stál za krásnými šaty Lídy Baarové, Adiny Mandlové aj.? To nebyly filmové ateliéry, ale módní domy a vyhlášená jména.
Módu období protektorátu tehdy limitoval především přídělový systém. Změněné situaci se museli přizpůsobit prestižní salóny i běžná krejčovství, obuvníci a výrobci látek.
„Takže se řešily i zbytky. Například existovaly živnosti, které se specializovaly na vybírání zbytků od krejčích, a z těchto drobných kousíčků látek a kůží pak vyráběly například tašky na nákupy,“
vysvětluje kurátorka Národního muzea pí. Burianová.
Druhý měl ženskou štíhlou siluetu s odhalenými pažemi a rameny. Délka sahala minimálně po kotníky. Oblíbeným doplňkem společenského oděvu byly kožešinové kabátky, peleríny a přehozy.(obr.1)
Střihovou novinkou z nouze byly kombinované šaty, často vzniklé ze dvou starších odložených oděvů. Na začátku války se u nás také poprvé objevily boty na klínu, vzhledem k nedostupnosti kůže často s platformou ze dřeva či korku. Ty se od té doby vracejí do módy s železnou pravidelností.
Základem šatníku mužů všech sociálních vrstev byly kalhoty a sako. Samozřejmě rozdíly byly v materiálu, střihu, provedení, ale stejně jako ministr, tak i rolník a dělník vlastnil tento základní pánský oděv. Krásné, nemyslíte?!
Ale vraťme se k ženám. Kde si nechávali šít šaty takové hvězdy jako Adina Mandlová, Hana Vítová, Nataša Gollová, ale třeba i Hana Benešová nebo automobilová závodnice Eliška Junková? Ty nejslavnější (a také nejbohatší) se nechávaly hýčkat v salónu Hany Podolské (obr.2). Mít šaty z tohoto salonu patřilo k dobrému bontonu.
Jaká byla sama majitelka věhlasného salónu? V osobním životě to měla trochu jako na houpačce. Narodila se jako Johanna Vošahlíková v roce 1880. Poté, co předčasně zemřel její otec, architekt a stavitel F.Vošahlík, musela rychle začít pomáhat matce živit rodinu. Vyučila se tedy švadlenou a začala šít po domech. Její štěstí bylo, že se seznámila s Viktorem Podolski − akademickým malířem, v jehož žilách dokonce kolovala polská zemanská krev. Vzali se již po krátké známosti a díky manželovi si mohla v roce 1908 otevřít svoji první dílnu, kterou nazvala U Pěti králů. Začínala velmi skromě, jen se dvěma švadlenami. Podniku se ale dařilo, a tak se rodina už v roce 1914 mohla přestěhovat do luxusního bytu v paláci Lucerna na Václavském náměstí. Tamtéž si otevřela i módní salon. Manžel ji velmi miloval a ve všem ji podporoval. Po otevření nového salonu v Lucerně dokonce nechal malování a začal pracovat v podniku své ženy – to rozhodně nebyla na počátku století běžná věc. Salón dostal název Modelový dům Hany Podolské a jeho zlatá éra nastala po první světové válce, kdy se proměnil na opravdu luxusní modelový dům, jehož součástí bylo i kloboučnictví a kožešnictví. Také počet švadlen se rozrostl na několik desítek.
Byla synonymem elegance první republiky. Kdo tehdy něco znamenal, šil
právě u ní. Podolská skvěle ovládala to, co by se z dnešního pohledu dalo
nazvat uměním marketingu a PR. Její modelový dům se svého času psal
francouzsky Maison Podolská a také názvy všech modelů byly ve
francoužštině.
Kromě módních přehlídek také vydávala vlastní časopis, v němž komentovala své modely, podávala rady a popisovala trendy. A nejen to − spojila se s jedním z nejlepších fotografů své doby Františkem Drtikolem, který fotil její modely. Pravidelně s ním a se svými modelkami navštěvovala dostihy v Chuchli, a jedenkrát ročně s nimi také jezdila do Mariánských lázní. Proč? Scházela se tam tehdejší smetánka a manekýny od Podolské měly za úkol projít se vždy několikrát po kolonádě − samozřejmě vždy v jiném modelu. Spolupracovala také s filmem − kostýmy pro nejeden z dobových trháků se šily právě u Podolské. Právě v jejím kostýmu učarovala Oldřichu Novému Adina Mandlová ve filmu Kristián, nebo Lída Baarová Gustavu Nezvalovi ve filmu Maskovaná milenka. Ve filmu Katakomby zase v jedné scéně Adina Mandlová otvírá krabici se šaty, a kamera poměrně dlouho zabírá zřetelný nápis “Modelový dům Hany Podolské”.
Pokud Vás zajímá víc, zkuste zalistovat v nové knize "Móda v ulicích protektorátu" od Miroslavy Buriánové (nakl. Grada, 2013) . Najdete mnohem více fotografií, které opráší veškerou eleganci ukrytou ve sbírkách Národního muzea.
ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž
Copyright © 2001 -
2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.