Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníZtracený svět v komiksu

13.03.2014   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ztracený svět je známý příběh Arthura Conana Doyla, který nyní v komiksovém podání ztvárnil Petr Kopl. Jedná se o poutavě zpracovanou historku o prehistorických zvířatech v současném světě, již vydalo nakladatelství Grada Publishing v letošním roce.

Tohoto vděčného příběhu, který poprvé spatřil světlo světa v knižní podobě r. 1912 a od té doby byl nesčetnětněkrát napodobován i zfilmován, se současný komiksový autor Petr Kopl ujal velmi citlivě a profesionálně. Z autentického příběhu zachoval maximum, neměnil jeho dějovou linii, ale přidal něco navíc. Osvěžující nadstavbu, která příběh modernizuje a spojuje jej např. i s českou literaturou, když se na scéně objevují Rossumovi roboti.

Přestože se jedná o komiks, podobenství s původním dílem lze spatřit i v doplňujících úryvcích z londýnských novin Daily Gazette, pro které pracuje jeden z hlavních hrdinů novinář Mellone. Stejně jako A.C. Doyle se i Kopl snaží o vtažení do děje, přesvědčivost. Kromě toho nechybí ani pár doplňujících informací o prehistorických zvířatech a také nenucená reklama na další knihy Petra Kopla vycházejí v sérii Victoria Regina (např. Bes baskervillský, Drácula, Tajemný hrad v Karpatech).

Koplovy vyvážené kresby, barevností i množstvím textu, a především styl jeho humoru čtenáře rozhodně osloví. Autor mistrně využívá zkratek a filmových triků, které parodicky a s neuvěřitelnou lehkostí zasazuje do textu. Knížečka čítající 116 stran se tak přečte na jeden zátah, ale pozor, ne jedním dechem, protože byste se museli zakuckat smíchem.

Pokud tedy dnešní čtenář, ať už se jedná o mládež, pro kterou je komiks primárně určen, ale i dospělý, nerad čte velké množství textu, přesto by se rád trochu zorientoval v literární klasice, má ohromnou příležitost poznat ji zábavnou formou. Komenský by jásal, je to škola hrou, spojení humoru a inteligence. Nápad i zpracování jedinečné.

 komiks Ztracený svět, Petr Kopl

Grada Publishing, 2014  

Zdroj obrázků: www.grada.cz 
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.028 s