Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníRýmovačky Lukáše Pavláska

15.03.2014   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Knížka básniček pro děti "Prvotřídní blázni maj potíže s kázní" autora Lukáše Pavláska vyšla na konci loňského roku v nakladatelství Mladá fronta a je možné ji zakoupit i v elektronické podobě. Jestli potěší? Toť otázka! Zřejmě jak koho!


Papírová podoba knížky obsahuje na 72 stranách velmi jednoduché básničky a obrázky, které jsou údajně určené dětem od pěti let. Osobně myslím, že je kniha vhodnější až pro děti školního věku, protože ač se jedná o zcela jednoduché rýmovačky, styl vyjadřování odpovídá spíš třetí, čtvrté třídě. Kromě toho když se člověk vyjíví, učí se něčemu novému, musí se to nejprve naučit správně, než to může začít porušovat, a tak když učíme děti určitým zásadám a také estetice, tímto stylem psaní si podle mě podrážíme nohy. Nadsázku a parodii lze zkrátka pochopit až v určitém věku a možná také v určitém rozpoložení, ke knížce by tedy pro mladší děti byl vhodný určitý doprovod ve formě komentáře. Je pravda, že v podstatě na to nakladatelství upozorňuje již na samotné obálce knihy, kde je uvedeno poutavé varování "nezbedné básničky pro děti". Slovo nezbedné znovu zdůrazňuji.

Nemůžeme tu skutečně mluvit o duchaplné poezii, která povznáší či rozvíjí intelekt. Jsou to humorné rýmovačky, které se dobře pamatují, ovšem jsou obsahově primitivní a i když se jistě autor nechtěl po nikom opičit, dovolím si srovnání: pro mě zkrátka nedosahují Žáčkových kvalit. I v jednoduchosti lze zkrátka nalézt genialitu. Tady bohužel chybí. Je to čistá jednoduchost. Ne urážlivá, ne výstřední, je to jednoduchost dnešní doby, která velí nepřemýšlet, utrácet čas, nechat se unášet tím, co média produkují.

Tím pádem se někdy i popisovaný poetický děj stává strnulým, jako by ho autor nuceně překroutil jen proto, aby na konci řádku vznikl rým. Že to nedává smysl, nevadí, zachraní se obrázkem, který to dovysvětlí. A ač se nejedná o žádné složité výkresy, ale opravdu jednoduché kresby, mají tu skutečně důležitou funkci. Ladí knihu do mnohem komičtějšího rázu než samotný text, v němž převažuje nad humorem spíš ta nezbednost. Děti tuto hravost ocení pravděpodobně více než my dospělí. Ovšem důslední rodiče a učitelé, kteří by případně hledali originální zdroj pro recitační soutěže, ať na tuto knihu rovnou zapomenou. Najdou tu skutečně rýmovačky hravé, které se mohou hodit na tábor nebo na cestu na dovolenou. Vždyť to jsou básničky pro blázny, co maj potíže s kázní, tak to trochu vyplývá již z názvu knihy, ne?


Pavlásek Lukáš: Prvotřídní blázni maj potíže s kázní
Mladá fronta, 2013
foto obálky: www.kniha.cz/mf


 

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0379 s