Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 29.2.2024, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníNatěšená Plzeň aneb Jak se město připravuje na titul EHMK

02.04.2014   Stanislav Polauf   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

O tom, že město Plzeň ponese v roce 2015 prestižní titul Evropské hlavní město kultury (EHMK) se všeobecně ví. Celá republika určitě sleduje (a může jen závidět) rodící se Nové divadlo, které má otevřít své sály již v září tohoto roku. Není to však zde jediný velký projekt a stavba divadla nijak nezastiňuje mnoho dalších kulturních aktivit, jimiž Plzeň dnes žije.

Plzeň je městem proslaveným průmyslovými výrobky ze &Skodovky (dnes rozdrobené na menší podniky), pivem (Pilsner Urquel je bez nadsázky považován za nejlepší pivo na světě) a v poslední době i fotbalem. Je také městem na cestě na Západ, městem, které leží na obchodní Zlaté stezce, městem čtyř řek. A – možná jste si to neuvědomili – je ženského rodu, takže bychom správně měli psát, že  teď se udělením titulu může naplno otevřít kulturní Evropě jako hostitelka špičkových a inspirativních umělců i jako jejich sebevědomá partnerka. Bude toho hodně, co se v Plzni urodí a Rozhledna webmagazinu o tom jistě přinese další zprávy.

V úvodu jsme se zmínili, že vzniká nové divadlo. Přidejme, že dalším stěžejním projektem je také vybudování moderního kulturního a společenského centra na Světovaru. Tady, v bývalém pivovaru poničeném později armádou, roste skutečně velké zázemí pro tvůrčí aktivity všeho druhu – doslova „kulturní továrna.“  Novou tvář získává i řada veřejných prostor. Po zbourání (pro mnohé Plzeňany zbytečném) socialistického Domu kultury dojde snad i na oživení sálu s nejlepší akustikou v kraji v kulturním domě Peklo. Projekt EHMK zároveň inspiruje jak tradiční kulturní instituce, tak i nové hráče z řad neziskových organizací a občanské společnosti. Rodí se nové příležitosti k mezinárodní spolupráci a tvorbě nových vzrušujících inscenací, výstav, koncertů, uměleckých intervencí. Hledají se nová témata, navazují komunikace a vztahy.

Umělecký šéf projektu divadelník Petr Forman říká: “Chtěl bych do Plzně přivézt různé zahraniční soubory, které ještě nikdo v Čechách neměl možnost vidět vystupovat. Budou to herci, hudebníci, ale třeba i artisté a cirkusáci. Naší snahou je zajímavé umělecké projekty nejen dovézt ale pokusit se pomoci se pomoci i vzniknout novým a ty představit lidem v Plzni jako prvním.“

Nechme však obecných řečí a položme si konkrétní otázku: Co se v Plzni děje právě teď? Co je zajímavé a podnětné natolik, že by to mohlo oslovit i případné návštěvníky odjinud? Vzhledem k rozsahu tohoto článku můžeme jen letmo nahlédnout.

Divadlo Josefa Kajetána Tyla má v republice dobrý zvuk. A světová premiéra nejnovější inscenace tanečního muzikálu FREDDIE – THE KING OF QUEEN je mimořádným uměleckým dílem. Choreograf a režisér Libor Vaculík navázal na nepřekonanou a zřejmě nepřekonatelnou inscenaci EDITH-VRABČÁK Z PŘEDMĚST Í (s Radkou Fišerovou) zasvěcené Edith Piaf a v podobném duchu se věnuje frontmanovi slavné britské skupiny Queen, velké a tragické postavě Freddieho Mercuryho (1946-1991). Mercuryho písně zpívá pozoruhodně skvěle (v anglické verzi) Michael Kluch, který podle slov režiséra „výborně zpívá i se Mercurymu podobá vizuálně. Vlastně se do jeho podoby dlouhodobě stylizuje jako lídr velmi úspěšné revivalové skupiny Queenie.“ Jako jeho „druhé já“ vystupuje plzeňský sólista - tanečník Richard &Sevčík.

Západočeské muzeum – o jehož podnětné a unikátní 2. mezinárodní výstavě uměleckých knižních vazeb Prize Volumes  jsme psali (viz http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=13975) přišlo s další iniciativou – v jeho části Muzeu církevního umění plzeňské diecéze byla připravena výstava POUSTEVNÍCI A POUSTEVNY V PLZEŇSKÉM KRAJI představující 47 nejvýznamnějších lokalit pousteven na území kraje spojených s působením poustevníků od legendických postav, přes rozmach barokního poustevnictví až po místa spojená s romantismem. Exklusivní téma bylo zpracováváno v dlouhodobém bádání k výstavě je vydána i bohatě vypravená publikace autorů Petra Rožmberského a Mgr. Luďka Krčmáře.

Desítka plzeńských galerií může nabídnout přehršel pozoruhodných děl. O výstavě NA OKRAJI DAVU: UMĚNÍ A SOCIÁLNÍ OTÁZKA V 19. STOLETÍ v Západočeské galerii jsme již psali (viz http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=13937. Snad se příliš neprohřešíme tím, že upozorníme jen na tu nejmladší z nich – nese název „Ve středu“ a lze ji najít skutečně „ve středu“ města v Martinské ulici. Pozoruhodná je tím, že vznikla přímo z iniciativy studentů fakulty umění a designu Západočeské univerzity, kteří ji za podpory Plzně 2015 také sami provozují. Před pár dny zde  byla otevřena souborná výstava prací studentů a absolventů ateliérů Intermédia, Multimédia a Nová média a proběhla podnětná přednáška přední české umělkyně, držitelky Ceny Jindřicha Chalupeckého Kateřiny &Sedé, zaměřená na sociálně laděné happeningy a experimenty.

Pokud jde o výstavy ještě alespoň malá poznámka. Občané města jsou již zvyklí na výstavní plochu pod širým nebem ve Smetanových sadech – nyní je tam láká několik desítek panelů zaměřených na životní osudy cestovatele Miroslava Zikmunda. To, že je přede dveřmi Festival českých (a nyní i slovenských) filmů FINÁLE také již víte a určitě se jím bude Rozhledna zabývat podrobněji.

O mnoha dalších zajímavých kulturních akcích by se dalo napsat. Ale „nejen uměním je živ člověk“ a tak věnujme zbytek prostoru také oddechu a zábavě po kultuře. Město piva Plzeň se pyšní nejen mamutí pivovarskou restaurací Spilka, ale i drobnými podniky, kde načepují dobré pivo a podají hostům výjimečné jídlo podle tradičních českých receptů. V úterý 25. března se pro první hosty otevřel na náměstí Republiky č. 14A v domě, kdy bývala v roce 1640 sladovna Excelent Urban Pub. U jeho křtu řekl generální ředitel Plzeňského Prazdroje Paolo Lanzarotti: „„Plzeň je s pivem spjatá jako žádné jiné město na světě. .Věřím, že i díky ComiX Excelent Urban Pubu , který je městským klubem, restaurací, hospodou i galerií, a našemu pivu Excelent, které je určené zejména pro mladší dospělé, se nám podaří podpořit a zachovat českou pivní kulturu i pro budoucí generace.“  Všimněte si slova galerie - umění si našlo cestu do mnoha plzeňských podniků – namátkou jmenujme třeba hotel U Pramenů, restaurace Kačaba či Artamo, ZEKE Sushi bar či vinárnu Azyl.

Jak jinak než u piva musíme v městě piva naši exkurzi skončit. S dalšími zajímavostmi naše čtenáře jistě později opět seznámíme. A budeme rádi, pokud nám podobný příspěvek pošlete i z jiných měst či regionů.
 
 
Fotografie z nového tanečního muzikálu "Freddie – The King of Queen", který uvádí Divadlo J. K. Tyla poprvé 15. 3. 2014 v Komorním divadle v Plzni. Na snímku: Richard &Sevčík, Michael Kluch, Iva Marešová. - Foto: Pavel Křivánek DJKT Plzeň

Konečná podoba kulturní továrny Světovar - podle projektu


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0429 s