Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníNejhorší rok mýho života

05.04.2014   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tato dramatická hláška je názvem knihy s podtitulem aneb už žádné další "rady pro puberťáky" autorky Kateřiny Havlové. Povedený titul určený dospívajícím skrývá příběh čtrnáctileté dívky psaný formou blogových příspěvků. OMG!


Dílo stylisticky laděné do současného jazyka mladých včetně použití počítačových zkratek, které dospělý běžně nepoužívá a často tedy nemůže textu porozumět. Což je sqělý, protože kniha není pro stařešiny skotačící kolem pláloláku určená, že jo. Kniha je zkrátka stylová, takže ani dozrávající kompjuteroví fajnšmekři nemusí ohrnovat frňáky.

Čtrnáctiletá Kiki tu píše příspěvky na svůj blog, kam se svěřuje se svými momentálními trápeními. Její nejlepší kamarádka se odstěhovala, má trable se svým klukem, bouchly jí plány na prázdniny a její teta je vážně nemocná. Pořád se kolem ní děje něco, nad čím vážně uvažuje a dojde dokonce do momentu, kdy prožívá jistý vhled do starostlivého světa dospělých a sama si díky tomu tak náhle připadá. Dospělá. Plně si uvědomí zodpovědnost a naopak malichernou podobu některých svých starostí.

Díky zdravotním problémům tety se největší část knížky točí kolem zdraví, ženských nemocí a očkování, což jistě není na škodu, přesto bych uvítala mnohem širší záběr. Na sto stránkách, mezi kterými nechybí ani fotografie, však samozřejmě nelze stihnout všechno, a tak je směrodatný správný přístup k věci, zmínění různých aspektů a aelspoň jeden problém probraný více do hloubky (ve stylu o všem něco a o něčem všechno). Podrobnosti se dozvídáme tak, že každý Kikin blogový příspěvek je komentován nějakým odborníkem – a následně s humorem různými přispěvateli blogu. Tato virtuální diskuse přitom velmi reálně kopíruje průběh takových reálných debat.

Tato trochu atypická knížka, která dle názvu nedává rady puberťákům, je trochu dává a trochu naopak ne, uvažuje nad nimi, kritizuje je a částečně jimi i opovrhuje, zkrátka není tak docela jednoznačná a poskytuje čtenářům daleko širší prostor pro vlastní názor. Může být nenudným zdrojem některých důležitých informací, které je vždy snazší přijmout od přispěvatele blogu, byť odborníka, než od vlastního rodiče. Kniha apeluje na všechny důležité aspekty, přizpůsobuje se stylu mladých, které chápe a dává jim za pravdu, zároveň se snaží jim ukázat důležité hodnoty. Proto věřím, že bude přínosná pro všechny, kteří si ji přečtou, ať už to bude dospívající dívka nebo rodič.
 

Havlová Kateřina, Nejhorší rok mýho života
Mladá fronta, 2013
ikonka: knihy.cz

 


 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0365 s