Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníPovídky! Jaké? Překvapivé!

08.04.2014   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Sborník "Povídek s napětím" nazvaný podle jedné z nich Závrať je určen dětem od 12 let. Sborník z vybraných děl českých autorů sestavila Jana Čeňková. Přestože původně hledala při výběru povídek určité fantastično, nejedná se o sci-fi, ale skutečně spíše o povídky s různou mírou napětí.

Některé se blíží spíše k hororu, jiné jsou detektivní, případně mystické až fantasy. Každá z povídek je zkrátka úplně jiné kategorie a opravdu jen těžko se mezi nimi kromě toho češství hledá něco společného. Výraz napětí bych osobně spíš zaměnila za překvapivost, neboť v některých příbězích je napětí skutečně pramálo, pokud za napětí nepokládáme přirozenou zvídavost – chtít vědět, co za tím stojí. Možná je to jen úhel pohledu.

Velmi těžko se též hodnotí rozmanitý výběr, neboť povídky k sobě vůbec nepatří a tedy ani neladí. Výhodou tohoto nesourodého výběru je, že si tam docela každý čtenář nějakou tu "svojí vyvolenou" najde. Na druhou stranu to vyvažuje stejně velká nevýhoda, že se vám určitě něco líbit nebude. Mně osobně vůbec nesedl Chlapec Josefa Čapka, zatímco třeba Závrať jeho bratra Karla Čapka, podle níž se celý tento soubor nazývá, mě je schopná znovu a znovu pobavit – přestože už rozuzlení znám.

Co je zcela očividné a co možná současnou mládež zklame, že žádná z povídek neodpovídá dnešnímu stylu (přestože je mezi autory i mladý Vratislav Maňák) a především právě toho slibovaného napětí nabízí kniha mnohem méně, než je současná mládež průměrně zvyklá. Myslím, že skutečně napětí v dnes chápaném pojetí (a tedy vlastně jeho dostatečné míře) obsahují dvě povídky: lehce hororový příběh Jaroslava Havlíka "Přicházející z pekel" a doslova krvák pro dvanáctileté až nevhodný "Slavný pes" Jana Weisse.

Přestože samotný nápad "povídek s napětím" psaných českými autory se mi velice líbí, zvlášť když jsou určené pro mládež a očekávám tedy jistý výchovný charakter ve smyslu hledání vztahu k literatuře, obávám se, že výběr povídek přes veškerou snahu paní redaktorky nebyl vždy úplně nejšťastnější. Netuším, co je skutečnou příčinou, zda těch přečtených dvě stě povídek, ze kterých vybírala, bylo stále málo, nebo zda se na toto téma a ještě pro tento věk skutečně nedá najít o mnoho víc, co by skutečně pobavilo, dostatečně překvapilo a zároveň i dokázalo přinést do čtení dostatek napětí, každopádně myslím, že se jedná o antalogii celkově spíše průměrnou. Zábavné i nudnější povídky v jedné směsici. Bohužel dnešní mládež je zvyklá spíš na rychlý spád a akční děj, bez přílišných popisů, někdy by neuškodil ani současnější jazyk. Moc ráda bych se mýlila, protože miluji klasiku a přes všechny pochybnosti tomuto souboru povídek velice fandím. Mládež může také překvapit! A tak ve skrytu duše doufám a s dávkou napětí očekávám, že si tento sborník svou cestičku k dospívajícím čtenářům najde.


Závrať, povídky s napětím
Neruda, Čapkové, Meyrink, Neff, Souček...

ilustroval Nikkarin
Mladá fronta 2013

ikonka:knihy.cz
 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0758 s