Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 10.6.2023, svátek má Gita 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13457
Komentářů: 11382


MěřeníFeynman potřetí a naposledy?

18.04.2014   Patrik Kořenář   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

"Pro někoho je fyzika jen školní předmět, pro někoho je koníčkem a pro jiného dokonce vášní. Richard P. Feynman o ní dokázal mluvit s takovým zaujetím, že jeho přednášky patřily k těm nejvyhledávanějším a jejich knižní vydání se stalo pro všechny fyziky biblí."

Na revidované české vydání této knihy čekal snad každý nadšený obdivovatel jednoho z největších fyziků minulého století, amerického profesora Richarda P. Feynmana. Jeho přednášky z pro mnohé tajemného oboru kvantové fyziky úspěšně přibližovaly studentům i zapáleným laikům podivný svět subatomárních částic a jejich chování, který za normálních okolností mate mozky i těm největším odborníkům.

Po prostudování teoretické části (ne, tuto knihu nemůžete jednoduše číst) si můžete vyzkoušet své nově nabyté vědomosti v praxi, alespoň v rámci připravených příkladů, ke kterým autoři Feynman, R. B. Leighton a M. Sands přidali i podrobný postup řešení. Látku vám totiž Feynman nevysvětlí na téměř laických přirovnáních jako je u něj obvyklé, ale rovnou v rámci více či méně komplikovaných vzorců.

Zatímco první dva soubory přednášek bubnujícího fyzika byly stravitelné i pro fanouška znalého pouze základů kvantové fyziky a fyziky obecně bez hlubšího matematického porozumění problému, třetí díl v nárocích na své čtenáře znatelně přitvrzuje.

Dříve by vám stačilo vědět, jak v principu funguje Heisenbergův princip neurčitosti – pro řešení příkladů však potřebujete pochopit i jeho matematickou podstatu. Narazíte tu i na slavný a Feynmanem často probíraný dvouštěrbinový experiment, tentokrát však stejně jako u ostatních problémů nehledejte vysvětlení jeho principu, nýbrž matematické řešení počítané s amplitudou pravděpodobnosti. Stručně bychom mohli knihu oproti jejím předchůdcům shrnout slovy: Méně slov, více rovnic.
 
Richard P. Feynman, R.B.Leighton, M. Sands: Feynmanovy přednášky z fyziky 3
Vydalo nakladatelství Fragment, 2013
Počet stran:436
Překladatel: Ivan &Stoll


Některé slavné citáty Richarda Feynmana (1918 - 1988):

"Rozvoj vědy a pokrok poznání se stávají stále obtížnější. Na experimentování již nestačí zápalky a sláma."

"V počátcích všech vědeckých pozorování jsme při hledání rozumného vysvětlení jevů vystačili s pouhou intuicí, založenou opravdu jen na prosté zkušenosti s všedními objekty. Ale jak se snažíme vypracovat lepší popis naší zkušenosti, která začíná zahrnovat stále širší rozsah jevů, přestávají být naše vysvětlení jednoduchá a stávají se tím, co nazýváme zákony. Často se zdá, že jsou čím dál nerozumnější a stále více vzdálené od toho, co považujeme za zřejmé."

"Když vědec nezná odpověď na problém, žije v nevědomosti. Když výsledek tuší, žije v nejistotě. A když má proklatě velkou jistotu o charakteru výsledku, ještě pořád ho hlodají nějaké pochybnosti. Zjistili jsme, že pro dosažení pokroku to má ohromný význam. Musíme uznat naši ignoranci a ponechat prostor pochybám. Vědecké poznatky jsou souborem tvrzení pronesených s různým stupněm jistoty – některá tvrzení jsou naprosto nejistá, některá skoro jistá, ale žádná nejsou jistá absolutně."


Kdo je Richard Feynman?

Richard Phillips Feynman byl americký fyzik, který za  druhé světové války pracoval v rámci projektu Manhattanna vývoji jaderné bomby. Roku 1965 získal Nobelovu cenu. Veřejnost ho měla ráda pro jeho často neformální přístup k vědě. Kromě fyziky miloval umění - s oblibou maloval akty.


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0349 s