Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 28.2.2024, svátek má Lumír 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníKdo je tu oběť?

22.04.2014   Nikola Slavíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Když nepřijde vaše žena v pátek večer domů, možná vám to nebude připadat divné. Proč by se nemohla pobavit s kamarádkami?

Když však víte, že vás už jednou podvedla, budete na tu koketu možná naštvaný. Neměl byste se o ní spíš bát? Odpověď na tuhle otázku přináší švédský thriller Už se nikdy nevrátí spisovatele známého pod pseudonymem Hans Koppel.
 
Je páteční večer a Mike ho tráví společně s malou Sannou. Holčička se neustále vyptává po mamince, která nepřišla domů, a tatínek ji s úsměvem odpovídá, že maminka dorazí později. I dospělí mají občas právo se pobavit. Uvnitř však prožívá rozhořčení a ponížení, které v něm vyvolávají vzpomínky na zradu od vlastní ženy. Cítí se znovu podveden.

Když Ylva nedorazí ani druhý den ráno, vztek se v Mikovi vzdouvá. Určitě se někde kurvila. Ví to. K večeru, kdy se Ylva stále neozývá - mobil má vypnutý a nikdo o ní nic neví- vystřídá vztek strach. Co když se jí něco stalo. Mike kontaktuje policii. Ta se na základě informací dopracuje k jediné myšlence - Mike odstranil svoji nevěrnou ženu.

Žena držela hrubě Ylvu za vlasy a přinutila ji zvednout tvář. "Jaká je?" zeptala se muže. Nezvýšila hlas, ačkoliv Ylva křičela a plakala a nesouvisle mluvila o tom, co bylo. Žena nechtěla promeškat ani vteřinu z Ylvina ponížení, této dlouho očekávané nápravy.
"Jako strkat ho do kýble s teplou vodou? Bude asi vytahaná. Není divu, po tom množství chlapů, co v sobě měla."
Žena ji zatáhla za vlasy. "Je to tak? Jsi vytahaná?" Ylva plakala tak, až jí z nosu tekly hleny. Hlava se jí kolébala do rytmu s mužovým přirážením. Obličej měla stažený bolestí.
"Myslím, že se jí to líbí," řekla žena. "Je vidět, že se jí to líbí. Budeš to muset několikrát zopakovat, miláčku."
Ylva se ji pokusila oblomit. "Prosím vás." Žena se k Ylvě naklonila. "Já nic nedělám," zašeptala. "Já se jen dívám."
Pohyby se zrychlily a nakonec ustaly. Muž udýchaně vstal, natáhl si spodky a  vlezl do kalhot. Žena pustila Ylviny vlasy a postavila se. &Sla před mužem a odemkla. Nechala muže projít, než sama vyšla ven. "Buď ráda, že to byl jen jeden," řekla a zavřela dveře.


Čtivé, napínavé, propracované, plíživě děsivé. Kam až člověka dokáže dohnat touha po pomstě. Celou dobu, co jsem knihu četla, jsem chtěla vědět "jak a proč". Jak to celé nakonec dopadne a proč k tomu všemu došlo. Autor postupně vkládá čtenáři střípky skládačky - které však neuspokojí. Naopak nahlodají a vzbudí touhu číst dál. 

Nejspíš byla napsána spousta děsivějších knih, mě osobně však z téhle knihy mrazilo až v kostech. Bude to tím, že děj byl zasazen do prostředí  "přátelského sousedství" a také provázaností jednotlivých postav. Má druhá zkušenost se "seveřany" a já jsem čím dál tím víc nadšená. Na "severu" zkrátka vědí, jak přitáhnout čtenáře. 


Autor: Hans Koppel
Překladatel: Jana Svatošová
Počet stran: 248
Nakladatelství: Mladá fronta
Rok vydání: 2014
Obrázek: úvodní: http://www.kniha.cz/
               
konec článku: Nikola Slavíčková

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 1.7638 s