Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 3.12.2022, svátek má Svatoslav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13320
Komentářů: 11329


MěřeníVladimír Votýpka – Křižovatky české aristokracie

23.05.2014   Jana Lišková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Novinář Vladimír Votýpka se svým nejnovějším počinem vrací ke svému srdcovému tématu a volně tak navazuje na svou, čtenářsky velmi oblíbenou, šlechtickou trilogii (Příběhy české šlechty, Návraty české šlechty, Paradoxy české šlechty), čímž opět dokazuje, že dějiny českých šlechtických rodin v průběhu bouřlivého 20. století mají čtenáři stále co nabídnout.

Každá kapitola Křižovatek české aristokracie se zabývá jinou šlechtickou rodinou. Životní osudy představovaných aristokratů jsou velmi rozličné a tvoří tak zajímavou mozaiku cest, kterými byla česká šlechta v průběhu posledních 70 let nucena projít. Jedinou výjimku z tohoto konceptu tvoří kapitola úvodní, která si všímá rodiny Jaroslava Cuhry. Ač se na první pohled zařazení textu o ne-aristokratovi může zdát nelogické, kapitola tvoří zajímavou předehru k celé knize a v závěru v podstatě stanovuje základní motto současného zájmu o šlechtu: „Od potomků šlechty jsme očekávali, že u nich budou kulturní památky v dobrých rukou, a doufali jsme, že splní funkci elitní skupiny a budou vnášet do veřejného života respekt k morálním hodnotám, smysl pro formy jednání a chování.“

Po stylistické stránce lavírují Křižovatky české aristokracie na hranici mezi rozhovorem a vyprávěním. Je-li to možné, doplňuje Votýpka text i citacemi z deníkových záznamů. Text tak velmi plynule ubíhá a čte se bez velké námahy. Množství přímé řeči kromě toho napomáhá poznat představované osobnosti i dle způsobu jejich vyjadřování, což spolu s bohatým fotografickým doprovodem velmi dobře dokresluje atmosféru intimního rozhovoru. Čtenář si tak může ve skrytu duše představit, že to on zrovna sedí s hraběnkou či knížetem, popíjí kávu a poslouchá.

Z obsahové stránky je třeba vyzdvihnout zejména skutečnost, že autor nesměřuje své otázky pouze na pohnuté osudy z období války a komunistické totality (případně emigrace), nezastavuje se v roce 1989, jak to mnohé publikace tohoto typu činí s pocitem „a pokud neumřeli, žijí šťastně až dodnes“, a neváhá se zabývat i eskapádami restitučními, zážitky z vrácení či nevrácení majetku, starostmi o jeho obnovu, zachování, dědickými řízeními. Ač se publikace zabývá jen určitým výsekem reality, je zajímavým dokumentem nejsoudobějších českých dějin a jistě se jednou stane i zajímavým historickým pramenem.

Mělo-li by se knize Vladimíra Votýpky něco vytknout, nelze nezmínit drobný stylistický nedostatek. Neformálnost, až takřka literárnost vyprávění v některých případech znesnadňuje orientaci v popisovaných osobách. Každá kapitola začíná zcela v meritu věci a stává se, že někdy čtenář tápe i několik stran, než zjistí, čí životní osudy, ač zajímavé, zrovna sleduje. Tento drobný nedostatek spolu s chybějící mapkou rodinných vazeb jednotlivých rodů (alespoň dotýkající se těch rodinných příslušníků, které autor v textu zmiňuje) mírně narušuje zážitek z čtení. Navzdory tomu je však možno nejnovější publikaci Křižovatky české aristokracie s čistým srdcem doporučit všem čtenářům, kteří se touží dozvědět něco bližšího z rodinného života a životních osudů české šlechty, aniž by byli iritováni bohapustým bulvarizováním a senzacechtivým kupčením s fakty.

Vladimír Votýpka
Křižovatky české aristokracie
nakl. Paseka, 2014


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Dr.Ing.Jiří Novák - 9.7.2014 - 21:58

Poznámka
Zejména pro pamětníky neblahých dob

Od: Dr.Ing.Jiří Novák (87) - 9.7.2014 - 22:04

Poznámka
Pro ty, kdo pamatují alespoň trochu první republiku a pak strašné roky války a socialismu je knížka zajímavým čtením. Jen jazyková poznámka - dostane-li někdo něco či vezme-li si něco NA STAROST, pak to ovšem má NA STAROSTI.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.037 s