Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 4.2.2023, svátek má Jarmila 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13367
Komentářů: 11337


MěřeníRobert Makłowicz: Café Museum

28.05.2014   Jana Lišková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Publikace Café Museum není české čtenářské obci zcela neznámá. Nakladatelství Dokořán ji vydalo již před dvěma lety. Kniha vzbudila takovou pozornost, že nakladatelství místo dotisku vydalo knihu zcela v novém kabátě. Čtenář tak může spolu s Makłowiczem opět objevovat (nejen) kulinární umění v prostoru bývalého Rakouska-Uherska.

Makłowiczovo vyprávění umně lavíruje na pomezí fejetonu a cestopisu a připomíná tak proslulé dílo Claudia Magrise Dunaj. Základní rozdíl těchto dvou děl však tkví v tom, že na rozdíl od Magrise, který cestuje s knihami v ruce, skrze něž objevuje a komentuje prostor kolem sebe, Makłowicz cestuje spíše s příborem. Restaurace, kavárny a bary jsou pro něj výstavní síní národů. Jídlo i pití jsou hlavními hrdiny celé knihy a počátkem i cílem veškerých dalších odboček textu.

Styl vyprávění je svižný. Velmi oživujícím způsobem působí autorova častá sebeironie. S tímto nadhledem komentuje své počínání jak coby cestovatele, tak i spisovatele. Zmíněný odstup je často zdrojem velmi příjemného humoru, jenž knihu vyčleňuje z řad běžných (kulinárních) cestopisů.

Jednotlivé kapitoly jsou propojeny pouze tématikou a vymezeným prostorem. Jedná se jinak o samostatné cesty, které jsou řazeny bez důrazu na lineárnost času. Velmi zajímavá je však předmluva celého cestopisu, ve které autor vypráví takřka v přítomném čase o koupi domu v Maďarsku. V závěrečné kapitole se totiž takřka nenápadně dovídáme, že nakonec je vše jinak. Knihu tak lze číst i jako hledání druhého domova, domova ztraceného rozpadem pravlasti – Rakouska-Uherska.

Novému vydání Café Musea lze vytknout jediné. Některá místa v textu jsou pro jasnější pochopení opatřena poznámkami pod čarou. Jedná se především o vysvětlivky ke jménům, která jsou v průběhu vyprávění zmiňována a bez jejichž znalosti by mohla čtenáři ujít pointa. Otázkou však je, pokud nakladateli nevadilo opatřovat text poznámkami pod čarou, proč jimi nejsou vybaveny i jednotlivé názvy pokrmů, které Makłowicz uvádí konstantně v originálním znění. U mnohých tak čtenář nutně tápe a jeho chuťové buňky i imaginace by jistě ocenily drobnou vysvětlivku.

Tento drobný nedostatek samozřejmě není nikterak závažný, aby nebylo možné knihu Café Museum doporučit. Makłowicz ve svém díle ukazuje velmi zajímavý a osobitý způsob nahlížení nám nejbližších kultur, jenž je podán svižně a kořeněn nevtíravým vtipem. Proto rozhodně stojí za přečtení.
 Robert Makłowicz
Café Museum
Dokořán, Praha 2014
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0594 s