Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 28.2.2024, svátek má Lumír 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníLáska (nejen) k vzácným knihám

05.06.2014   Nikola Slavíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Shakespeare, malířství, viktoriánské časy, láska, knihy, padělatelství. Co mají tyto věci společného? Všechny je najdete v novém "románu o posedlosti" amerického autora Charlieho Lovetta s knihomolsky poutavým názvem Dobrodružství milovníka knih.

Tato kniha by neměla chybět v žádné knihovně, díky autorově zkušenosti coby bývalého antikváře a sběratele vzácných knih získává kniha na autentičnosti.
 
Peter Byerly je Američan, který po smrti své milované ženy Amandy tráví čas v anglickém Kinghamu, hrabství Oxfordshire. V Peterově životě byly dvě velké lásky - jeho žena Amanda a vzácné výtisky knih. Když Amanda zemřela, již tak uzavřený Peter se stáhl před okolním světem. Po devět měsíců, dobu, která uplynula od smrti jeho ženy, nevstoupil do žádného knihkupectví. Když se toho odvážil, čekalo ho překvapení, jenž mu vyrazilo dech.
 
V knihkupectví, které ho lákalo nabídkou viktoriánských románů, objevil "starou známou" knihu pojednávající o padělateli Shakespearových dokumentů a dopisů. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby po otevření knihy nenašel Amandin portrét. Žena na akvarelu nemohla být Amandou, jelikož se jednalo o výjev nejméně sto let starý. A přesto byla podoba tak neuvěřitelná, že se Peter rozhodl zjistit, kdo je žena na obrázku.
"Takže na akvarely kašlete, přednášku jste neposlouchal. Proč jste tedy dneska večer přišel?" zeptala se přímo. Peter sáhl do kapsy a vyndal akvarel chráněný obálkou z nekyselého papíru. Opatrně obrázek z obálky vysunul a položil před Liz na stůl.
"Krásná dáma, " řekla Liz, aniž se akvarelu dotkla nebo se nad něj naklonila. "Mimořádná práce. Připadá mi povědomá." "Přesně tak," souhlasil Peter.
Liz obrázek zvedla a prohlédla si ho zblízka. "Bože, vždyť já jsem se s ní setkala, že jo? Setkala jsem se s vaší ženou. Před dvěma... ne před třemi lety. Přišla na naše setkání, sedla si do první řady, celou dobu si zapisovala a po skončení položila asi šest otázek - parádních otázek, to se musí nechat. Vůbec se vám nepodobala, viďte?""Ani trochu," souhlasil Peter. "Tohle je ona, viďte? To je vaše žena." "Ano," odpověděl Peter, "až na to, že tohle je sto let starý obrázek."
V knize se prolínají tři časové úseky. Současnost, Anglie - tedy rok 1995 - v které se odehrává hlavní příběh. Poté osmdesátá léta dvacátého století, Amerika, kde se dozvídáme, jak se Peter setkal se svými dvěma láskami a jaké k nim měl pouto. A konečně 16. - 19. století, Anglie, které celý příběh dokresluje.
 
Dobrodružství milovníka knih je skvělá kniha, ke které si sednete a zapomenete na okolní svět. Osobně mě velmi bavilo právě střídání časových úseků, které udržovalo moji pozornost a prohlubovalo touhu zjistit, co "má tohle vše" společného. Patříte-li mezi lidi, kteří milují zajímavé příběhy a svět knih, doporučuji vám po tomhle dílku sáhnout. 
 
Autor: Charlie Lovett
Překladatel: Hana Petráková
Počet stran: 352
Nakladatelství: Paseka
Rok vydání: 2014
Obrázek: úvodní: http://www.paseka.cz/
               konec článku: Nikola Slavíčková
 
 
 
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.052 s