Zpackané lívanceŠvagrová v pubertěNezapomenutelná ostudaS bráškouDomov na míru - nová sbírkaNěkde v nás
Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13619
Komentářů: 11402
WALL STREET – TV tip – Peníze vládnou světu (i lidem)Komunismus: Nostalgie po minulostiNezapomenutelné kreslené postavičky: Cesta naplněná smíchem Marie Terezie: Osobnost a vládkyněZtracený kontinent znovu objeven po 155 milionech letechKuš v Bibli: Zapomenutí hrdinové věků minulýchPrincip dvojího účinku: Etická váha rozhodnutíJak David porazil GoliášeFenomén Dobříš – Domov českých spisovatelůKája Saudek: Komiksový mág, který ovlivnil generacePetra Černocká s dcerou Divou Baarou vyráží na adventní turnéKonzervatoř Taneční centrum Praha v sobotu v Obecním domě s pražskými symfoniky
Nabídka mediálního partnerství
www.ngprague.cz
www.muzeummontanelli.com
www.fenixradio.net
www.egmont.cz
www.divadlotramtarie.cz
www.divadloviola.cz
www.paseka.cz
www.dokoran.cz
www.metafora.cz
www.atlantis-brno.cz
www.fragment.cz
www.argo.cz
www.audioteka.cz
www.druhemesto.cz
www.pozitivni-noviny.cz
www.ivysehrad.cz
www.libri.cz
www.bezruci.cz
www.divadlodisk.cz
www.divadloaha.cz
www.zizkovskedivadlo-jc.cz
www.patart.cz
divadlo.zlin.cz
www.albatros.cz
www.academia.cz
www.comicscentrum.cz
www.nakladatelstvicas.cz
www.zooplzen.cz
www.vosp.cz
www.balet-praha.cz
www.jota.cz
www.advaita.cz
Pokud zabrousíme do dob starších, než je tomu zvykem v této rubrice, najdeme i tam kapitoly, kde srdce každého milovníka historie zaplesá. I v dávných dobách vznikala díla nebývalé hodnoty. Většina z nich se nedochovala, ale ta, která dnes můžeme obdivovat, rozhodně stojí za to. Věstonická venuše je legendou, nejen v české historii, ale i v té celosvětové. Přesto nebyla jedinou. Co vedlo dávného "umělce" k vytvoření venuší? V čem spočívá jejich jedinečnost?
Věstonická venuše je drobnou keramickou soškou z pálené hlíny, 11,5 cm vysokou a v bocích 4,3 cm širokou (obr.1). Pochází z období mladšího paleolitu, tj. 29 000-25 000 př. n. l.
Roku 1925 ji nalezl v popelu horní části pravěkého naleziště mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem na Moravě tým profesora Karla Absolona. Záměrně zde píši tým, jelikož samotný profesor v okamžiku nálezu nebyl přítomen.
Soška ležela ve zbytcích pradávného ohniště rozlomená na dva kusy, které zpočátku ani nevypadaly, že k sobě patří. Teprve po očištění se ukázalo, že celek se podobá ženské postavě. Dnešním modním trendům je vzdálená. Malý obličej dokresluje nepřítomnost krku, velké poprsí (levé ňadro je větší) a statné boky nejsou dnešní společností uznávány za přitažlivé ani omylem. Na zadní straně zaujmou dokonce rýhy, které zřejmě představují tukové zářezy. Přesto je tato pravěká modelka známá po celém světě víc než všechny hvězdy a hvězdičky modního průmyslu dohromady.
Čím si zasloužila tuto neobvyklou pozornost? V létě 2004 podstoupila důkladné „vyšetření“ na tomografu. Důvod k tomu byl podle archeologů jasný – od jejího nalezení uplynulo 80 let a jen čtyřikrát se badatelé pokusili zjistit, z čeho je přesně vyrobena. A co ukázala nejmodernější metoda? Soška je z jemné hlíny, smíchané s vodou. Jsou v ní ale navíc i malá bílá zrníčka, což může být vysrážený vápenec nebo úlomky kostí. Pravěký umělec ji vytvořil z pálené hlíny! nikoli z tradiční kosti či kamene. Tomograf objevil i zajímavý a pikantní detail z historie Věstonické venuše. Jednalo se o zachovaný otisk prstu asi desetiletého dítěte s velmi zajímavým umístěním. Otisk je situován přímo na hýždích baculaté sošky.
Dnes lze tuto historii projít alespoň pomyslně, po archeostezce s osmi panely, z nichž některé představují světoznámé lokality z doby lovců mamutů, kteří žili v okolí Dolních Věstonic a Pavlova před více než 20 000 lety. Právě odsud pocházejí nejstarší doklady o znalosti technologie pálení hlíny a výroby textilu na světě.
1 |
Dolní Věstonice – Nad cihelnou sídliště paleolitických lovců, místo nálezu trojhrobu |
2 |
Dolní Věstonice – Rajny sídliště s doklady nejstaršího osídlení regionu |
3 |
Dolní Věstonice – Absolonova stanice místo nálezu Věstonické venuše |
4 |
Pavlov sídliště s nálezy dokladů o nejstarší výrobě textilu na světě |
5 |
Po stopách střetu dvou civilizací kultura Germánů a Římanů na jižní Moravě |
6 |
Slovanské pohřebiště Dolní Věstonice – Na pískách téměř 2000 hrobů s doklady o životní úrovni obyvatel 9.–11. století |
7 |
Slovanské hradisko Dolní Věstonice – Vysoká zahrada – Strachotíngrad opevněné hradisko se základy kostela, nálezy dokladů pobytu vyšší společenské vrstvy |
8 |
Velkomoravské hradisko Petrova louka u Strachotína opevněné útočiště, jehož osídlení pokračovalo i po zániku Velké Moravy až do 14. století |
ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž
Copyright © 2001 -
2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.