Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 3.12.2022, svátek má Svatoslav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13320
Komentářů: 11329


MěřeníDětství v dobách císařství: Nová kniha o starých časech

21.07.2014   Jana Lišková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jak název napovídá, zabývá se nový literární počin dvojice autorek problematikou dětství v dobách císařství. Konkrétně se pohybují v poněkud nejasně vymezeném údobí od vlády Marie Terezie do přelomu 19. a 20. století. Tématika dětství není českému čtenáři představována zcela prvně. Proslulá je zejména starší publikace Mileny Lenderové Radostné dětství?. Na rozdíl od Lenderové přiblížily autorky svou knihu více laické veřejnosti. Publikaci napsaly velmi čtivým a přitažlivým stylem, čtenář tak není zatěžován dlouhými metodologickými vsuvkami.

Kniha Dětství v dobách císařství . Domeček pro panenky a cínoví vojáčci je novým počinem autorské dvojice - Sabine Fellnerové a Katrin Unterreinerové. Český čtenář se mohl s tvorbou těchto vídeňských historiček seznámit již v loňském roce, kdy byla vydána jejich publikace Milostné pletky v Habsburské monarchii.

Především jsme měli být vychováváni tak, abychom přijímali stávající realitu jako danou, názor učitele jako nezpochybnitelný, slovo otce jako zákon a státní zřízení jako neměnné a platné na věky.“ (Stefan Zweig)

Nejnovější počin těchto autorek se, jak název napovídá, zabývá problematikou dětství v dobách císařství, konkrétně se autorky pohybují v poněkud nejasně vymezeném údobí od vlády Marie Terezie do přelomu 19. a 20. století. Tématika dětství není českému čtenáři představována zcela prvně. Proslulá je zejména starší publikace Mileny Lenderové Radostné dětství?. Na rozdíl od Lenderové přiblížily autorky svou knihu více laické veřejnosti. Publikaci napsaly velmi čtivým a přitažlivým stylem, čtenář tak není zatěžován dlouhými metodologickými vsuvkami.

Kniha je tematicky rozdělená do tří oddílů. V první části si autorky všímají, jakým způsobem bylo dětství prožíváno v měšťanských vrstvách. V druhé, škoda jen že (z důvodu nedostatečné pramenné základny) výrazně kratší, části se zabývají dělnickým prostředím. Poslední část se pak věnuje výlučně prostředí vládnoucí dynastie. Jednotlivé kapitoly ve výše popsaných celcích jsou často koncipovány jako mozaiky různých vzpomínek, zápisů z deníků a korespondence, které autorský komentář dotváří do podoby obecné výpovědi o tehdejším stavu. Vše je pak velmi umně dokresleno velkým množstvím dobových fotografií.

Z odborného hlediska lze publikaci vytknout jediné. Autorky pojímají rozdíly ve výchově pouze z hlediska sociálního, nikoliv z hlediska perspektivy času. Bez ladu a skladu jsou tak vedle sebe řazeny a srovnávány příklady z 18. století a z počátku století dvacátého. V 19. století však fenomén dětství prošel výraznou a dramatickou změnou. Právě v této době se dětství konstituuje a osamostatňuje jako respektovaná životní kapitola, která si zaslouží zvláštní pozornost. Výchova, hračky, výbava atd., vše dostálo velké proměny. Je jen škoda, že tyto změny autorky ve své práci nereflektují a berou tyto jevy jako fakt, který byl ve všech vrstvách odnepaměti.

Nicméně toto drobné pochybení nic nemění na skutečnosti, že publikace Dětství v dobách císařství je velmi zajímavou sondou do života našich předků a svou čtivou formou zaujme a takřka pohltí mnohého čtenáře. Lze proto říct, že je velmi vhodným začátkem, chcete-li se dozvědět o této tematice něco víc. Rozhodně je možné knihu bez výčitek doporučit široké čtenářské obci.Sabine Fellnerová, Katrin Unterreinerová

Dětství v dobách císařství. Domeček pro panenky a cínoví vojáčci

Euromedia Group, k. s. – Ikar, Praha 2014
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0379 s