Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníPražská svatba a jiné erotické povídky bez erotiky

23.07.2014   Jitka Krulcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pražská svatba úspěšného hudebního skladatele, klavíristy a producenta Zdeňka Merty mě poněkud zklamala, i když jsem k ní přistupovala optimisticky. Udělala si to ovšem sama, když už na obálce slíbila něco jiného, než ve skutečnosti mohla nabídnout.

Je to něco podobného, jako když si na internetové seznamce vyhlédnete dámu s nickem BondGirl 69, která se vám popíše jako vášnivá dominantní blondýnka a na schůzku dorazí tak nějak jednobarevně plavá intelektuálka výrazně dominantní ve znalosti dokumentárních filmů o členovcích a s hořící vášní pro pěstování léčivých bylin. Trochu zklamání, že?

Celý titul Mertovy knihy totiž zní Pražská svatba a jiné erotické povídky, jenže právě na té erotice dílko členěné do jedenácti příběhů pokulhává. Možná jsem příliš náročná, ale pasáže, které by mohly vyvolat náznak vzrušení, by se daly spočítat na prstech jedné ruky. A to ještě s rezervou.
 
Bohužel ani Merta nezklamal a stejně jako 90% současných autorů erotické literatury opět dokázal několikrát pobouřit mé verbální cítění použitím slov v erotických situacích zcela destruktivně rušivých, jako se mu to povedlo například s výrazem „hádek“ (předpokládám, že není nutné další vysvětlení) v jinak asi žánrově nejpovedenější povídce knihy Příběh z červeného pokoje. A protože se jedná o českého autora, tak bohužel tento přešlap nelze hodit na překlad, je mi líto.
 
Pokud se budeme věnovat příběhové stránce Pražské svatby, nutno uznat, že povídky jsou poměrně dobře vykresleny. Náladově, dalo by se říct. Tomu přispívá pěkné práce s detailem, ovšem nedotažená. 

Možná by vlastně této knize nakonec slušelo, kdyby se erotice vyhnula úplně a autor soustředil energii na rozvíjení příběhů zajímavě volených postav, které mě osobně jsou sympatické už jen svou záporností. Chybí mi ovšem gradace příběhů a smysl toho, proč je  Merta čtenáři vlastně předkládá. Na některých místech pak lze nabýt dojmu, že jde o jakousi formu interní připomínky, kterou pochopí maximálně deset lidí na světě, kteří zrovna byli u vyprávění nějakého příběhu v některé z pražských pivnic.

Miluji interní sdělení, ale těžko se na nich staví kniha pro běžný prodej.
 


Pražská svatba a jiné erotické povídky
Zdeněk Merta


182 stran, vydalo nakladatelství Mladá fronta


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0441 s