Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 7.3.2021, svátek má Tomáš 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 505
Registrovaní čtenáři: 514
Publikovaných článků: 13027
Komentářů: 11223


MěřeníVytáhněte kapesníky, virtuální dojetí přichází

21.08.2014   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nedávno mi přišel mail, v němž mi odesílatelka sdělila: „No, poplakala jsem si.“ Její smutek se týkal zveřejněného životního příběhu jedné ženy. Svým způsobem, ono poplákání si, chápu, rovněž patřím mezi dojímací typy. Kupříkladu na maturitním plese jsem zvěčněna s umatlanýma očima, kdy řasenka nezvládla nápor slz. Na druhou stranu jsem se nikdy nedokázala ztotožnit s osobností, kterou vídám jen na obrazovce, tak, abych pro ni cedila potoky.

Média mě zatím dokázala rozplakat pouze jednou a to když jsem četla o desetiletém chlapci, který chtěl spolu se svým morčátkem skočit z mostu. Ještě teď mi při vzpomínce na zoufalství bezbranného dítěte běhá mráz po zádech.

Denně se na nás valí negativní zprávy, což působí na lidskou psychiku. Často se proto může zdát, že na světě se dějí jen hnusné věci, za něž mohou zlí lidé. Když se pak mezi tím balastem mihne novinka o vážné nemoci všeobecně známého člověka, obvykle vypukne hotový poprask.

Sama jsem to zažila v nemocnici, kde jsem pracovala. Došlo totiž k nenadálé hospitalizaci miláčka národa a národ si jeho vážný stav vzal za svůj. Je celkem přirozené, pokud nás podobná událost zaskočí, protože normální jedinec nepřeje druhému nic špatného. V těch dnech však mnoho služebních hovorů probíhalo podle následujícího vzorce. Poté, co jsem se představila, nastalo ticho, po chvíli se ozvala kanonáda vzlyků doplněná párem přerývaných slov. Jen obtížně se mi reagovalo, protože čím utěšit volajícího, když pláče pro „Frantu Nováka“, jehož ve skutečnosti vůbec nezná a nikdy s ním ani nemluvil.

Snad proto mě napadá, jestli s těmi emocemi zbytečně neplýtváme. Opravdový smutek je totiž prožitek velmi niterný a nezaslouží si, abychom ho vyvěšovali jako reklamní transparent na každém nároží.

Zdroj fotografie: archiv M. Bittnerové


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0682 s