Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníEsej o tragédii

30.08.2014   Rachel Roo   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tim Macbeth, sedmnáctiletý albín, nedávno přestoupil na prestižní Irvingovu školu, jejíž motto zní: „Vejdi, přítele najdi a přítelem se staň.“ Ale přítel je to poslední, co Tim hledá — doufá jen, že absolvuje poslední ročník, aniž by vzbudil příliš pozornosti. Ale navzdory své snaze zůstat nenápadný se zamiluje do hvězdy ročníku Vanessy, přítelkyně nejoblíbenějšího studenta na škole. K Timovu překvapení Vanessa jeho lásku opětuje, ale pokud by to někdo zjistil, mohlo by to otřást jejím společenským postavením. Tim a Vanessa navážou utajovaný vztah, ale navíc se musí vypořádat s esejem o tragédii, závěrečnou prací posledního ročníku, kterou zadává nejpřísnější učitel na škole. 

Příběh je zasazen do zimního období a tato atmosféra z vyprávění taky celou dobu sálá. Sněhové radovánky, nabalení studenti, pití čaje. Vše se odehrává ve školním prostředí a na půdě kolejí. Dozvíme se, jaká jsou tam pravidla pro studenty, přesně jako ve stejně zaměřených filmech. Líbil se mi jejich život na akademické půdě, stejně tak spousta tradic, která školu oplétají, kdo by si to nchtěl zažít.

Vyprávění je z pohledu dvou chlapců, kteří na škole studovali rok po sobě. Celá situace je propojená a my se dozvídáme, co se děje u obou z nich. Hned na začátku se dozvíme, že se něco stalo. Nevíme však co, ale je nám jasné, že to směřuje k odhalení, takže nás to nutí číst dál a dál. Je pravdou, že když jsem knihu odložila a pak se k ní vracela, chvíli mi trvalo se zorientovat v tom, kdo zrovna hovoří.

V obou případech se potkáme s láskou, ať už opětovanou, problematickou, či zapovězenou. Okusíme, jaké je přátelství, nesmí chybět miláček třídy, samozřejmě namyšlený a zlý, dále třídní kráska a nechybí ani celoškolní outsider. Postavy jsou skutečně reálné a také tak i prostředí, vyprávění a celá tragická událost, jejíž pozadí pomalu a postupně odhalujeme.

Velké plus je i grafické zpracování knihy. Desky jsou na omak velmi příjemné, ne klasický kluzký a leský přebal, ale spíše do semišova. Barvy jsou moc hezky laděny, včetně sněhových vloček, které jsou rozmazané, jako přes skutečný objektiv fotoaparátu. Na první straně je zobrazena mapa školy, kam vypravěči chodí, barevně do modrostříbrné a tato barva je ještě nekolikrát použita uvnitř knihy. Za mě, opravdu povedené.....K Timovu překvapení Vanessa jeho lásku opětuje, ale pokud by to někdo zjistil, mohlo by to otřást jejím společenským postavením. Tim a Vanessa navážou utajovaný vztah, ale navíc se musí vypořádat s esejem o tragédii, závěrečnou prací posledního ročníku, kterou zadává nejpřísnější učitel na škole. Kniha je psána střídavě z pohledu zamilovaného Tima a také Duncana, studenta posledního ročníku, který odhaluje celou pravdu o Timovi a Vanesse. Esej o tragédii je působivý příběh o zapovězené lásce a o tom, kam až jsou lidé schopni zajít, aby si uchovali svá tajemství.


Esej o tragédii
Elizabeth LaBanová
Nakl. Host, 2014Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0594 s