Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníAndělé všedního dne

13.09.2014   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ne náhodou vychází v letošním roce druhé vydání Vieweghovy knihy Andělé všedního dne. Již 9. října má totiž premiéru stejnojmenný film, jehož scénář Viewegh dovolil zpracovat Alici Nellis a jehož upoutávka je i na samotném obalu knihy. Spolu s filmem se dá předpokládat zvýšený zájem o titul, takže není divu.

Andělé vyšli poprvé v roce 2007 a vyvolali mezi kritiky nevídanou reakci. I zarputilí odpůrci Viewegha se totiž ke knize vyjádřili víceméně kladně. Není to úplně typické Vieweghovo dílo, chybí jindy tak obvyklý sarkasmus a autorova sebestřednost. Andělé všedního dne jsou zkrátka Vieweghovým nevšedním dílem. Vymykají se stylistikou i formou. Typicky nechybí pouze tak typické, pečlivě vybrané citáty.

Autor zde použil techniku rozvětvování a následného spojování příběhu až do bodu, kdy se tři hlavní postavy setkají v jednom dramatickém momentě, a to momentě smrti. Ta však není překvapením, víme o ní od samého počátku. Ironicky se tím náš zájem vůbec nesnižuje, podobně jako v Marquézově Kronice ohlášené smrti, vědomí blížícího se konce naopak udržuje čtenáře v plné pozornosti. Smrt přestává být tragédií jedince, naopak se stává přirozenou součástí života, následkem předchozích událostí. Děj si tak po celou dobu může jakoby líně plynout, a my čtenáři jsme přesto od počátku zvědaví "jak a proč", nutí nás to číst dál a dál, je to jako závislost na automatech.

Popisované události v Andělích všedního dne jsou časově zhuštěny do průběhu jednoho dne, během kterého se čtyři andělé snaží udělat hlavním lidským postavám hezčí jejich poslední den života či poslední den soužití s někým, kdo zemře. Za tímto účelem plní čtyři nikoliv bezpohlavní andělé, tři mužští a jeden ženský, těmto lidem drobná přání, jejichž zdánlivá banalita se s blížícím okamžikem smrti mění v zásadní důležitost.

Kniha je označována za román, ale rozsahem 150 stran se jedná spíš o novelu. Přelousknete ji za jeden večer, ale to vám nic neubere na zážitku. Naopak, lépe k vám dolehne nutkavost okamžiku. Je to skvělé čtení, které svým jiným pohledem na smrt nezklame. Věřím, že ani Alice Nellis nezklame a film, jehož premiéra se chvatem blíží, bude stejně silným zážitkem.

   


Andělé všedního dne, Michal Viewegh
Druhé město, 2014, 2. vydání
obálka: kosmas.cz, upoutávka: filmer.cz


 

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0418 s