Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 28.11.2021, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13145
Komentářů: 11273


MěřeníVýstava, která stojí za to! Dosud nezveřejněné portrétní fotografie parašutistů

17.09.2014   Aneta Šimonková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Výjimečné události si zaslouží výjimečnou pozornost. Ano, měli bychom vás na začátku článku seznámit s akcí pomocí informací odpovídajících na otázky "co?, kdy?, kde? a jak?". V některých případech je ale více vypovídající, když mluví první dojmy po zážitku. Ty naše vám radí: výstavu Tváře odvážných musíte vidět!  

Poklad, který se schovával desetiletí, můžete nyní vidět na Pražském hradě. Zde si prohlédnete jedinečný soubor negativů, který vznikl na přelomu let 1941 a 1942 v londýnském sídle Zvláštní skupiny D. Až v roce 2013 jej získal Vojenský historický ústav Praha do svých sbírek. Některé z fotografií už bylo zveřejněné v dočasné expozici v rodném domku Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích, ovšem množství nalezených fotografií, které uvidíte na Hradě, vám vyrazí dech. Najdete zde přes 70 snímků a rovněž i osobní věci parašutistů – například oblek Jana Kubiše, svetr Josefa Gabčíka, či pracovní knížku parašutisty Arnošta Mikše.  

„Ve sbírkách naší paměťové instituce uchováváme památky na československé parašutisty už od roku 1946. Výstava Tváře odvážných, která se koná na Pražském hradě, a další projekty, které na ni budou přímo navazovat, jsou vyjádřením našeho soustavného úsilí, aby se na tyto statečné muže nezapomnělo a byli připomínáni důstojným způsobem,” říká ředitel Vojenského historického ústavu Praha plk. Aleš Knížek k výstavě, kterou připravili odborníci z Vojenského historického ústavu Praha Zdeněk &Spitálník a plk. Michal Burian.

Výstava Tváře odvážných bude pro veřejnost otevřena od 18. září do 31. října 2014. Záštitu nad ní převzali prezident České republiky Miloš Zeman a poslední žijící parašutista, 93letý generálmajor Jaroslav Klemeš, radiotelegrafista skupiny Platinum.

Zdroj: www.vhu.cz


Prezident České republiky Miloš Zeman a generálmajor Jaroslav Klemeš

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0324 s