Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 28.2.2024, svátek má Lumír 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníEINE KLEINE JAZZMUSIK – TV tip – Škvorecký tak trochu napůl

26.09.2014   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Už název českého televizního filmu režisérky Zuzany Zemanové odkazuje na dobu protektorátu Böhmen und Mähren. Jméno autora slavných Zbabělců Josefa &Skvoreckého zase může signalizovat, že hrdiny filmu budou mladí lidé. A ten jazz v názvu? Ten je – stejně jako ze Zbabělcích – předmětem zájmu tehdejších gymnazistů a to hned vedle primárního zaujetí dívčími vnadami, které byly určitě za protektorátu stejně lákavé jako dnes. Přeneseme se do fiktivního městečka Kostelce (Náchod) v roce 1941 a budeme svědky událostí kolem kratičké kariéry jedné studentské kapely, inspirované Louisem Armstrongem. V roli spolužáků, kteří přes oficiální dobový zákaz propadli kouzlu jazzových improvizací a připravují „veřejný“ koncert se objevují filmově neznámé tváře (snad s výjimkou Barbory Bobulové známé již z Nesmrtelné tety). Postavy Paddyho, Harýka či &Skvoreckého alter ega Dannyho Smiřického (Milan Tomeš, Petr Burian,  Petr &Stěpán) jsou jen lehce načrtnuty. Stejně tak málo, a možná by se dalo říci ledabyle, je vystižena dobová atmosféra strachu a mladistvého bouřliváctví. Odpor mladých lidí proti okupantům spíše tušíme, i když fandíme jejich recesi, s níž nepříznivé situaci vzdorují. Ta logicky mládí přísluší. Vždyť každá generace, nejen ta válečná, si vždy musela „svoji“ hudbu vyvzdorovat (vzpomeňme začátku rock´n´rollu a bigbeatu u nás). Je rovně nasnadě, že atmosféra bezstarostnosti mládí a tklivá jímavost jazzových sól nebude mít dlouhého trvání a že ji přerve tragický tón…

Film přes zjednodušení a až karikaturní zobrazení dospělých postav (Milan &Steindler, Miroslav Donutil, Karel Roden) si ze &Skvoreckého povídky přináší obdivné vyznání jazzové hudbě, která má silnou působivost a velkou moc nad totalitní mocí (proto ji všechny totality zakazovaly). Klasické jazzová hudba a užité dobové swingové melodie  jsou proto největším kladem filmu. Zuzana Zemanová, známá slibným debutem Příběh ´88 (ještě pod jménem Hojdová )a poetickým příběhem Hrad z písku, natočila kultivovanou podívanou, která však přes všechnu snahu ulpívá na povrchu. Téma zjevně chtělo „chlapskou“ režijní ruku. Přesto vás nenechá chladnými a dýchne na vás svěžím vzduchem revolty mládí i chytlavé hudby.

Vzpomenete-li na všechny přepisy &Svoreckého próz z poslední soby, pak vždy najdete –snad kromě Tankového praporu – jistá zjednodušení a zlehčení předlohy. Možná to tak nevadilo v Zločinu v dívčí škole, ale už je tím poznamenán Flirt se slečnou Stříbrnou a poté i pětidílný televizní cyklus Prima sezóna.

Zajímavá je geneze filmu EINE KLEINE JAZZMUSIK. Scénáriska Jana Knitlová a režisérka Zuzana Zemanová vyšli z krátké &Skvoreckého povídky , která pod názvem Slovo nevezmu zpět byla zařazena do nevydaného almanachu Jazz 58 a vyšla až v roce 1964 v knize Sedmiramenný svícen. Tuto povídku chtěl zfilmovat jako svůj debut Miloš Forman. Měl připraveno i několik verzí scénáře s pracovními názvy Noty v kufru či Kapela to vyhrála. Realizaci prý zabránil sám prezident Novotný protože se domníval, že půjde o zfilmování Zbabělců. To, že český film a čeští filmaři nenašli odvahu a sílu převést na filmové plátno nejslavnější a nejúdernější &Skvoreckého prózu Zbabělci je hříchem, který je těžko odpustitelný.
Foto: showbiz.cz, csfd.cz, allpopster.cz
*************************************
EINE KLEINE JAZZZ MUSIK
ČR 1996, režie Zuzana Zemanová,
uvádí ČT2 v úterý 30. září od 21,45 hodin


Blanka Bobulová (Zuzanka) a Petr &Stěpán (Danny)
 

Miroslav Donutil jako ředitel Czermak a Milan &Steindler jako katecheta Melounek


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0686 s