Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 28.2.2024, svátek má Lumír 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníVyber si svou princeznu

27.09.2014   Nikola Slavíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zakázaná láska, povinnost vůči nepříliš majetné rodině, krásné dívky, touha po koruně a postavení, útoky rebelů, král a královna, princ - a jedna soutěž, ve které se vše shlukne dohromady. To je Selekce americké autorky Kiery Cass. Ovšem to, co je na první pohled krásné a okouzlující, nemusí nutně schovávat ty pravé kvality - a to platí jak o dívkách, tak o knize samotné. Ne vždy se vyplatí vybírat pouze očima, ani všeobecné nadšení nezaručuje, že se dočkáte skvostu - a to ani když čekáte odpočinkový kousek, protože i ten může zklamat.


America Singerová je zrzavá umělkyně-zpěvačka, příslušnice Pátých. Ví, co to znamená mít hlad, starost o svou rodinu, nedostatek. Jakožto dívka má možnost vylepšit své postavení sňatkem se Čtvrtým, ale její srdce patří &Sestému. Tajné schůzky v domku na stromě drží Americu nad vodou a dávají jejímu životu smysl. Co na tom, že je to zakázané, co na tom, že jí Aspen nemůže posunout výš. Miluje ho a společně zvládnou všechno.
 
Jenže je tu ta zpropadená soutěž. Princ shání nevěstu a celá Illea žije nadcházející Selekcí. Do všech rodin, ve kterých jsou "slečny na vdávání" přišly přihlášky - princeznou může být každá. A vypadá to, že jí také každá chce být, každá až na Americu. Co má America dělat? Tvrdohlavě odmítat Selekci, i když může její rodině výrazně pomoci? 

"Já nepotřebuju charitu, Americo. Jsem chlap. To já se mám starat." Rukama si zajel do vlasů. Slyšela jsem, jak se mu zrychlil dech. Takhle se obvykle snažil přijít na nějaký pádný argument. Tentokrát bylo v jeho pohledu ještě něco jiného. Místo toho, aby bylo na jeho obličeji poznat soustředění, postupně přecházel ve stále větší zmatek. Když jsem viděla, jak ztraceně se tváří, okamžitě mě zlost přešla. Cítila jsem se spíš provinile. Chtěla jsem ho jen rozmazlit, ne ponížit.
"Miluju tě," zašeptala jsem. Potřásl hlavou. "Já tě taky miluju, Americo." Ale nepodíval se na mě. Vzala jsem krajíc chleba, který jsem upekla, a položila mu ho do dlaně. Měl příliš velký hlad, aby si nekousl. "Nechtěla jsem ti ublížit. Myslela jsem, že ti udělám radost." "Ale já mám radost. Mer. Nemůžu uvěřit, že jsi tohle všechno udělala pro mě. To jen, že... ty ani netušíš, jak moc mě trápí, že já nemůžu udělat totéž pro Tebe. Zasloužila by sis někoho lepšího." Naštěstí při řeči nepřestával jíst.
"Takhle nesmíš přemýšlet. Když jsme spolu, jen ty a já, nejsem Pátá a ty nejsi &Sestý. Jsme jen Aspen a America. A já na světě nechci nikoho jiného, jen tebe." "Ale já o tom musím přemýšlet." Přitom se na mě podíval. "Takhle mě vychovali. Už jako dítě jsem poslouchal ,&Sestí se rodí, aby sloužili´ a ,&Sestí nemají být vidět´. Celý život mě učili, abych byl neviditelný." Chytil mě za ruku jako do kleští. "Jestli budeme spolu, Mer, budeš taky neviditelná. A to pro tebe nechci."
 
Od Selekce jsem toho příliš neočekávala. Chtěla jsem oddech, pohádku, která mě unese někam daleko. Něco, u čeho nebudu muset přemýšlet, prostě si to užiji. Bohužel musím říct, že už od začátku čtení mě provázel "problém". Snad to byl nedostatečně vykreslený svět, v němž se příběh odehrává, America, na které bylo všehovšudy sympatické to, že má zrzavé vlasy, nebo chyby, které se nevyskytovaly příliš četně, zato v takových případech a místech, že mě to vždy ze čtení nepříjemně vytrhlo. 

Po dočtení Selekce jsem dlouho nevěděla, co si myslet. Tolik pozitivního ohlasu, ale já se z knihy na zadek neposadila. Ano, přečetla jsem ji rychle, dokonce mi její čtení dělalo radost - jenže ta byla doprovázená neustálým sžíravým pocitem "něco tomu chybí". 
 
Myslím, že i oddechovka může být mistrovským dílem, přesto se obávám, že Selekce plně nevyužila potenciálu, který v sobě nese. 
 
Autor: Kiera Cass
Překladatel: Jana Doležalová-Montorio 
Počet stran: 312
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2014 
Obrázek: úvodní: CooBoo
     konec článku: Nikola Savíčková
 
 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0842 s