Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníPracovní diskriminace přinesla ovoce - sebevraždu

14.09.2004   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

MF DNES se před časem rozhodla vydávat seriál o tzv. „úspěšných ženách“, aby tak zřejmě vyvrátila obecnou představu o tom, že v České republice jsou ženy z pracovního hlediska velmi často diskriminovány. Slovo diskriminace se mi sice velmi příčí, ale příhodněji celou situaci, která se začíná stávat poněkud kritickou, nazvat nemohu. Včerejší vydání přineslo rozhovor s úspěšnou podnikatelkou Lucií Pilipovou, zvládající úspěšně dvě firmy, domácnost, tři potomky a manžela. Nad takovým pracovním tempem se hluboce skláním a uznávám, že paní Pilipová zvládá být při takovém nasazení ještě půvabná a čerstvá. Inu, nebylo tak naděleno každému, resp. každé ženě a snad proto musí zaměstnavatelé nad většinou ženské populace ohrnout nos. Stejné vydání ale přineslo velmi šokující zprávu o ženě středního věku, dlouhodobě nezaměstnané, jež pro prohraném soudu, kdy se s jistou firmou soudila o neoprávněné odepření zaměstnání kvůli vyššímu věku, spáchala sebevraždu.

Tento případ nám ukazuje zřejmě dnešní realitu víc, než usměvavá paní Pilipová v kostýmku. Nebudu říkat, že si umím poté, co si již třetím měsícem „užívám“ hledání vhodného pracovního uplatnění, představit, v jakém zoufalství se zmíněná žena ocitla, jak její sebevědomí muselo klesnout na úplné dno a jak se asi musela cítit ponížená a nepotřebná, ale co musím zmínit je fakt, že soudce dal za pravdu oné firmě, čímž posvětil nelichotivý výrok o ženině věku.

Možná by pro onu nešťastnou ženu měla MF DNES radu, aby sledovala seriál o úspěšných ženách a vzala si z něj nějaké poučení, možná by ji samotná paní Pilipová poradila, ať se vrhne na podnikání jako ona, ale to nikomu život nevrátí. Navíc pochybuji, že si dotyčná žena vzala vlivného politika, jehož současný plat dosahuje půl miliónu korun českých. Pro běžného občana z davu je totiž zaměstnání jedinou možností, jak se uživit, nikoliv prostředkem k zahnání nudy, či vzestupu ve sféře mýtické kariéry.

Celý tragický případ odhalil „mezi lidem“ poměrně známou věc a to, že v Čechách lidé nad padesátkou personalisty vlastně nezajímají a ženy ještě méně, že mladé dívky jsou vystavovány u pohovorů nestoudným dotazům typu – nebudete se vdávat, či nechcete náhodou založit rodinu? A když se ten slušnější personalista na podobné věci nezeptá, znamená to, že životopis oné slečny rovnou hází do odpadkového koše, protože je dívka pro firmu neperspektivní. A co si pak často vyslechnou matky od dětí? Těžko někomu mohou dokazovat, že jejich robátka nestonají dvacetkrát ročně a že jsou ochotné zůstat v práci i do šesti večer. A když konečně potomstvo odroste, už se matky dostanou do fáze příliš „stará“.

Nevěřím tomu, že za současné vlády dojde k nějaké nápravě a proto by asi spíše měly firmy mužům dávat takové platy, aby své ženy uživili a ty nemusely absolvovat série ponižujících výslechů u výběrových řízení. Je to sice krok zpátky do devatenáctého století, přičemž už Karolína Světlá bojovala za pracovní uplatnění žen, ale pořád lepší, než realita, kdy začínají ženy ze zoufalství páchat sebevraždy. Lidský život je cennější více jak rozmary personalistů „progresívních firem“, kteří by s touto personální politikou na západ od našich hranic absolutně neuspěli.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: desodores - 14.9.2004 - 21:48

tohle je široké téma .... jeden názor je , že ženy svou prací snižují hodnotu práce ...tedy vlastně ohodnocení práce ... to že ženská aby pomohla rodině bere práci za 4500 kč vlastně snižuje příjem partnera ... probůh ale neřekl jsem že stavím ženy do úrovně cizokrajných pracovníků :-)))))

Od: Martina - 15.9.2004 - 19:12

No široké téma to je, ale někdo o něm mluvit musí, ne?A je škoda, že se tu nevyjádřilo víc lidí... Protože si myslím, že to je vážný problém, před nímž společnost zavírá oči, sice nevím, k čemu si tím pomůže, ale když pak v novinách píšou populistický články, co vlastně si maj lidi myslet...

Od: zdenál - 19.9.2004 - 10:41

RE: ženy snižují hodnotu práce
Tomu nějak nerozumím, jak může žena svým příjmem 4500 snižovat příjem svého partnera? Muž přece stále bere stejnou mzdu (pokud se nezabýváme změnou daní - tedy daňového základu), nezávisle na tom kolik si vydělá jeho žena.

Od: Martina - 19.9.2004 - 10:59

Možná žena ohrožuje mužskou existenci už jen tím, že existuje:-)

Od: Zdenál - 19.9.2004 - 11:20

Martina
Eh??:-)

Od: Jindřich V. - 7.10.2004 - 13:28

...
Za většinou úspěšných mužů se skrývá žena, která je postrčila dopředu. Hope

Od: Gita - 12.10.2004 - 9:15

Za většinou významných mužů se skrývá odpočatá žena v domácnosti, která má čas a náladu postrkovat někoho dopředu, nebo žena kterou v práci seřval šéf za to, že potřebuje o jarních prázdninách dovolenou, protože není kam dát děti? Která cestou z práce stihla nakoupit a tašky odtáhnout domů protože manžel potřeboval auto, napsat s dětmi úkoly, uvařit večeři, stihnout si zahrát pexeso a připravit se na druhý den. Ženy jsou v zaměstnámí mnohdy lepší než muži a v mnoha případech pracovitější. Pouze za zo, že jsou potencionálními matkami /věk 18-35/, matkami malých dětí /22-45/ a nebo prostě saré /45 a více/. Tak kdy je žena perspektivní a má nárok za stejnou práci na stejný plat a na stejné podmínky pro přijetí jako muži. Proč se mužů nikdo neptá jestli nečekají, nebo nemají rodinu, jak mají staré děti? Muži prostě starost o děti přenechávají ženám a potom je za to diskriminují a to ještě mnozí z nich touží po tom, ať jsou od žen podporováni v jejich touze, stoupat k stále výš.

Od: desodores - 14.10.2004 - 21:01

ZDENÁLE
velmi jednoduše snižují hodnotu práce ...asi jako spousty ilegálních pracovníků .... zase velmi jednoduše řečeno ...

Od: Jirka - 25.11.2004 - 14:55

Právo zaměstnavatele
azměstnavatel musí mít právo vybrat si koho chce. Pokud budu chtít jako zaměstnavatel přijmout sekretářku, tak si prostě přijmu takovou, jakou uznám za vhodnou. Bohužel se musím smířit s tím, že mi přiblblý zákon zakazuje uvést v inzerátu věk, možná i pohlaví a tak se mi míst 15 lidí bude hlásti 250 lidí a to úplně zbytečně protože si stejně vyberu buď mladou hezkou bezdětnou nebo prostě jakoukoliv budu chtít. Já ji budu platit, já za ni budu odvádět soc. a zdrav. pojištění, tak to laskavě nechte na mě. To, že se věkem snižuje možnost uplatnění na trhu práce je fakt, který musí (?) stát řešit na svůj úkor a ne nikoho jiného.

Od: Petra - 20.3.2005 - 18:25

Plně se vším ve Vašem článku souhlasím.Taky se mě jednou stalo,že se mě jákýsi pán na pohovoru ptal,kdy planuji děti bylo mě tehdy 20let.Strašně mě to urazilo.Ano podnikatel má právo výběru,ale ne ponižováni.Stát stále říká je málo děti v televizních novinách se stalo pravidlem,že se tam tato zpáva objevuje jak je nízká porodnost,možná nám tím dávají najevo,že by jsme se my zlobivé holky měli zamyslet a začít už konečně rodit.Ale v první řadě by se měl zamyslet stát proč ta porodnost je nízká.Jako žena s dítětem to máte těžký a žádná věková hranice se zaměstnavateli nehodí.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0194 s