Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 27.6.2022, svátek má Ladislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníŽena za pultem a na papíře

17.10.2014   Aneta Šimonková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Někdo ho miloval, jiný má k tomuto seriálu odstup. Kontroverzní dílo to je díky své jisté propagandě minulého režimu asi jako 30 řípadů majora Zemana. Své čtenáře si ale knižní zpracování Ženy za pultem jistě najde.  
Dlouho o něm generace porevoluční neslyšela. Něco málo se k ní doneslo o herečce Jiřině &Svorcové, která byla horlivou příznivkyní minulého režimu. A postava Aničky Holubové, hrdinky seriálu Žena za pultem, kterou ztvárnila právě &Svorcová, byla kladnou představitelkou minulého režimu. Vždy spravedlivá, obětavá a silná žena, které v replikách scénář předepsal pár ód na socialistický režim. Už je to za námi, proto se můžeme s odstupem podívat do zákulisí natáčení Ženy za pultem. Buď jak buď, zajímavé to je.

Knížka Žena za pultem /Příběh legendárního seriálu a jeho hrdinů vám nepřevypráví děj. Uvede vás do reality. Dozvíte se, ve které prodejně se příběhy v obchodech Pramen natáčely. Co tam najdete asi dnes? Pamětníci by si jistě rádi přečetli, jak je možné, že když šlo o reálnou prodejnu, tak její pulty překypovaly zbožím, které se tehdy označovalo jako nedostatkové. Jestlipak si herci nebo členové štábu vozili ony dobroty domů? „Nikdo si nesměl nic vzít a na konci dne už to nebylo,“ vzpomínala Jiřina &Svorcová. Takové plýtvání, řeknete si asi. Jenže nemyslete si, herci seriálu nebyli hýčkaní v bavlnce. Museli se tísnit v malé šatně, žádný komfort neměli.

Jistě skoro každého napadlo, jestli prodejna, kde vám usměvavé prodavačky snesly modré z nebe, skutečně existovala. Pamětníci jistě poznali objekt na pražském Smíchově. Prodejnu na místě dnes již nenajdete, ve vzpomínkách v knížce s do ní ale vrátíte. I když se děj soustředí převážně za pulty, scény se rozehrávají i jinde. Například v bytě Anny Holubové. K tomu místu se vážou asi nejzajímavější informace. Nešlo o studiové zázemí, skutečně šlo o byt, který se nacházel na Vinohradech v Praze. A bydleli zde skuteční nájemníci. Po čas natáčení se ovšem rodina rozdělila. Maminka s dítětem bydlela v hotelu, v bytě zůstali její staří rodiče. „Pán se zašil vždycky někde do kouta, natáčení špatně snášel,“ prozradila Jiřina &Svorcová. Stará paní ale štáb rozmazlovala, dokonce všem vařila. Je podivuhodné, že podle filmařů tato situace vyšla levněji než kdyby se natáčelo v ateliérech.
 

To byl opravdu jen střípek z knížky, kterou by si filmoví nadšenci neměli nechat ujít. Kromě záplavy zajímavostí na vás čeká i bohatý fotomateriál, kde najdete snímky, o nichž jste neměli ani tušení. Knížka vám přestaví seriál z jiného úhlu. Nejen milovníci televizních a filmových děl se ponoří do četby a nebudou se nudit, protože autoři knihy, zkušení novináři, moc dobře vědí, čím své čtenáře uchvátit.
V dnešní době, kdy knihy vznikají za jeden víkend a autoři si s nimi nedají moc práce, je na knížce o ženě za pultem vidět, že autoři museli víc pátrat v archivech a prohrabovat se mnoha fotografiemi, aby pro vás vybrali ty nejlepší. Koneckonců, Žena za pultem je evidentně v kurzu, vždyť ji oživila i dvojice Kaiser-Lábus na divadelních prknech. Proto si zaslouží vaši pozornost.  

Žena za pultem /Příběh legendárního seriálu a jeho hrdinů,
Miroslav Graclík, Václav Nekvapil,
vydal DOBROVSKÝ, s.r.o., 2014Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0365 s