Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 8.7.2020, svátek má Nora 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12912
Komentářů: 11143


MěřeníPsycho - R. Bloch, H. Mikolášková

14.10.2014   Julie Kolocová   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V pátek 10. října a v sobotu 11. října uvedlo Divadlo Tramtarie první a druhou premiéru nejnovější inscenace Psycho v režii hostující divadelní režisérky Hany Mikoláškové. Jedná se o divadelní adaptaci románu britského spisovatele Roberta Blocha, tedy látky, kterou proslavil svým legendárním filmovým zpracováním mistr filmového napětí Alfréd Hitchcock.   

Dramatizace a režie: Hana Mikolášková

Dramaturgie: Vladislav Kracík

Scéna a kostýmy: Hynek Petrželka

Hudba: Martin Peřina

Výroba scény: Jaromír

Světla: Aleš Hejral

Technika: Roman Vičík

 

Hrají:

Jan Konopčík…………………………………………Norman Bates

Bára Šebestíková……………………………………..Lila Craneová

Paulina Labudová……………………………………Marion Craneová

Marek Příkazký j.h. nebo Vojtěch Lipina j. h……...Sam Loomis

Václav Stojan…………………………………………detektiv Arbogast

Zdeněk Svobodník…………………………………....Šerif

 

 

Marion ujíždí s padesáti tisíci dolary v kabelce a plánem na lepší život! Je již dlouho na cestě, když v dálce zahlédne blikající nápis starého motelu. Motelu Normena Batese a jeho matky... hororová klasika na divadle, pocta mistrovi filmového napětí Alfredovi Hitchcockovi! 

Inscenace Psycho je po pohádce Hugo z hor druhou premiérou sezóny 2014/2015 a tedy první novinkou určenou dospělému publiku. Divadlo Tramtarie ji zařazuje na repertoár v rámci své stěžejní dramaturgické linie - uvádění autorských literárních, filmových a komiksových adaptací, ve které v nedávné minulosti uvedlo například Janu Eyrovou, Romanci pro křídlovku, Brutální Nikitu či R.U.R.

Inscenace vznikla pod vedením Hany Mikoláškové, která v současnosti působí jako umělecká vedoucí Městského divadla ve Zlíně. Tato zkušená režisérka se do olomoucké Tramtarie vrací již podruhé, v loni zde režírovala mimořádně zdařilou inscenaci Bohyně z města hříchu. Pokud bychom chtěli najít nějaký společný rys obou inscenací, potom by to jistě byla orientace na specifický, a pro divadlo ne zcela typický žánr. Zatímco Bohyně byly divadelním komiksem noir, nejnovější Psycho je hororem, což je rovněž žánr, který nepotkáváme na divadelních prknech každý den.

 

Ačkoliv je inscenace Psycho divadelní adaptací stejnojmenného hororového románu Roberta Blocha, značným inspiračním zdrojem je pochopitelně také o mnoho slavnější filmová verze z roku 1960. Režisérem legendárního snímku nebyl nikdo jiný než geniální filmař a vizionář Alfred Hitchcock, který do hlavní role psychicky narušeného Normena Batese tehdy obsadil mladého Anthonyho Perkinse.

 

Režisérka o inscenaci:

Cti otce svého i matku svou. Nebo jinak: jsme takoví, jaké nás stvořili naši rodiče. Ale jak dlouho musí člověk platit dluhy po rodičích? Kdy se může konečně postavit na vlastní nohy? A můžete na světě vůbec někomu věřit, když vás rodiče zklamou? Když Marion Craneová ujíždí po dálnici s padesáti tisíci dolary v kabelce, má štěstí na dosah ruky. Brzy se provdá za muže, kterého miluje, a začne nový život v malém městečku Fairvalley, kde ji nikdo nezná. Do cíle zbývá jen deset mil. Pak se rozhodne přespat v motelu Normana Batese. Když Norman Bates uvidí tu zmoklou a unavenou dívku, má pocit, že se naplnily jeho nejtajnější sny. Krásná a chytrá cizinka mu rozumí, směje se a poslouchá. Dokud se do toho nevloží alkohol a jeho žárlivá matka. A pak ten její nůž. Po nezvěstné Marion pátrá její sestra Lila, milovaný Sam, detektiv Arbogast i místní šerif. Budou mít štěstí? Ve skříních ožívají zapomenutí kostlivci. Hladinu bezedných mokřin za Batesovým motelem něco zčeřilo. Noční můra začíná… Divadelní thriller o lásce a žárlivosti až za hrob. Pocta všem nesmrtelným šílencům, kteří milují své matky a chybí jim táta. Vždyť všichni jsme milovali své rodiče a někdy se chováme jako blázni.

 

Do hlavní role Normana Batese je obsazen přední herec Divadla Tramtarie Jan Konopčík, pro něhož je ztvárnění legendárního padoucha jednou z dosavadních největších hereckých výzev. V dalších rolích se představí další známé tváře souboru Bára Šebestíková, Václav Stojan či Zdeněk Svobodník. V inscenaci se představí rovněž tři hosté: Paulina Labudová, která je členkou pražského Studia Ypsylon, již v Tramtarii hrála v R.U.R. Dr. Busmanovou. Nováčky na tramtarijních prknech jsou Marek Příkazký (Městské divadlo ve Zlíně) a Vojtěch Lipina (Moravské divadlo Olomouc).

 

Jaké si měla léto?
Krásné, ale krátké. Byli jsme na hudebním festivalu v německém Rudolstadtu i na filmovce v Uherském Hradišti, na odpočinkové dovolené u moře v Bulharsku i na dobrodružné vodě s přáteli (všem vodákům doporučuji Moravu v srpnu, konkrétně CHKO Litovelské pomoraví), na soustředění s kapelou i s divadlem, na chatě pod Buchlovem i na chalupě na Vysočině. Ale hlavně se nám konečně podařilo léto naplánovat tak, že jsme ho téměř celé strávili s mým mužem společně, ať už to bylo kdekoli. Tak možná proto mi to tak rychle uteklo.

Jsi uměleckou vedoucí v Městském divadle Zlín, co připravujete na letošní sezónu? Čekají nás krásné tituly, které budou dělat fajn týmy. Něco bude výzva, něco takhle na dálku vypadá na pořádnou legraci. Každopádně doufám, že se ta nová sezóna povede minimálně tak, jako se povedla ta uplynulá, i když teda laťka je hodně vysoko. A kromě domovské scény se těším i na hostovačky a snad se o kousek dál pohneme i s kapelou. Měli bychom dotočit CD s názvem Whispers a od září budeme koncertovart pod novým názvem Gentle Irony Ltd.

Často pohostinsky režíruješ i v jiných divadlech, co všechno tě čeká?
Trochu se bojím, jestli jsem si toho zase nevzala moc, ale když ty nabídky byly tak krásné, že se nedaly odmítnout. Kromě Tramtarie, kde zkouším teď, mě ke spolupráci přizvalo Divadlo na Orlí, což je hudební scéna JAMU v Brně. Na podzim tam budu s absolvenstkým ročníkem muzikálového herectví zkoušet slavný Sondheimův horor Sweeney Todd, ďábelský holič z Fleet Street. Na začátku nového roku odjedu až do Košic, kde chystáme na malé scéně slovenskou premiéru hry Arnošta Goldflama Doma u Hitlerů, kterou speciálně pro tuto příležitost upravil na slovenské prostředí a dokonce jednu aktovku dopsal. A na jaře budu režírovat konečně „doma“ ve Zlíně.

V Tramtarii už několik týdnů zkoušíš Psycho, jaké bude?
V Tramtarii chystáme další poctu mému oblíbenému žánru, tentokrát to bude ještě temnějí, než „komiks noir“ – a sice rovnou horor nejhororovatější, čili Psycho. Text vznikl podle románové předlohy Roberta Blocha, ale pokusíme se tak trochu přiblížit jedinečně napínavé atmosféře slavného Hitchcockova filmu. Sama jsme na divadle viděla skutečně napínavý horor jen jednou, většinou je to spíš hra na horor, tak uvidíme, jestli se nám to podaří vykouzlit v Tramtarii. V tom příběhu se ale skrývá víc, než jen napínavá zápletka. Pro mě je spíš tématem to, co stojí za všemi těmi hrůzami. Tedy vztah k chybějícím rodičům, láska a závislost na straně jedné a touha po samostatnosti a vlastní tváři na straně druhé. Je to taková hra věnovaná všem, kteří se z nějakého důvodu nedokázali vyrovnat se ztrátou rodičů a doživotně je to poznamenalo.

Proč se do Tramtarie po roce vracíš?
Já se do Tramtarie hrozně moc těším. Byla to pro mě vloni taková energetická bomba, myslím celé zkoušení Bohyně, a tak trochu nečekaná láska. Tak uvidíme, jestli nám to okouzlení vydrží nebo ne, ale já teda do Tramtarky a těch srdcařů, co v ní dělají, jsem zamilovaná pořád. Navíc teď je po rekonstrukci úplně vymazlená, moc jí to sluší, tak věřím, že bude mít ještě víc narváno, než mívala.

 

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.252 s