Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 28.2.2024, svátek má Lumír 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníMých bláznivých dvanáct let

15.10.2014   Nikola Slavíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Znáte to, jste dítě a je vám téměř vše tak nějak jedno. Pak najednou přijde ten divný čas, kdy se vše mění a vy se začnete pozorovat. Věci kolem začnete vnímat jinak, začnete se cítit jinak, přemýšlet jinak. Vaše tělo se začne měnit - máte-li to štěstí, že jste dívka, mění se způsobem, ze kterého v pubertě příliš šťastné nejste. Najednou máte víc problémů, než byste chtěli řešit - jako třeba slib o prvním francouzáku, nebo že potřebujete podprsenku, děkuji pěkně. Co když je ale nutné se pozorovat i z jiného důvodu? A co když jsem blázen? od Karen Harrington ten jiný důvod přináší.   

Sára Nelsonová je dvanáctiletá dívka, která žije se otcem, dvěma deníky - pravým a falešným - a také Kytkou, která je její přítelkyní a "vrbou". Miluje slova, knihu Jako zabít ptáčka a zbožně vzhlíží k Charlotte, která bydlí v jejich ulici, studuje vysokou a je naprosto boží, protože je starší a vyzná se ve všech "těch holčičích věcech".
 
Sára je v podstatě normální holka - jen kdyby její táta nebyl alkoholik a matka od jejích dvou let nežila zavřená po ústavech. A právě díky šílené mámě se naučila pozorovat sama sebe. A také rozlišovat, co je vhodné říct nahlas a co naopak ne, která slova jsou potížisté a která chce naopak okolí slyšet. Ovšem uvnitř její hlavy to žije tak, že se Sára vážně bojí, aby nebyla blázen po mámě...
Vyndám si sešit (a teď ho zas schovám mezi matrace) a uvažuju, že bych napsala další kousek úkolu pro pana učitele Wistlera. Uvidíme, jestli mé nové ženské já má víc co říct než moje staré holčičí já. Každopádně jsem si vyhledala menstruaci na Wikipedii. Dost se mi ulevilo, když jsem zjistila, že podivné myšlenky jsou víceméně běžné, když jste skutečná žena. 
K příznakům může patřit únava, výkyvy nálad, podrážděnost, nervozita, zmatenost, deprese, uplakanost a úzkost. Bingo. Mám většinu těchhle příznaků, hlavně jsem zmatená. Tak například, myslíte, že jsem si v tom obchodě koupila časopis, který by byl opravdu pro mě? Ne. Ani jsem se pořádně nepodívala, po čem se natahuju, a popadla jsem Ženu a život místo Brávíčka
A co je ještě horší, je tam velký článek, který radí, "jak vypadat mladší než kdykoliv dřív". K čemu mi to asi tak bude? Když si prolistuju časopis, nejsem už tak unavená, ale necítím se ani úplně dobře. Jsem naštvaná, ale ne na někoho konkrétního. Ze sešitu na mě civí prázdná stránka. Co je, sakra? mám chuť se jí zeptat. Ale nechystám se mluvit se zápisníkem. Úplně stačí, že si povídám s kytkou.
A co když jsem blázen? je příběh o jedné příjemně ujeté duši a jejím světě. Ten možná není dokonalý, ale je jedinečný ve všech směrech - špatných i dobrých. Dospívání je samo o sobě bláznivým (a občas děsivým) zážitkem - k tomu nepotřebujete šílenou matku a otce alkoholika. A přesto to Sára zvládá bravurně, s vtipem a nadhledem sobě vlastním.
 
Kniha je určena dívkám, ale ani ženy se s ní nudit nebudou. Osobitý styl a humor hlavní hrdinky knihu povznáší mezi díla, která zaujmou a přinesou příjemný zážitek. Být zvláštní zákonitě neznamená, že jste blázen hodný zavření do ústavu. I když některé věci, jenž vám činí radost, jsou pro ostatní nepochopitelné. Důležité je prát se za sebe - ať už je vám dvanáct, nebo třeba třicet.

Autor: Karen Harrington
Překladatel: Petra Jelínková
Počet stran: 256
Nakladatelství: Albatros
Rok vydání: 2014
Obrázek: úvodní: Albatros
      konec článku: Nikola SlavíčkováKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.022 s