Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 1.2.2023, svátek má Hynek 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13368
Komentářů: 11337


MěřeníSběratel ukázkou Fowlesovy geniality

16.10.2014   Petr Čapek   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Fowlesův Sběratel sklidil značný ohlas již v době svého vydání (1963), čeští čtenáři si ovšem na tuto jedinečnou knihu museli počkat dalších více než dvacet let, kdy v roce 1988 vyšla poprvé v češtině. Dnes vychází Sběratel znovu v novém překladu u nakladatelství Kniha Zlín, aby doplnil nedávno vydaného Mága.

John Fowles patří bezesporu mezi nejvýznamnější anglické poválečné spisovatele a esejisty. Když v roce 2005 zemřel literární svět v jeho osobě přišel o dalšího skvělého romanopisce, který se nesmazatelně zapsal do srdcí mnoha čtenářů. Již jeho románový debut Sběratel sklidil značnou pozornost. A navíc se spolu s Francouzovou milenkou a nepřekonatelným Mágem řadí mezi nejslavnější romány tohoto autora.

Frederick Clegg je naprosto obyčejný úředníček. Klasická šedá myš, která tráví čas hlavně sama se sebou. Vše se ovšem má změnit ve chvíli, kdy naprosto nečekaně vyhraje v loterii. Frederick již nemusí pracovat a rázem se ocitá ve vyšších kruzích, které ho ovšem nepřijímají a dívají se na něj skrz prsty. Zkrátka nikam nezapadá. Ještě že mu nikdo nemůže vzít jeho vášeň ve sbírání. Přesto mu jeden exemplář do sbírky chybí.

Clegg již dlouhá léta tajně touží po krásné Mirandě a výhra v loterii mu konečně umožní začít spřádat plány, jak polapit dívku svých snů a přidat ji jako klenot mezi své motýly. Psychicky nemocný Clegg se tak domnívá, že by se do něho Miranda mohla zamilovat, jen kdyby mu dala příležitost a jelikož ta asi nepřijde, bere osud do vlastních rukou.

Autor ve své prvotině ukazuje, kam až může vést lidská vášeň sběratelství ve spojení s nevyrovnanou osobností, kterou bezpochyby hlavní “hrdina” je. Samotný příběh navíc ukazuje nakolik kontrastní mohou lidé být, od vkusu, pohledu na svět a vnímání všeho kolem sebe. Fowles své vyprávění rozděluje na dvě skvěle vystavěné příběhové linie, kdy v první sledujeme konání a touhy Fredericka Clegga, únosce a vyšinutého maniaka, který touží doplnit svou sbírku. Abychom v druhé části knihy prožili všechny události znovu tentokrát očima unesené dívky Mirandy.

Autor dokázal dokonale vykreslit myšlenkové pochody a pocity obou hlavních postav. Detaily jsou navíc naprosto realistické, takže čtenáři mají občas pocit, že sledují něco co se doopravdy stalo. I když zde nebudeme daleko od pravdy, protože Johna Fowlese inspiroval k napsání Sběratele právě novinový článek o unesené dívce, který proběhl anglickými médii. Autor jej však přetvořil k obrazu svému a vdechl mu neopakovatelné lyrické kouzlo.

Sběratel, inteligentní kniha, jenž svým jazykem a stylem dokáže uchvátit nejednoho čtenáře, patří bezesporu k tomu nejlepšímu, na co můžeme u Fowlese narazit. Geniálně propracovaný thriller, ve kterém se ve vás budou mísit všechny možné emoce. Od naprostého zhnusení a nepochopení až po lítost a mírné sympatie s neschopným únoscem. Fowles je zkrátka jeden z mála spisovatelů, kteří dokáží zpracovat i nelehký příběh s lehkostí a vnést do tohoto tématu řadu otázek, na které se po dočtení budete snažit najít odpověď. Inteligentní kniha, jenž svým jazykem a stylem dokáže uchvátit nejednoho čtenáře.

 

***************************************************************

John Fowles - Sběratel

Originál: The Collector, 1963; Překlad: Josef Línek; Vydal: Kniha Zlín, 2014; 301 stran(John Fowles)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0201 s