Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.6.2022, svátek má Šárka 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11309


MěřeníŘekni vlkům, že jsem doma perem Veroniky Burgerové

26.10.2014   Veronika Burgerová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Řekni vlkům, že jsem doma (v originále Tell the wolves I'm home) je debutem spisovatelky Carol Rifky Bruntové, ale ihned dosáhl velkého úspěchu, byl přeložen do několika jazyků. A nedávno vyšel také u nás.
Píše se rok 1987, ocitáme se na předměstí New Yorku, teprve nedávno se přišlo na to, že existuje nemoc AIDS, každý si o tom šeptá a každý má strach. Hlavní hrdinkou románu je čtrnáctiletá June, která nadevše miluje svého strýce Finna, nadaného malíře, který je jí zároveň nejlepším přítelem. Je tu však jeden háček - Finn umírá na AIDS. Přeje si jen dokončit své poslední dílo - portrét June a její sestry Grety.

S Finnovou smrtí se náhle všechno změní. Do života Junie vstupuje tajemný muž, který se s ní chce setkat, vztah s její sestrou je stále divnější a vracet se lesem do středověku se zdá najednou mnohem složitější, než dřív. A pak je tu ta čajová konvice, knoflíky na obraze a vlci...

June je tou nejlepší postavou, se kterou jsem se kdy setkala. Vkládám do této dívky své osobní sympatie, jelikož mi nikdy nikdo nerozuměl jako ona. June je osamělá, tichá a připadá si, že příliš nezapadá do této doby a světa kolem sebe. Ztratila toho příliš, je zmatená a hledá sama sebe, ačkoliv jsou všechny pokusy neúspěšné. Skrze June autorka naprosto přesně popisuje, jak se dospívající dívka může cítit a se všemi popisy se dovedu natolik věrohodné, že jsem přesvědčena, že musí vycházet ze svého vlastního mládí.

Bruntová sepsala příběh chytrý a dojemný, kterému se podařilo chytit mě za srdce každou svou větou. Zaobírá se těžkostmi dospívání, ztrátou milovaných osob, sesterskými vztahy i pohledy tehdejší společnosti. Celý příběh byl navíc sepsán čtivě a bylo téměř nemožné se od smutného příběhu malé June odtrhnout. Carol mě vtáhla do děje, hlavní hrdinka se mi stala nejlepší přítelkyní a všechno bylo tak živé.

S příklonem k osobním pocitům si dovolím prohlásit, že se jedná o jednu z nejlepších knih, jakou jsem kdy četla a rozhodně mám v úmyslu ji číst znovu a znovu. Knížka je ale tak dobrá, že by mohla zaujmout leckterého čtenáře, ať už čtrnáctileté osamělé dívky nebo dospělé, kteří mají chuť se nechat pohltit dojemným příběhem.

 

Autor: Carol Rifka Bruntová

Název: Řekni vlkům, že jsem doma

Překladatel: Vanda Ohnisková

Nakladatelství: Jota, 2014
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0362 s