Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 5.10.2023, svátek má Eliška 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13535
Komentářů: 11387


MěřeníPomněnkové matky nadchnou

28.10.2014   Veronika Burgerová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Den 25. květen získal před lety svůj význam i v České republice - jde o takzvaný Pomněnkový den, věnovaný všem matkám Pomněnkových dětí, dětí, které se beze stopy ztratily, zmizely nebo byly uneseny a jejich matky nadále žijí s nadějí, že se jejich děťátko jednou najde. Právě téma Pomněnkových matek si vzala do pera úspěšná česká spisovatelka Lenka Chalupová ve své psychologické novele.

Začátkem knihy čtenářům autorka otevírá hned několik dějových linek a představuje poměrně velké množství postav. Seznamuje je s těhotnou Dorou, které právě umírá bilogický otec Čeněk, její matkou Terezií, která předsedá ženskému klubu Pomněnkových matek, Čeňkovo manželkou Johannou, Pomněnkovou matkou, zubařkou &Sárkou Jordanovou, s její ztracenou dcerkou Iglikou, i s Čeňkem, který si hodlá vzít do hrobu děsivé tajemství, které celá léta skrýval.

Každá z postav postupně odhalí své nitro, svá tajemství, své pocity a brzy má člověk pocit, jako by ty lidi znal celý život, i když ne vždy je schopný zcela pobrat jejich chování. Všechny ty chvílemi nesourodé linky děje se postupně proplétají a všechny nejasnosti a záhady se odkrývají. Nakonec přícházejí poslední věty, které čtenáře šokují.

Když jsem ke knize přicházela, nevěděla jsem, co bych od ní měla očekávat. Zarazil mě fakt, že jde o detektivní knihu, které nejsou zrovna můj šálek kávy, nicméně mě na knize něco upoutalo a měla jsem pocit, že tohle by se mi mohlo líbit. A jak to dopadlo? Kniha mě nadchla. Ačkoliv jsem se v začátcích motala, objevilo se příliš nových postav a všechny se mi pletly, když jsem se zorientovala, byl to úžasný zážitek. Od četby jsem se nemohla odtrhnout, stále jsem nad příběhem přemýšlela a nemohla jej dostat z hlavy. Byla jsem zcela ohromena.

Rozhodně tedy musím uznat, že Lenka Chalupová má talent. Píše čtivě, její příběh je velmi kvalitní, upoutá čtenáře, donutí ho k silným emocím a myšlenkám a ještě jej tím zabaví na celé odpoledne i noc. Nedovolí mu spát a nakonec mu posledními řádky vrazí nůž přímo do duše... to si zaslouží poklonu.

Jde o knížku, která hodně hraje na psychiku, vykresluje dokonalými tahy charaktery hrdinů a vciťuje se do pocitů matky, která ztratí to nejmilovanější, co má. Je chytrá, hluboká a místy až mrazí. Lenka je jasným důkazem toho, že českou literaturu rozhodně stojí za to číst, že z per českých autorů stále vznikají skvostná díla. Pomněnkové matky si určitě zaslouží pozornost čtenářů.

Pomněnkové matky
Lenka Chalupová
Nakladatelství Čas, 2014
(Lenka Chalupová)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0781 s