Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 28.11.2022, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13314
Komentářů: 11326


MěřeníSMRT DAREBÁKA – TV tip – Jedinec v boji proti korupci

29.10.2021   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Politicky laděný thriller francouzské produkce podráždí nervy diváků nejméně třikrát. Jednak dokonalým hereckým výkonem idolu mnohých paní a dívek Alainem Delonem, napínavou kriminální zápletkou ale v neposlední řadě i přesahem do zákulisí mocenské politiky plné korupce, násilí a nesmlouvavého udržování moci i za cenu vražd. Přestože vznikl už v roce 1977 právě tato poslední linie je (a zřejmě stále bude) nanejvýš aktuální

 

Otázka zda se dá úspěšně bojovat proti korupci a zneužití moci je ve filmovém umění aktuální hodně dlouho. Rozhlédneme-li se třeba jen tam, kam vzpomínky pamětníků ještě dosáhnou, tak si můžeme připomenout řadu děl s podobným námětem. Stačí snad jen pár příkladů. V šedesátých letech vznikla v Itálii celá série filmů jako Petriho PODIVNÉ VY&SETŘOVÁNÍ či Damianiho PŘIZNÁNÍ POLICEJNÍHO KOMISAŘE PREZIDENTU REPUBLIKY. V dalším desetiletí vzniklo více podobných filmů ve Francii – třeba Boissetův SOUDCE ZVANÝ &SERIF, Lautnerova SMRT DAREBÁKA či o pár let později Zidiho PROHNILÍ. Ani Spojené státy se tomuto tématu nevyhnuly – podobné téma kdy hrdinný policista (jako třeba Lumetův SERPICO) bojuje za cenu vlastního života proti zlu ve vlastních řadách se objevuje i v jiných snímcích – namátkou třeba v DePalmových NEÚPLATNÝCH či Figgisových VNITŘNÍCH ZÁLEŽITOSTECH.

SMRT DAREBÁKA natočil specialista na napínavé a divácky úspěšné filmy Georges Lautner. Scénář si napsal sám, ale není to tak úplně vymyšlená fabulace. Podkladem byl román Rafa Valleta, v němž našli francouzští čtenáři narážky na skandální politické aféry své doby. Navíc se režisér při přípravě filmu nechal inspirovat skutečným příběhem politika deBriglieho, který byl zastřelen v roce 1976 a ačkoli byl původce dopaden pozadí události nebylo nikdy odhaleno..
Hlavní postavou filmu SMRT DAREBÁKA je úspěšný majitel obchodní firmy Xavier Maréchal (Alain Delon), který má za sebou pestrou minulost vojáka v alžírské válce. Není to tedy ustrašený úředníček, ale síly, proti nimž najednou musí bojovat, jsou silnější a zákeřnější než protivníci ve válce. Vše začne jednoho rána, kdy ho navštíví jeho přítel poslanec Philippe Dubay (Maurice Ronet) a požádá ho pomoc. Předešlého dne zabil v prudké hádce poslance Serrana, který se ho pokusil vydírat a nyní potřebuje alibi. Xavier příteli, s nímž bojoval u parašutistů, pomoc přislíbí. Tím na sebe rázem obrátí pozornost mocného korupčního gangu. Ve hře je totiž Serranův deník, jehož záznamy nelegálních transakcí by při odhalení mohly ohrozit vysoce postavené politiky i biznysmany.  Philippe stačí příteli prozradit, že deník ukryl u své milenky Valerie (líbezná a krásná Ornella Mutiová), ale pak je nájemným vrahem zavražděn. Xavier bere pomstu za smrt přítele do svých rukou a bez ohledu na to, že jeho život je neustále v ohrožení (a řada dalších životů zhasne) se rozhodne dovést svůj boj proti všemocnému chapadlu korupčníků do konce.
Ve složitém, dramatickém a těžko vylíčitelném ději je hlavní postava zobrazena jako jeden ze spravedlivých, který (jako v pohádce či ve westernu) se rozhodne bojovat proti zlu, i když ví, že jej nemůže zcela vymýtit, ale jen částečně či dočasně oslabit. Delonova role tak připomíná třeba podobnou úlohu jakou zaujal Robert Redford v Pollakově filmu TŘI DNY KONDORA – také bojuje sám proti mocným, skrytým ve funkcích či úřadech a chráněných ozbrojenci bez skrupulí.

Ponurý příběh se odehrává v Paříži, které sice vévodí Eiffelova věž, ale jinak je kamerou Henriho Decase záměrně (a úměrně obsahu) zbavována krás a turistických lákadel. Z menších úloh zaujme Klaus Kinski jako tajemný cizinec, zprostředkovatel a organizátor honu, na němž dojde k „nešťastné náhodě.“ Za zmínku stojí i hudba Philippa Sardeho, postavená na jazzových sólech tenorsaxofonisty Stana Getze.

Lautnerův film tak vedle napínavého a přitažlivého příběhu přináší i společenskou kritiku korupce a mocenských struktur, které jsou s ní provázány. Přes řadu desetiletí od jeho vzniku by stále mohl být inspirací i pro české filmaře, pro něž téma korupce (o níž denně slyšíme z rozhlasového a televizního vysílání a o níž se stále píše) je stále tématem málo využívaným.
Foto: premiere.fr, amazon.de, plaza.rakuten.co.jp
**********************************************
SMRT DAREBÁKA
(Mort d´un pourri)
Francie 1977, režie Georges Lautner
Uvádí ČT2 v pátek 5. listopadu od 20,00 hodin


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0344 s