Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníMuž, který se zřekl peněz, vás dostane

10.11.2014   Veronika Janoušková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pravidelní čtenáři už dávno ví, jak je pro mě důležité "žít s přírodou". Snažit se ji chránit, co nejméně zatěžovat, a zároveň z ní získavat co nejvíc. Něco dám, něco dostanu. Takový směnný obchod s matičkou Zemí, řekněme.
A z naší konzumní společnosti také nejsem na větvi. Brát si zbytečně víc než potřebuji? - Jaký je důvod ,prosím?
A tak když se ke mě dostala nabídka na knihu Muž, který se zřekl peněz a přežil, a já si přečetla její anotaci, musela jsem ji mít. Né že bych toužila po tom žít jako Amazonka daleko od všech, sama na sebe (protože tyhle choutky občas mám), ale uznejte sami.. Vážně vás ani trochu neláká představa nechat za sebou všechno, začít od znovu, lépe, ekologičtěji..a hlavně bez závislosti na společnosti?

 

"Nacházíme se na kritickém bodě dějin. Nemůžeme mít donekonečna rychlá auta, počítače o velikosti kreditek a všechno moderní vymoženosti, a zároveň čistý vzduch, hojnost děštných pralesů, čerstvou pitnou vodu a stabilní klima. Naše generace může mít jen jedno, nebo druhé, ale ne obojí. Lidstvo si musí vybrat. Obojí má své "náklady obětované přiležitosti." Přístroje, anebo příroda? Vyberte si špatně, a příští generace už nemusí mít ani jedno."
 

Tohle by snad nakoplo každého, ne? A tak jsem se do ní pustila. Prosím, nečekejte románovou tvorbu,  ani poučný příběh jako já. Já jsem si knihu představovala podobně jako Mnich, který prodal své ferrari. Očekávala jsem celistvý příběh, s poučením. A to se nestalo.

Zklamání? Možná..první dvě, tři stránky. Více ne. Když si totiž začnete zjišťovat okolnosti, najdete si články o autorovi, weby s rozhovory a informacemi " O bláznovi co se všeho vzdal", chytne vás to.

Ještě více si uvědomíte že je to všechno doopravdy. Žádný fiktivní příběh. Čistá realita.

Mark se nerozhodl žít bez peněz někde uprostřed džungle. To by to měl příliš jednoduché. &Sel do toho po hlavě, a absolvovat svůj rok bez peněz nedaleko Bristolu. Tomu říkám odvaha! Nejen že byl tváří tvář pokušení, ale také čelil desítkám časopisů, novin, televizí..V podstatě o to mu šlo - dostat jeho "projekt" do povědomí svých spoluobčanů..takhle ve velkém to ale neočekával.
 

Když by jste ho viděli na "civilní" fotce, neřekli by jste to do něj. Viděli by jste ho někde v kanclíku, večer se sklenkou whisky. A nebyli by jste daleko od pravdy. Vždyť takhle si ještě nedávno žil. Užíval si života "ať to stojí, co to stojí".

Teď je z něj ale uplně jiný člověk. Proč by si vozil zadek v předraženém autě, když může jezdit stopem, nebo na kole? A doprava je jen to nejmenší..

 

O knize by se dalo říct, že je jak reportáží, dokumentem o tom že zvládneme cokoliv se nám zamane. Ale také je to "příručka", pokud by jste do toho chtěli jít s Markem. Najdete zde návody na výrobu raketových kamen, vlastního papíru i s inkoustem, nebo třeba zubní pasty. Mark totiž opravdu jel sám na sebe. Vše si promyslel, sehnal si příbytek, a jeho heslem pro celý rok bylo " Nic si nekoupit, postarat se o sebe sám".Takhle kniha vás zvedne ze židle, a donutí se zamyslet. Po jejím dočtení budete chtít se vším seknout, a jít do toho taky. Jistě, kdo z nás by to doopravdy udělal.. ale když nic jiného, zamyslet se nás opravdu donutí. Přivede vás na spoustu zajímavých myšlenek, dodá vám inspiraci.

Pokud vás kniha zaujala, po jejím dočtení si určitě vyhledejte pár internetových stránek, zjistěte si více o Muži bez peněz, a "pošlete ji dál". Já ji dál posílám touto rencezí, protože si myslím že by se měla dostat po širšího povědomí.

 

Recenzní výtisk mi poskytl Webmagazín Rozhledna, který mi poslední dobou otevírá oči svými knihami čím dál víc.

 

Hodnocení: 5/5

 

Název: Muž, který se zřekl peněz a přežil

Autor: Mark Boyle

Překladatel: Eva Kadlecová

Nakladatelství: CPress

 
 
 

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0391 s