Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 27.6.2022, svátek má Ladislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníBásník, Kat a paní Thatcherová

28.11.2014   Jakub Hrbek   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Třináctiletý Jason Taylor den co den prudce naráží na zákeřné překážky beroucí na sebe podobu hranic, které nemůže překročit, aby nevybočoval z řady vrstevníků, nebo které se schovávají ve slovech, jež nemůže navzdory své píli vyslovit.

„Poslouchat za dveřmi je docela vzrušující, protože se dozvíte, co si lidi doopravdy myslí, ale přesně z toho samého důvodu vás může poslouchání za dveřmi bolet do krve.“
 
Největším problémem Jasona Taylora je zadrhávání. Zosobnění svého trápení nazývá Kat. Kat Jasonovi znemožňuje používat slova, která by chtěl říct, a reagovat v situacích, kdy se to od něj očekává. Tím se dostává do spousty nepěkných příhod a setkává se s nepříjemným nepochopením a sobeckostí.
 
„Ve vedlejší místnosti seděla na invalidním vozíku pihovatá holka asi stejně stará jako Julia. Chyběla jí jedna noha. Nejspíš by z fleku brala moje zadrhávání, kdyby jí to vrátilo nohu, a mě napadlo, jestli si člověk uvědomí, že je vlastně šťastný, jen když vidí neštěstí druhých. Ovšem nesmíte zapomínat, že to funguje na obě strany. Zítra ráno se na mě budou lidi dívat a myslet si: Můj život je sice možná močál plnej sraček, ale aspoň nejsem v kůži Jasona Taylora. Já aspoň mluvit umím.“
 
Část příběhu se odehrává na pozadí války o Falklandy, kterou hlavní hrdina komentuje ze svého naivního pohledu, a která více či méně ovlivňuje některé jeho postoje.

Třináct měsíců je mým druhým setkáním s Davidem Mitchellem. Poprvé jsme na sebe narazili na lodi plavící se Tichomořím za zvuků libozvučného sextetu Atlas mraků. Upřímně jsem po přečtení Kingova Svědectví nečekal, že by snad nějaká knížka mohla tento skvost světové literatury překonat. Mitchell to svým osobitým stylem zvládl dokonale, nenechal prostor jinému autorovi. Alespoň prozatím. V další knize mi dokázal, že jsem se nespletl a jen potvrdil, že si označení „nejlepší romanopisec své doby“ právem zaslouží.
 
„Pro státy válka možná připomíná dražbu. Pro vojáky je to loterie.“

Závěrem bych ještě rád dodal, že román nabízí nespočet mouder, která vás přinutí zamyslet se nad svou minulostí, přítomností a jistě si z nich vezmete i něco do budoucnosti.

Knihu Třináct měsíců by si měl přečíst každý jeden z vás, poněvadž vám nabízí návštěvu dalekého zákoutí vaší paměti a nostalgické zavzpomínání na léta bolesti, slávy a dospívání.

David Mitchell:
Třináct měsíců
Mladá fronta, 2014


Obálka: http://obalky.kosmas.cz/ArticleCovers/19 - 8200_big.jpg -


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0287 s