Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 28.2.2024, svátek má Lumír 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníMísto mozku nadýchaná houstička

03.12.2014   Nikola Slavíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Že má jídlo velký vliv na naše zdraví se v poslední době začalo dostávat do povědomí lidí. Někdo se zřekne masa, mléčných výrobků, jiný jí jako naši dávní předci "lovci a sběrači". Jídlo má vliv na naše trávení, stav pleti, váhu - to jsme ochotni přiznat. Ale že může strava ovlivnit i náš mozek - že to, jak jíme, nám může přivodit deprese, Alzheimerovu chorobu, hyperaktivitu u dětí, nebo naopak zmírnit příznaky daného - to je pro spoustu lidí nemyslitelné. Uznávaný americký neurolog David Perlmutter přináší ve své knize Moučný mozek spoustu (nejen) svých poznatků o "tichých zabijácích mozku", které se dnes a denně objevují na našich talířích.Pšenice a s ní spojený lepek, sacharidy a rafinované cukry - jsou všude kolem nás. Jsou denně na našem jídelníčku - kdo si dokáže představit snídani bez křupavého rohlíčku, že. Od nedávna jsme přesvědčováni o tom, že chceme-li být "zdraví a hubení", musíme se vyhýbat tukům. Jezte celozrnné pečivo, nízkotučné jogurty, spousty ovoce. Ale co když je tato "sacharidová dieta" tou špatnou cestou? Co když právě sacharidy podporují neblahý růst "madel lásky"?
 
A jakou úlohu zde hraje lepek? Myslíte si, že když netrpíte celiakií, téma lepku se vás netýká? Dle Perlmuttera právě lepek stojí za zrodem zánětů a onemocnění, jenž trápí spoustu lidí. Věří, že bezlepková tučná dieta dokáže přinést kýžený klid nejen v oblastí migrén, deprese a nespavosti, nýbrž že dokáže přímo ovlivnit vznik degenerativních onemocnění mozku ve stáří. Co když máte zdraví ve svých rukou - pro někoho možná trochu děsivé. 
Co přesně tedy myslím termínem "moučný mozek"? Myslím, že už tušíte. Sáhnu pro nejvýstižnější připodobnění trochu do minulosti. Pamatujete si na velkou mediální kampaň z poloviny 80. let, v níž vláda varovala před užíváním drog? Pokud ano, vybaví se vám vejce škvařící se na pánvi a k tomu působivý komentář: To je váš mozek pod vlivem drog. A váš mozek pod vlivem moučných výrobků je na tom stejně. &Skvaří se a škvaří...
V této knize vám to chci dokázat. Pak už je na vás, zda si to všechno vezmete k srdci a změníte svůj způsob života tak, abyste si zachovali bystrý rozum a co nejlepší zdraví až do vysokého stáří. My všichni můžeme mnohé ztratit, pokud nad tímto poznáním mávneme rukou, ale naopak mnohé získat, jestliže je vezmeme za své. 
Na Moučný mozek jsem se vážně moc těšila, zvědavost mě zahnala mezi stránky. A skutečně jsem v knize našla spoustu zajímavých poznatků a myšlenek. Doktor Perlmutter je člověk, který přemýšlí a nebrání se novým a otevřeným postojům - a tím si mě získal. Brala bych víc takových doktorů mezi námi - kterým nevyhovuje jen bezduché předepsání receptu na léky. 
 
Přesto však jsem v jedné chvíli měla s knihou problém - příliš mnoho výzkumů a studií zahltilo zhruba prostřední část knihy, což se pro mne stalo čtenářsky nestravitelným. Byla jsem z toho upřímně zoufalá, neb jsem poctivá a čtu vše. Po nějaké chvíli jsem to vzdala a pasáže přeskakovala. Udělala jsem dobře, protože v další části se skrývaly informace, o které bych nerada přišla. 
 
Knihu bych doporučila všem, kdo mají otevřenou mysl a téma vlivu stravy na zdraví je opravdu hodně zajímá. Ostatní by se, bohužel, mohli trochu nudit nebo ztrácet. 
 
Autor: David Perlmutter
Překladatel: Barbora Chrudinová
Počet stran: 344
Nakladatelství: Paseka
Rok vydání: 2014
Obrázek: úvodní: Paseka
      konec článku: Nikola Slavíčková

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0303 s