Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 25.9.2022, svátek má Zlata 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13278
Komentářů: 11316


MěřeníGenetická informace nikdy nelže: Sophie Jordan

15.12.2014   Radek Trykar   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Svět nepodlehl další nukleární válce, ale mnohonásobně se zvýšil počet vražd. Za to může přibývající počet nositelů - Osob s vraždícím genem, který je nutí zabíjet. 

Hlavní hrdinka je samozřejmě úžasná, talentovaná a typicky půvabná. Když zjistí, že ona sama je nositelkou a má vraždící gen, vše se v jejím dokonalém světe zhroutí. Všechny její sny se vypaří a zničí se, jako domeček z karet. 
Začnou se jí bát všichni okolo, je nucena přestoupit na jinou školy - pro nositele. A tam potká Seana - Tajemného, v jejích očích úžasného, krásného a netypicky přitahujícího kluka.


Pokavaď jste si přečetli mými slovy převyprávěný děj, možná se vám zdá, jak jsem toho zmínil málo. Nicméně, snažím se prozradit co nejméně, jak do dvousté strany knihy, se Davy seznamuje s tímhle nositelem, tímhle právním zástupcem a podobně, zjišťujeme, že není vše tak, jak by mělo být.

Nejdřív jsem si myslel, že pouze nakladatelství Cooboo, špatně uvedli na trh anotaci. Spoilery do 200-stran? Cože?
Nicméně, chyba není v nakladatelství, dokonce ani v anotaci - Protože kdo by si koupil knihu, kde je v anotaci napsané to, co jsem zmínil již já?
Chyba je totiž na straně autorky a v jejím otřepaném, natahovaném a zbytečně popisném příběhu.

Co by to bylo za knihu, bez dokonalé hlavní hrdinky, že?
Davy, je nudná, divná, špatně vykreslená, nudná, uřvaná, naivní, nudná a bohužel i nesympatická. Ale ze všeho nejvíc je perfektní, nadaná hudebnice s vykročenou cestičkou do života, klukem, bez sebemenších potíží. Zkrátka se narodila se stříbrnou lžičkou v puse. To by nebylo špatně, kdyby furt nekňourala a nechovala se jako naivní trubka. Ze začátku jsem se s ní snažil soucítit (vážně), ale nešlo to. Byla prostě nesympatická. 

Ve druhé části knihy, kde nastane takový "zvrat" (který samozřejmě vůbec nebyl nacpaný v anotaci - ironie?), se Davy absolutně změní, už není uplakaným nemehlem, teď je nemehlem, odhodlaným přežít. To mě sice potěšilo, nicméně ke konci (ke kterému se ještě dostanu) se zachovala tak, že všechny mé představy o "lepší" Davy se vytratily. 

A Sean? Ten je naopak uzavřený, tajemný a to je prosím všechno, co o něm i o ostatních postavách mohu říci. Postavy jsou nedostatečně vykreslené a nezaujaly. Nedokázal jsem si k nim najít cestu ani za celých 316 stran knihy.
Emoce mezi hrdiny a především, mezi Davy a Seanem mi přišli nucené a strojené a nedostatečně vyjádřené.

Děj byl zdlouhavý, častokrát se tam opakovaly naprosto zbytečně stejné fráze - nudné.

Co mě zamrzelo, bylo nevyužití potencionálu. Ten nápad je fakt skvělý (i když, možná trošku nedomyšlený), ale kvalita kolísá. Dalo se z toho o tolik víc vytěžit...

Závěrem:

Když jsem se s knihou setkal poprvé, uchvátila mě nejen obálkou, ale i anotací.
Bohužel, ze skvělého námětu, vznikla značně podprůměrná dystopie.
Nevím, jestli budu do druhého dílu pokračovat, nejspíš tomu šanci dám, ale moc si od toho neslibuji.


Anotace:
Genetická informace nikdy nelže. Pokud se v ní píše, že jsi vrah, jednou se jím určitě staneš. Je rok 2021 a ve Spojených státech amerických se několikanásobně zvýšil počet vražd. Čím dál tím více lidí má totiž tzv. HTS syndrom – jejich DNA obsahuje vraždicí gen. Davy je téměř dokonalá studentka prestižní střední školy, je krásná, chodí s úžasným klukem a je velmi talentovanou hudebnicí. Ale jednoho dne se celý její perfektní život sesype jako domeček z karet. Do jejího domu dorazí zástupci vlády a řeknou jí, že je nositelkou, tedy že je HTS pozitivní. Vlastní rodiče se jí začnou bát, přestože nikdy nikomu neublížila, vyhodí ji ze školy a ztratí všechno, co měla, o co se snažila, svou budoucnost. Nositelů přibývá a svět, jak ho známe, se mění. Nikdo už se necítí v bezpečí. Lidi s HTS se začnou zavírat do internačních táborů. Davy má ale nakonec štěstí. Ocitne se ve speciálním výcvikovém táboře. Pokud se to dá považovat za štěstí – co z ní bude, když výcvik přežije? Vraždící monstrum? A dokáže se ubránit vlastním genům, nebo se stane vražedkyní?


Nevítaní - Sophie Jordan
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 320
Vazba: Hardback
Rok a měsíc vydání: 2014/11


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0377 s