Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 27.6.2022, svátek má Ladislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníČtyřka rozhodně nezklame

20.12.2014   Milena Nová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Dva roky předtím, než Beatrice Priorová podstoupila Obřad volby, to samé učinil i Tobias. Po svém překvapivém rozhodnutí se ocitá mezi Neohroženými – zde konečně může zapomenout na svého tyranského otce, přestat být tím ustrašeným klukem schovávajícím se v koutě a žít šťastný život, nebo si to alespoň myslí.
Už jako Čtyřka přichází na to, že ani nová frakce není bez problémů – nejen že pro získání postavení jsou Neohrožení ochotni jít přes mrtvoly, ale zároveň skrývají tajemství, které by mohlo rozvrátit celý systém frakcí. O dva roky později Čtyřka cítí, že by měl něco udělat, ale stále netuší co. Teprve dívka, která jako první nováček skáče ze střechy do záchranné sítě, může vše změnit. S ní dokáže napravit celý svět. S ní by Čtyřka opět mohl být Tobiasem.

Divergence - jedna ze světově nejznámějších dystopií doslova ovládla svět a není tomu jinak, když nakonec autorka série vydá svoji další knihu - Čtyřku, vyprávějící život Tobiase. Ačkoliv je kniha opravdu hodně krátká, skrývá se v ní mnoho potenciálu a dokonce mě bavila i více než samotná trilogie, proto si myslím, že by se mohla líbit i dalším fanouškům Divergence.
 
Tobiase jsem už v Divergenci měla mnohem více raději než Tris - je moudrý, má zvláštní náhled na svět a jde vidět, že i on si prošel něčím zlým a drastickým, v jeho případě to bylo, že ho jeho otec mlátil a bil, až do doby než přestoupil k Neohroženým. S Tobiasem v čele se má čtenář rozhodně nač těšit. Ale aby vás nemrzela nepřítomnost Tris, i ta se v knize objeví, dokonce autorka napsala z Tobiasova pohledu některé scény, které sami můžete z prvního dílu (Divergence) znát.
 
 

 
Prostředí odevzdaných a neohrožených je v této knize ještě více rozebráno než u Tris, jde si povšimnou zajímavých detailů ve "vývoji" světa. Navíc, jelikož dějová stránka není celá úplně nabitá akcí, má čtenář možnost si prostředí plně vychutnat a sledovat, jak se chovají nejen obyčejní lidé ve frakcích, ale i ti důležití, kteří v průběhu předchozích dílů jasně označili svým jménem svět. (Pro příklad myslím například vůdkyni sečtělých.)
 
Zajímavostí děje je rozhodně pohled na dřívější frakce, rozdíly mezi Čtyřkou a Divergentní sérií, jsou tudíž téměř hmatatelné. Snad jediné, co se v knize až přespříliš objevuje jsou zvraty, které hodně často končí chaoticky.
 
Styl psaní autorky se rozhodně vylepšil - je více čtivý, zajímavý a především originální. Umí skvěle vykreslovat jednotlivé scény, takže čtení je "hodně živé" a díky tomu je i čtivost na vysoce dobré úrovni. Kniha se čte úplně sama, snad jediné zamrzí - má málo stránek.
 
Knihu ráda doporučím všem, kteří měli tuto dystopii rádi nebo i těm, kteří by nějakou knihou od autorky chtěli začít. Čtyřka je ideální - seznámíte se s Divergentním světem a přitom vám děj nevyzradí nic, o co byste měli v trilogii přijít.Veronica Roth, Čtyřka
Albatros media (Cooboo), 2014

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0378 s