Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníOd šlajfek na rybníku k štědrovečernímu stolu

30.12.2014   Stanislava Adámková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pokaždé, když se zahledím na svatební fotografie svých prarodičů a praprarodičů, dýchne na mě nostalgie let "dávno minulých". Černobílá krása oplývající uctivostí a klidem – tuto atmosféru téměř jinde neuvidíte, jen u starých fotografií.
Kouzlo tohoto černobíle zachyceného světa však není pouze v důležitých událostech, jakými byly svatby, ale i ve zdánlivě "obyčejných" dní, které byly neméně zajímavé jako ty důležité… Máte-li chuť nahlédnout do pestrosti černobílého světa našich prababiček, jste na správné adrese.

Působivá knížka "Ze života prababiček" z pera Jany Skarlantové čerpající z autorčina dlouhodobého zájmu a znalosti o tento úsek naší historie je podle mého názoru velmi vydařeným "průvodcem" společenských příležitostí i všedních dní (nejenom) našich prababiček v době secese. Autorka se nezaměřila pouze na rozmanitost tehdejší módy, ale i na výchovu, ideály, radosti, starosti i sny tehdejších žen.
V knížce se společně s autorkou vydáte na promenádu jedním rokem, který v době našich prababiček nebyl ani trochu obyčejný, natož všední.

Knížka obsahuje dvaadvacet kapitol. V té první se podíváme na led. Nečekají nás sice nablýskané zimní stadiony, ale zamrzlé rybníky, na kterých byste pány bez buřinky a dámy bez rozměrných klobouků jen těžko hledali.
V dalších kapitolách se oddáme víru tance a zábavy. Opravdu byste koukali, milí čtenáři, kolik procedur bylo zapotřebí, než slečinka stanula uprostřed nablýskaného tanečního parketu. I maškarní plesy byly v době našich prababiček velmi vyhledávanou zábavou, která umožňovala únik z konvencí alespoň na jediný večer. Kreativita našim prababičkám rozhodně nechyběla – třeba taková Eskymačka nebyla v té době žádný problém.
Víte, jak vypadají šunkové rukávy, jaký byl šatník mužů v době secese nebo co bylo korunou elegance? Kapitola s názvem "Pohled pod sukně" byla velmi zajímavým a neotřelým vhledem do dámské intimní módy. Nějaké nemožné bombarďáky rozhodně nečekejte. Divili byste se, milí čtenáři, jak se právě v době secese dámský prádelník rozrostl o celou řadu nových součástí.
"Budu se vdávat, matinko!" Jaké štěstí potkalo dívku, o níž si přišla říct dobrá partie? I sňatek byla štace na dlouhou trať.
I urozené slečnny si kromě vyšívání, praní a žehlení mohli užít trochu té zábavy. A tu sport rozhodně představoval. Ale pozor! Nebyl sport jako sport – některré byly elegantní, jiné ovšem znemravňující.

Na co dalšího se můžete těšit v knížce "Ze života prababiček"? Na odvážné cyklistýnky, školní "vakace" i návštěvu lázní. Jaké to vlastně bylo s dámou za volantem, jaké "bikiny" si oblékaly naše prabababičky, kam se dívky ze zámožnějších rodin posílaly "na vychování" nebo jak vůbec probíhal takový čajový dýchánek?
Rok se přehoupl do druhé poloviny a divadla a koncerntní síně praskala ve švech. Právě dlouhé podzimní a zimní večery byly pro různé společenské a kulturní akce jako stvořené.
S liščí hlavou a hadem na krku. Ano, v mrazivých dnech byly kožešiny hlavní součástí šatníku. Zajímá vás, která zvířata byla pro dámy nejzajímavějším "úlovkem" a co všechno si znich nechávaly šít?
A je tu prosinec. Navštívíme krámky, ve kterých naši prarodiče scháněli dárky pro své nejbližší, autorka nám také prozradí, jaké dárky se těšily oblibě každé ženy a nezapomene nás přizvat ani ke štědrovečerní hostině. Smím vám nabídnout "puskrlata?
Knížka "Ze života prababiček" mě okouzlila a nesmírně bavila. "Jeden rok" strávený s Pepičkami, Amálkami a Toničkami jsem si opravdu užila. Nemohu však říci, že jsem knížku slupla jako malinu, protože jak píše sama autorka: „… není to román s napínavým dějem. Můžete začít číst kdekoli. A také zavřít knihu kdykoli."
Doprovodnou úlohu plní působivé aranžmá dobových fotografií a kreseb, neméně pak i úryvky z dobové literatury, které věrně vykreslují a podtrhují atmosféru té doby.
Elegantní, šarmantní, vkusná a osobitá – taková byla doba našich prababiček. Milé pravnučky a prapravnučky, nahlédněte do života našich prababiček (i pradědečků) a zjistíte, proč se retro a vintage styl těší v současnosti stále větší oblibě.

Ze života prababiček
Jana Skarlantová
Motto/2014
208 stran + 16 stran příloha

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0443 s