Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 28.2.2024, svátek má Lumír 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníStarý a nový život

01.01.2015   Nikola Slavíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jak se žije s kostlivcem ve skříni? Jak se žije s myšlenkou, že ta nejlepší věc v životě je vlastně tou nejhorší, jakou jste kdy udělali? Co člověk, to jiné priority. Co člověk, to jiná představa o překročení hranic. Láska je silná emoce, ale některé kroky nedokáže ustát ani ona. Rozhodnutí - složité, jednoduché, rychlé, promyšlené. Ať je jakékoliv, nese v sobě čin, jenž může ovlivnit nejen nás, ale i lidi v našem okolí. Náš život po rozhodnutí již nikdy nebude takový, jaký býval. Vteřina, v níž se rozhodneme, může změnit náš osud. K lepšímu? Kufr paní Sinclairové anglické spisovatelky Louise Walters v sobě nese velké rozhodnutí. Rozhodnutí ženy, jenž ovlivní generace, které přijdou po ní. 

Dorothy Sinclairová byla silná žena. Za uzavřenou slupkou, hluchou k drbům a povídačkám, se skrývalo neštěstí mnoha nepodařených těhotenství. Dívka z města, tak jiná než venkovské ženy, vznešenější, zlé jazyky by řekly pyšná. Přesto statečná ve vlastních ztrátách - manžel zmizel stejně jako dětské životy. Opravdu ji však k padajícímu letadlu hnala statečnost a touha pomoci? Co mohla žena udělat pro prudce klesající hurricane? Ať byly její úmysly jakékoliv, událost května 1940 jí přivedly do života pohledného polského vojáka - že by osud?
 
Roberta Pietrykowská pracuje v knihkupectví Old and New již poklidných jedenáct let. K práci přišla vlastně náhodou, když coby zákaznice bloumala mezi regály. Philipovi - majiteli a vedoucímu v jedné osobě - padla Roberta do oka. Společná láska ke knihám z nich udělala nejen dobré kolegy, ale i skvělé přátele. Pro Robertu je práce v knihkupectví celým životem - ve starých a zaprášených knihách objevuje zapomenuté kousky životů cizích lidí. Jednoho dne narazí i na střípek vlastní minulosti v podobě dopisu adresovaného její babičce Dorothee.
Má milá Dorotheo,  
   
v době války propadají lidé zoufalství. Vybočujeme ze svého já. Pravda je taková, že Tě miluji, a mrzí mne, že to doznávám teprve nyní. I Ty miluješ mne. Nezapomenu na dotek Tvé dlaně na hlavě a krku, když sis myslela, že spím. Na dotek lásky, již ne pouze domnělý. Takto už se mne nikdy nikdo dotýkat nebude. To vím. O to přicházím.
 
Odpusť mi, Dorotheo, neboť já Tobě odpustit nemohu. To, co děláš tomuto dítěti, matce tohoto dítěte, je špatné. Je to nemístné, jako já, vypuzen ze své domoviny, do níž se možná nikdy nevrátím. Ani Ty se nevrátíš, budeš-li v tomto konání pokračovat. A Ty budeš. Přesto to lze stále ještě napravit. Jenže já vím, že to neuděláš. Od toho, co činíš, už pro Tvou duši není cesty zpět. Prosím, věř mi.
Minulost s přítomností se v knize střídá a mísí, aby utvořila příběh, který nadchne a neurazí. Nadchne hlavně příběh z minulosti, jenž je zajímavým přiblížením lidské touhy po potomstvu, babské touhy po pomluvách a informacích, malém světě vesnice, to vše okořeněné usměvavými piloty a nablýskanými letadly zakryté do strachu z nadcházející války. Příběh z přítomnosti neurazí a v knize má své místo, vykreslená kulisa knihkupectví v nejednom čtenáři vyvolá touhu po tak krásném místě.  
 
Kufr paní Sinclairové je psán zvláštně strohým stylem, který je však zároveň barvitý a čtenáře si získá - i když toho bude stát trochu úsilí, než se na stránkách knihy zabydlí. Velké plus si u mne autorka získala neobvyklým začátkem každé kapitoly příběhu Roberty - starými nálezy z knih: dopisy, pohledy, účtenky,... Dodává to knize příjemný nádech zašlé slávy dávných časů.
 
Čtení o ženách, o osudech rozdílných a přesto vzájemně blízkých, stopy smutku, radosti a naděje, závan klasiky v novodobém kabátě, to vše se Louise Walters podařilo vtisknout do tohoto jedinečného díla.
 
Název: Kufr paní Sinclairové
Autor:
Louise Walters
Překladatel: Milan Lžička
Počet stran: 300
Nakladatelství: Mladá fronta
Rok vydání: 2014
Obrázek: úvodní: kniha.cz
      konec článku: Nikola Slavíčková
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0355 s