Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 9.8.2020, svátek má Roman 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 502
Registrovaní čtenáři: 509
Publikovaných článků: 12923
Komentářů: 11146


MěřeníLUPIČI PANÍ DOMÁCÍ – TV tip – Tom Hanks naplánuje loupež století

09.01.2015   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nic jiného než sarkastický britský humor se od dvojice bratrů Coenových čekat nedá. Nejinak je tomu v jejich snímku z roku 2004 LUPIČI PANÍ DOMÁCÍ. Kriminální komedie s šarmantní „paní domácí“, která pronajme pokoj serióznímu profesorovi a dovolí mu, aby ve sklepě zkoušelo kvarteto hudebníků.Jenže, jak jistě tušíte, všechno je jinak. Šarmantní, elegantní a staromódně zdvořilý profesor Dorr (ve skvělém podání Toma Hankse) má za cíl vloupat se z bytu k penězům casina. Promyšleno to má dobře a na práci si inzerátem najal svéráznou čtveřici pomocníků a rádoby expertů. Je tu pyrotechnik Garth (J.K. Simmons) zvaný Palačinka, který se ukáže dosti nešikovný, mlčenlivý a nepředvídatelný exgenerál Vietkongu (Tzi Ma), nespolehlivá spojka v kasinu Gawain (Marlon Wayans) a hromotluk Hrouda (Ryan Hurst). Vietnamec má zkušenosti s hloubením tunelů, Garth se prohlašuje za experta na výbušniny, Gawain má být „mužem uvnitř“ a Hrouda se na nic jiného než na kopání nehodí.
Ukočírovat tuhle prapodivnou sešlost je náročné i pro zkušeného zločince, jakým je profesor Dorr. A tak přípravy, za zvuku barokní hudby, jsou problematické – a pro diváky úsměvné. Všechno by dobře dopadlo kdyby – kdyby se paní domácí nevrátila v osudový den dříve z pravidelné návštěvy kostela…

Dobrou zábavu, která se postupně rozjede až k závěrečné grotesce,  sliboval i distributor filmu v českých kinech firma Falcon, která snímek uváděla sloganem: „Nejgeniálnější loupež všech dob byla skutečně uskutečněna!“ Slibují ji i jména tvůrců. Bratři Joan a Ethel Coenovi nás dokázali potěšit geniálními snímky jako bylo FARGO, BIG LEBOWSKI, NESNESITENÁ KRUTOST či BRATŘÍČKU, KDE JSI? Pravda, za těmito snímky „Lupiči“ trochu pokulhávají, ale stále jde o silně nadprůměrný film. Bratři se tentokrát nespolehli na vlastní nápady a scénář, ale sáhli do archivu ke snímku proslulého anglickým černým humorem 5 LUPIČŮ A STARÁ DÁMA (Velká Británie, režie Alexander Mackendrick, 1955). „Původní film se nám velmi libil,“ přiznal Ethan Coen, „vzali jsme z něj páteř příběhu a zbytek přepracovali.“ Děj přenesli do současnosti a situovali na americký Jih, kde se odehrával i snímek BRATŘÍČKU, KDE JSI?

I nositele dvou Oscarů Toma Hankse film potěšil, protože se mohl vrátit k počátkům své kariéry, kdy hrával komické role. O vkusu obou bratrů řekl, že je unikátní. „Chytají se divných nápadů, které jim připadají zábavné. Ale protože mají úžasný vypravěčský talent, jejich příběh se nakonec vyvine v něco, co se naprosto liší od ostatních filmů, a přitom baví diváky stejně jako je.“ Svéráznou pobožnou paní domácí, milující gospely, která je mnohem tvrdší než na pohled vypadá, si vystřihla neznámá Irma P. Hallová. Film získal Cenu poroty MFF v Cannes v roce 2004.
Foto: walkerart.org, legendasbrazil.org, stopklatka.pl
****************************************
LUPIČI PANÍ DOMÁCÍ
(The Ladykillers)
USA 2004, režie Joel Coen, Erthan Coen
Na obrazovky uvádí PRIMA v pondělí 12. ledna od 22,05 hodin


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0592 s