Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníMende Nazer, Damien Lewis: Byla jsem otrokyní

13.05.2020   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Když jsem knihu četla, plakala jsem. Příběh núbské dívky Mende Nazer, která pochází ze Súdánu, ukazuje nejodpornější krutosti dnešního světa. Krutosti, jejichž dosah člověk naplno pochopí, když příběh čte a prožije si jej. Protože slova jako „znásilnění, vražda, otroctví“ dostávají s osobním příběhem člověka, jež je zažil, docela jiný rozměr. Prožíváme všechny jeho pocity s ním.

Plakala jsem, protože jsem viděla dívky v průměrném věku 10 let odtržené od rodin, znásilněné, zneuctěné, ponížené, prodané jako kus nábytku (cca 150 dolarů). A to všechno se odehrává právě teď, ano, je možné, že i v tuhle chvíli nějaký Arab podřezává hrdla dívčiným rodičům, možná že právě v tuhle chvíli dívku znásilňuje, možná ji prodává muslimským majitelům, kteří ji budou po zbytek života věznit, bít a ponižovat, až sama o sobě přestane přemýšlet jako o člověku, který může mít svůj názor, může milovat a může být milován.

A jak to bylo s Mende? Mende je súdánská dívka, která vyrůstala v malé vesničce pod núbským pohořím. Lidé z vesnice, které znala, byli přátelští a pohostinní, proto také bylo její dětství velice idylické. Když se jedné noci přiženou do vesnice arabští nájezdníci, aby vesnici vyplenili, spoustu vesničanů zavraždili a unesli spoustu dětí, je Mende asi dvanáct let (mezi unesenými dětmi je jednou z nejstarších). Přesto je díky izolaci, ve které vesničané prakticky žijí, Mende velice naivní. Žádné z dětí neví, co to je auto, elektřina, město, společnost. Děti jsou tedy dost staré na to, aby mohly pracovat, ale zároveň ještě malé a přizpůsobivé.

Mende si koupí rodina, v níž vládne paní domu. Oslovuje Mende jen nadávkami, bije ji za každou maličkost. Systematicky dívce vštěpuje, že není „normální člověk“, ale „jen otrok“. Mende se bojí proti své paní vzbouřit a dokonce ani když má příležitost, nepožádá nikoho cizího o pomoc. V rodině by Mende zřejmě sloužila dodnes, kdyby ji její paní neposlala ke své sestře do Anglie. Zde Mende pochopí význam svobody. Za pomoci zdejší súdánské komunity uteče, čímž prakticky příběh končí. Útěk se odehrál teprve nedávno, v roce 2000. V roce 2000!

Takže... kolik je v tuto chvíli na světě jiných dětí-otroků, kteří neměli to štěstí? Kolik otroků, kteří se už natolik sžili se svou rolí, že ani neprotestují? Kolik otroků, kterým je osm nebo devět let?

Neuvěřitelné, ten příběh jako by byl starý stovky let, ale bohužel není, odehrál se nedávno a dobře se skončil jen díky šťastné souhře okolností, které Mende zavedly do Anglie a tam jí dovolily utéct. Poté jí trvalo dva roky, než v Anglii získala azyl. Ani to nebyl snadný úkol, ale pro Mende neexistovala jiná možnost. Protože se rozhodla zveřejnit svůj příběh, po návratu do Súdánu by ji čekalo buď vězení, nebo smrt. Svoboda projevu totiž v Súdánu neexistuje dodnes.

Článek poprvé vyšel na webmagazinu 4.10.2004
Zdroj foto: knihydobrovsky.cz

Mende Nazer, Damien Lewis: Byla jsem otrokyní
Vydalo nakl. Apres, akt. vydání 2009, 304 stran, brožovaná


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Pavel Jelínek - rohoz - 4.10.2004 - 10:21

Děkuji, že propaguješ právě takovéto knihy. Snad ani tak nejde v dalším pořadí tolik o Súdán, ty jsou ve větší či menší míře po celém světě a v individuálním provedení se najdou i u nás a zpravidla zůstávají mimo pozornost, dokud se nestane nějaké neštěstí. Právě proto je dobře číst tyto knihy a otevírat vlastní svědomí.

Od: andiea - 15.10.2004 - 9:19

mende
musim se priznat,ze jsem se od pribehu mende nemohla odpoutat a knizku jsem precetla behem dvou dnu a na konci jsem to obrecela.je hrozny,ze se tohle muze dit v 21.stoleti.neco pobobneho se resi i v knizce KVET POUSTE-taky stoji za precteni,clovek si uvedomi,co ma a co bere jako samozrejmost.

Od: Renata Šindelářová - 17.10.2004 - 19:28

andiea
Můžeme vědět, kdo napsal Květ pouště? Pro případné pátrání v knihovně...
P.S. Čtení jsem prožívala podobně. Jen nějaká ta slza ukápla i v průběhu Mendina duševního trýznění. Když si představím, že spousta dalších dětí žije v podobných podmínkách i dnes, právě v tuhle chvíli...

Od: andiea - 19.10.2004 - 12:35

ad kvet pouste
kvet pouste je autobiogafie a myslim,ze ji napsala Warris Dirrie-nebo tak nejak,je to uz nekolik let,co jsem ji cetla

Od: Eva Grenarova - 19.1.2005 - 7:23

Než jsem tuto knihu přečetla,nevěřila jsem, že něco takového v dnešním světě ještě existuje. Přečetla jsem už více knih z oblasti dnešní Saúdské arábie, většinou to ale byli smyšlené romány. Proto mnou otřásl tento pravdivý příběh. Chtěla bych tímto podpořit Mende, aby dál bojovala proti tomuto bezpráví a snad se po dlouhé době setká i se svými rodiči..Hodně štěstí Mende!!

Od: Vendy - 25.11.2005 - 18:39

Mende obdivuji te
Musím říct,ze Mende obdivuji,obdivuji ji za to jak vse zvladla,ze byla silna.Tohle bych asi nedokazala,neco jsem si zazila take jsem byla znasilnena a chtela skoncovat se zivotem,neudelala jsem to,ale silna nejsem,protoze jsem to udelat chtela.Knizku byla jsem otrokyni jsem cetla trikrat a pokazde plakala.Asi nikdy nepochopim proc lide ublizuji ostatnim.Toto nechapu.Chtela jsem se vas zeptat jestli nekdo nemate e-mail Mende,chtela bych ji poslat neco moc pekneho.Dekuji

Od: Renata Šindelářová - 25.11.2005 - 19:05

Vendy
Bohužel nevím, jak je možné Mende kontaktovat, nejspíš přes Damiena Lewise to bude nejlepší. Jinak si myslím, že kdyby stejný osud potkal Mende o pár let později, že by možná také o sebevraždě přemýšlela. Ale Mende byla příliš naivní, dětská a nezkušená, nevěděla nic o životě a o světě. Nejdřív doufala, že ji někdo zachrání, potom se smířila a až nakonec začala bojovat, uvědomila si hodnotu svobody. Je mi však Mende moc líto, že je svým osudem tak poznamenaná, že i kdyby se nakrásno jednou mohla vrátit do své vlasti, tak už nikdy nemůže zcela zapadnout mezi ostatní členy kmene, bude už napořád jiná než oni.
Jinak myslím, Vendy, že jsi určitě minimálně tak silná jako Mende, nakonec se ti to podařilo zvládnout - a to je nejen to nejdůležitější, ale také to nejtěžší. Pokud jsi to překonala, vyhrála jsi! Ty jsi silná, jen to o sobě nevíš, věř si víc! Přeju ti hodně štěstí do dalšího života.

Od: Vendy - 28.11.2005 - 20:00

DEKUJI
Moc dekuji za povzbuzeni od Renaty Sindelarove.Dekuji

Od: Renata Šindelářová - 30.11.2005 - 7:37

Vendy
Opravdu není zač. :-)

Od: aikka - 10.12.2005 - 16:26

kniha je nadherna, otevre oci snad i slepemu, clovek pak dokaze prehodnotit..

Od: Dana - 9.4.2006 - 13:30

Bezmoc
Já jsem právě tuto knihu dočetla. Připadala mi neuvěřitelně smutná a otřásla mnou. Netušila jsem, že dnes ještě někdo může podporovat otroctví. Prožít něco takového se mi zdá neuvěřitelné. Mám v sobě spoustu bezmoci, protože nevím, jak by se dalo těmto lidem pomoci. Četla jsem podobnou knihu, která byla tuším z Nigerie od Chiny Keitetsy a ta byla možná ještě horší v tom, že China byla už od malička neuvěřitelně týrana svými rodiči a v 9 letech byla přinucena bojovat v armádě. Tyto knížky mne strašně deprimují, ale říkám si, že není dobré před takovými věcmi zavírat oči a radši je nečíst.

Od: Jana - 22.7.2009 - 1:40

Statecna a silna Mende

Od: anonym - 22.7.2009 - 2:00

Mende hodne stesti
Muzu rict ze to cotady pisete tak s vami naprosto soulasi,opravdu se to da prirovnat jak kdyby zachazeli s kusem dobytka bohuzel je to hnusne slovo ale naprosto to vystihuje,koupila jsem si prvni dil mende nejsou to me tipy zanru knizek ale stacilo si precist jenom obsah a tak kniha me proste necim oslovila tak sem ji musela mit kdyz jsem ji cetla mela jsem husi kuzi co vsechno to devce prozilo uplne jsem se do jeji situace vzila az se opravdu priznam se me z toho udelalo spatne a musela jsem jit zvracet jak nechutne s temi lidmi zachazeji to jsou to taky lidi a ne zvirata at jsou cerni nebo bily ale meli by jsme si byt vsichni rovni,nedalo me to a musela jsem si koupit i dalsi dil slzy ticha uplne nejvice jsem brecela jak se tam mende konecne dockala sve rodiny to bylo strasne dojemny kniha byla tak hrozne napinava ze behem jednoho a pul dne jsem ji precetla,bylo me hrozne lito tech uprchliku ktere mende navstivila,proboha proc jsou na tomhle svete takovy bestie v tom sudanu hned bych je povesila a nebo jinak podrizla bych je aby vedeli jaky to je.Mende drzim palce preju ti hodne stesti at se konecne vdas a porodis vysnene ditko a rodicum vnouce.

Od: Šárka - 6.2.2010 - 19:28

Mende
Hodně štěstí a ať se brzy setkáš se svou rodinou.

Od: Magda Kyptová - 6.6.2010 - 10:09

šokující příběh Mende
Knížku "Byla jsem otrokyní" jsem dočetla před čtyřmi dny, četla jsem každý den po práci v každé volné chvíli, nemohla jsem se, od tohoto naprosto neuvežitelného životního příběhu, odtrhnout. Už abych sehnala pokračování Mendina vyprávění. Velmi ji obdivuji a lituji všechny ty děti, které ani nestihly být dětmi... Je neuvěřitelné, že je toto na přelomu 20. a 21. možné.

Od: šárka - 30.4.2011 - 18:56

také jsem u příběhu plaka ta krutest těch lidí .mende byla tak malá a přesto zažilatak strašlivé věci! vážně hrůza a to jsem to jen četla ale mende to i zažila .nejhorší na tom je že je pořád plno otroků myslím co dělají právě teď někde musí dřít nebo pláčou v koutku a nikomu to nemou říct myslím že by se všichni lidé po celém světě měli zamyslet nad touto hrůzou!!!

Od: Renáta - 17.3.2014 - 11:36

Mende
Mende Tvoju knížku som práve dočitala,ja mám 14 ročnu cerku milujem ju nadovšetko je to strášne čím si si prešla ale jedno ma šte.Ty ktory Ti tak ubližovali prečo neboli potrstany?!Vela,vela štestička ti prajem Mende.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0541 s