Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.6.2022, svátek má Lubomír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníBořek Stavitel a jeho kamarádi stroje

31.01.2015   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Britské pohádkové příběhy Bořka Stavitele sledují děti i dospělí na televizních obrazovkách již mnoho let. Postavy Bořka, jeho kamarádky Týny a kamarádů strojů se již zhmotnily do mnoha hraček. Bořkovy obrázky se zase objevují na dětských taškách, sešitech a svačinových krabičkách. Nyní nám nakladatelství Grada představuje novou knihu.

Je plná sympatických obrázků Johna Lawsona, na kterých se můžeme blíže seznámit s Bořkovými přátelskými pomocníky, personifikovanými stroji. Každý má své lidské jméno a také typickou povahu. Míchačka Julča je ztřeštěná, jeřáb Lůďa se zase bojí výšek. Autor publikace Derek Smith malým čtenářům jednoduše a krátce líčí, k čemu který stroj na stavbě slouží. Složitost popisu je vhodně přizpůsobena předškolnímu věku čtenářů a rozumně tak doplňuje milé kresby.

Tuto dětskou obrazovou encyklopedii stavebních strojů považuji za velmi povedenou. Její obrázky působí optimisticky a na první pohled působí jednoduše, proto jsou lichotivé oku. Nechybí zde ovšem zajímavé detaily, na které tvůrci upozorňují pomocí popisků. Děti se tak dozvídají o důležitých součástech strojů, mohou se naučit je pojmenovat. V některých částech obrázku je jako přes rentgen vidět i do vnitřku stroje, a tak děti poznávají mechanismus, díky kterému celé zařízení funguje. U každého Bořkova přítele je navíc přidána jedna zajímavost s titulkem: "Víte, že?"

Obsah knihy má stejně jako celý seriál výchovný dopad, obecně učí kladnému vztahu k práci a konkrétně seznamuje s pracovními stroji a jejich využitím na stavbě. Celý text je přitom psán poutavou formou. Přirozeně kniha tématicky upoutá spíše chlapce, díky svému sympatickému vzezření si ji ovšem možná rády prohlédnou i některé dívky. Dostatečně velká písmena zajistí, že si knihu může v pohodě sám přečíst i prvňák.

Originál knihy vyšel poprvé ve Velké Británii v roce 2012, kde také vznikl celý animovaný seriál. České vydání vyšlo v letošním roce v nakladatelství Grada, a tak i naše děti si mohou před spaním zalistovat těmito pěknými ilustracemi.Derek Smith: Bořek Stavitel, průvodce strojovým parkem
Grada Publishing 2015
Foto obálky: grada.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0383 s