Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 29.5.2020, svátek má Maxmilián 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12868
Komentářů: 11076


MěřeníČtečka - koupě, které nelze litovat

12.02.2015   Tereza Vlčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V moderní době se technika dostává do našich životů stále víc a víc, až si život bez moderních výdobytků ani neumíme představit. Když se na trhu objevily první čtečky, řada lidí se bála, že úplně vytlačí klasické papírové knihy. Je to vůbec opodstatněný strach, když papírové knihy mají tak obrovské kouzlo a tisíciletou tradici, kterou ani sebelepší elektronika nemůže překonat?   

Nad koupí čtečky jsem uvažovala hned několikrát. Když se na trhu objevily první a následoval jejich boom, nijak mě to nevzrušovalo. Až někdy minulý rok, kdy jsem si začala stahovat e-knihy do mobilu a četla si je v pdf, mě napadlo, že by bylo super si nějakou čtečku pořídit. Také se mi podařilo navázat spolupráci s e-shopy, které e-booky distribuují, a pak už to bylo jasné.
 
Předtím jsem se hlavně bála, že bych nesehnala dost knih, ale když jsem začala číst klasiku a povinnou četbu, ukázal se ten strach jako neopodstatněný. Existuje spousta serverů, na kterých si lze stáhnout strašně moc e-knih zcela zdarma. 
 
 
Displej čtečky většinou nesvítí, ačkoli teď už se dají najít i osvětlené, a jeho podklad není bílý, ale zbarvený trochu do béžově hnědé, takže působí přesvědčivě jako papír, jako recyklované noviny, a je příjemný i pro oči, takže se nikdo nemusí bát bolesti hlavy, jako se tomu stává třeba při dlouhém dívání na monitoru počítače. Při čtení to vážně vypadá jako skutečné stránky.
 
Čtečka pracuje na principu elektronického inkoustu, takže elektrická energie je potřeba jenom k jeho přeskupování, tudíž jakmile je obraz vytvořen, energie už se nespotřebovává, což je také důvod, proč čtečka vydrží bez nabíjení až několik týdnů. Řádově se mluví o tisících stránek, které může čtenář „otočit“než se čtečka vybije.
 
 
Kolik "kil" knih může skrývat taková tenoučká čtečka?

Software čtečky je jednoduchý a efektivní. Čtené knihy lze zobrazit na hlavní stránce a u každé se čtenáři zobrazují i procenta, takže ví, kolik mu ještě zbývá do konce. Také se nabízí mnoho možností, jak s knihou pracovat: například si udělat záložku na zajímavé stránce, označit text „zvýrazňovačem“, vepsat poznámku přímo do textu, nebo otevřítslovník přímo nad textem, což je velice užitečné při čtení cizojazyčných knih.
 
Uživatel si dokonce může nahrát do čtečky fotografie a poté si je prohlížet nebo nastavit na obrazovku při vypnutí, hrát šachy, kreslit, a dokonce se i připojit na internet a rovnou stahovat knihy. Některé čtečky už běžně nabízejí i možnost nahrát si do nich hudbu. 

 
 
Čtečky e-knih rozhodně nabízejí čtenářům mnoho možností, o kterých se příznivcům klasických knih ani nesnilo. Přesto je ale bezesporu jasné, že papírové knihy mají spoustu výhod: pokud je o ně dobře postaráno, vydrží desítky i stovky let v dobrém stavu a hlavně se nikdy nevybijí a jejich software nezastará. Stačí je jenom otevřít a člověk může začít číst, což je nejužitečnější asi ve škole – papírová kniha se neuvede do režimu spánku po deseti minutách, kdy není čtena. 
 
A navíc je zde ještě jeden velmi podstatný aspekt, který dělá ze čtení pro miliony čtenářů úžasný zážitek: nádherná vůně, ať už nové nebo staré knihy. Tohle elektronika zkrátka nikdy poskytnout nemůže. Ale co my víme, možná se za pár let skutečně dočkáme čteček, které budou vydávat papírovou vůni a možná i šustit při otáčení stránek, a třeba budou jejich displeje i na dotek připomínat skutečný papír.

 
Musím říct, že koupě čtečky rozhodně nelituji. Mám v ní tolik knih, že mi vystačí na hezky dlouho. Můžu ji vzít kamkoli s sebou a skoro to v tašce ani necítím, na rozdíl od situace, kdy si s sebou vezmu papírovou knihu. Taky se nemusím bát, že si knihu zmačkám nebo poškodím. Čtečka je bezpečně v obalu. 
 
Za pár tisíc (ta moje stála necelé tři, což je naprosto úžasné vzhledem k tomu, kolik knih se do ní dá dát). Čtení je pohodlné, příjemné a čtečka je nenáročná na prostor, je lehoučká a obsahuje spoustu aplikací, ze kterých naprosto nejvíc oceňuji slovník, které obsahuje i fráze a vysvětlení slovíčka. To jsem si naprosto, ale naprosto zamilovala, protože nemusím slovíčka lovit na internetu a nerozptyluji se od čtení.

 
Zkrátka, moje Brunhilda byla láska na první pohled. Dostala jsem to nejlepší v poměru ceny a kvality a doufám, že mi bude sloužit co nejdéle.
 
Na závěr bych ale přesto řekla, že přestože čtečky jsou velice praktické a šikovné, klasické knihy nikdy nemůžou být docela překonány - jejich tisíciletá tradice a kouzlo nemůže zkrátka nic zničit a pocit, že máte v ruce krásně tlustou knihu je k nezaplacení. Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2626 s