Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníA s klauny přišly slzy

11.10.2004   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tak se jmenuje kniha Johannese Maria Simmela, literárního autora narozeného r. 1924 ve Vídni, který proslul především humánním posláním svých knih. Téma románu „A s klauny přišly slzy“ se nevymyká z průměru, protože autor zde kriticky líčí svět ve studené válce v r. 1986.

Hlavní hrdinkou je novinářka Norma, jíž byl podle autorových slov imputován život, když nejprve přišla o partnera a později i o syna. Norma se snaží vypátrat důvod teroristického útoku, při kterém její syn zahynul v cirkuse. Čím víc poodkrývá roušku příčin, tím víc se svět kolem ní stává nebezpečnějším. Pro ni jako osobu, kterou se někdo pokouší zabít, ale i pro čtenáře jako někoho, kdo na tomto světě žije.
Situace ve světě se od roku 1986 hodně změnila, přesto Simmelovy popisy scén, v níž se tajné jednotky USA a bývalého SSSR snaží získat informace od skupiny vědců, připomínají některé současné večerní zprávy. Nedopadnutelní teroristé, ne zcela jasné důvody útoků, spousta zraněných a mrtvých, mezi nimi i děti.
V Simmelově podání navíc prakticky nad každým naším domem visí jaderná hlavice, která jen čeká na odpal. Ale to není všechno. Schyluje se k biologické válce. Mocnosti našeho světa hledají tu správnou biologickou zbraň.
Nenechte se však mýlit, kniha není psána ve stylu akčního filmu. Spíš je to jakýsi pokus o varování, ztvárnění reality, kterou mezi všemi svými denními starostmi nevnímáme. Často ani nemůžeme, protože nedostáváme dostatečný počet informací, tahle vysoká hra se odehrává jen na několika politických šachovnicích a my se jen tu a tam dozvíme výsledky.
Ano, máte pravdu, kniha je dost depresivní, a tak ji rozhodně nečtěte vy, kdo máte útlocitnou povahu. Protože svět se vám v ní zcela odhalí a otočí k vám svou ošklivější tvář.

Zdroj foto. stadtbibliothek.at


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0378 s