Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 4.3.2024, svátek má Stela 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníBEZE MĚ: ŠEST TVÁŘÍ BOBA… - TV tip - šest tváří Boba Dylana

06.03.2015   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pokud čekáte tradiční biografický snímek o světoznámém zpěvákovi pak budete značně  překvapeni. Bob Dylan se v tomto filmu neobjeví (jeho muzika ovšem ano), ale jako jeho alter ego zde vystoupí celkem šest různých postav včetně jednoho barevného herce a jedné ženy. K tomuto rozhodnutí vedlo režiséra Todda Haynese jednak to, že chtěl zachytit všechny etapy Dylanova života od mládí až po dnešek a pak hlavně to, že on sám byl vždy neuchopitelný, vzpíral se zařazení a „žil několik životů naráz.“
Ve filmu je šest různých postav, šest různých tváří, inspirovaných vždy jednou z mnoha barvitých a originálních stránek složité Dylanovy osobnosti. Sám režisér svůj netradiční krok zdůvodnil: “Vytvářel si identitu na každém kroku své dráhy, aby nemusel žádnou mít.“ Jak si přečtete v katalogu karlovarského festivalu z roku 2008 Málokdo prošel během svého života tolika obraty a proměny jako tento zpěvák, který se vždy ze všech sil snažil zakrýt, která z masek, jež neustále střídá, prozrazuje jeho pravou tvář.“ Půl století kariéry na vrcholu posluchačského zájmu se neslo rovněž ve střídání různých hudebních stylů a také životních postojů.

Svěřit Dylanovu postavu šesti různým hercům byl od Todda Haynese (SAMETOVÁ EXTÁZE, DALEKO DO NEBE) jistě riskantní krok. Že je to někdy obtížné propojit - jak režijně tak v divákově mysli? Jako spojovací článek funguje hudba s množstvím známých i méně známých písní a skladeb.
 
Komu byla role „dylanovské postavy“ svěřena? Jmenujme herce: Ben Whislaw (jako lyrický poeta), Heath Ledger (herec který neunese slávu – jedna z jeho posledních rolí), Marcus Carl Franklin (svojí černou pletí odkazuje na bluesové a tulácké kořeny Dylanovy muziky), Christian Bale (dokonce ve dvojroli jako kluk z ulice a jako Boží prorok), Richard Gere (jako přestárlý pistolník odkazují na Dylanovu hereckou účast ve westernu PAT GARRET A BILLY THE KID) a onou ženou, která něžně „hraje Dylana“ v jeho 37 letech je Cate Blanchettová (představující bouřlivá šedesátá léta plná drog). Jak se se svojí, jistě nezvyklou rolí každý z nich vypořádal už posuďte sami. A věříme, že je poznáte i ze společné fotografie.

Snímek BEZE MĚ: &SEST TVÁŘÍ BOBA… vznikl s požehnáním slavného folkového skladatele a zpěváka, ale protože není vlastně přímo o něm, můžeme z něho vyčíst mnohem více. Toto až kubisticky složené a nesourodé leporelo mluví o proměnách žánrů a populární hudby vůbec, o změnách životních postojů a priorit během kariéry, o vyrovnání se s úspěchy, s přízní publika ale i s vlastními pochybami a nejistotami a… A v neposlední řadě o tom, co určuje identitu jednoho života.
Fota: kom.net, snobsmuzik.net, list.ly, avirandom.wordperess.com, lostalsea.com, lanide.com
Na snímcích níže: (pravý) Bob Dylan v roce 1965 a dnes)

***************************************
BEZE MĚ: 6 
TVÁŘÍ BOBA…
(I´m Not There)
Režie Todd Haynes
Uvádí ČTart ve čtvrtek 12. března od 20,20 hodin
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0261 s