Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 20.8.2022, svátek má Bernard 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13262
Komentářů: 11311


MěřeníFinále Plzeň - oslava českého filmu letos již po osmadvacáté

12.03.2015   redakce   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

28. ročník filmového festivalu Finále Plzeň, který proběhne od 26. dubna do 2. května 2015 v plzeňské Měšťanské besedě, se stal oficiální součástí hlavního programu projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Fanoušci a návštěvníci festivalu se mohou těšit například na digitalizovanou verzi filmu Jiřího Trnky Staré pověsti české.  Festival diváky pozve v rámci sekce ZOOM i do Francie, nebo do zrekonstruovaných Loosových interiérů, věnovat se bude kromě soutěžních filmů i řadě snímků v doprovodných sekcích - například animovaných či zaměřených na undergroundovou kulturu… Lákadel a zajímavostí však bude více! 

 O hlavní cenu Zlatého ledňáčka se v letošním ročníku budou tradičně ucházet české a slovenské hrané, dokumentární a televizní filmy, které vznikly od dubna 2014 do dubna 2015. Do dnešního dne je do soutěžních klání přihlášeno 27 hraných a animovaných filmů, 86 dokumentů a 65 televizních projektů  „Novinkou letošního ročníku je rozdělení soutěže českých a slovenských televizních formátů do kategorií cyklická a necyklická tvorba. Loňské dělení do kategorií dramatická a komediální tvorba se totiž ukázalo jako příliš vázané na konkrétní žánr a volbu porot do značné míry limitovalo,“ vysvětluje výkonná ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová.

I letos budou o udělení cen rozhodovat mezinárodní poroty, jejichž nezatížený pohled často přináší překvapivý a nečekaný názor na současnou českou a slovenskou kinematografii. O svých favoritech bude rozhodovat také studentská porota složená ze studentů Západočeské univerzity v Plzni.
Výjimečnou součástí letošního ročníku festivalu Finále Plzeň je jeho zapojení do projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015. Zahájení letošního festivalu se tak ponese ve znamení plzeňského rodáka Jiřího Trnky. Z iniciativy organizátorů a za významné finanční podpory projektu Plzeň 2015 byla zahájena digitalizace Trnkových Starých pověstí českých. Plně zrestaurovaná verze zahájí letošní festival Finále Plzeň v sobotu 26. dubna. “Uvedení Starých pověstí českých je součástí vlajkového projektu Jiří Trnka a svět animace, který představuje umění a řemeslo loutkářství a filmové animace od samého počátku až po nejmodernější formy. Zrestaurovaný snímek tak skvěle doplní probíhající výstavy Ateliér Jiřího Trnky a Trnkova Zahrada 2,” doplňuje programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.

Bohatá nabídka festivalu je tradičně koncipována tak, aby zaujala co nejširší veřejnost: Sekce ZOOM se letos zaměří na Francii, jejíž kinematografie bude rovněž součástí tradiční Dlouhé noci krátkých filmů. Letos znovu budou moci návštěvníci festivalu sledovat také České stopy v mezinárodních koprodukcích. Zajímavostí bude i zvláštní sekce věnovaná prof. Jiřímu Svobodovi, o němž vznikne z pera Ivany a Jana Lukešových kniha, jejíž křest proběhne právě na festivalu Finále Plzeň. „Diváci se mohou i letos těšit na besedy, autorská čtení a další doprovodný program, který budeme postupně prozrazovat. Letošní promítání proběhne kromě budovy Měšťanské besedy také v unikátních prostorách Loosových interiérů v Bendově ulici v Plzni a v ZACH´s Pubu,“ doplňuje k programu Eva Veruňková Košařová. Důležitou a podstatnou součástí festivalu, kterou využívají a oceňují zejména profesionálové z Čech a zahraničí jsou setkání na Industry Days, což je platforma festivalu, která přináší podněty a kontakty pro filmové profesionály.

V roce 2014 bylo celkově na festivalu uvedeno téměř 180 filmů, které zhlédlo více než 10.800 diváků. Více informací na www.festivalfinale.cz a www.facebook.com/finaleplzen.

Na snímku režisér Zdeněk Tyc, který si z loňského FINÁLE  odnesl Zlatého ledňáčka za film JAKO NIKDY


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0342 s