Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 9.6.2023, svátek má Stanislava 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13456
Komentářů: 11382


MěřeníMrs. Poe: Zakázaná láska k autorovi Havrana může být nebezpečná...

12.03.2015   Viola Hubáčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Už jen pouhý název knihy evokuje romantiku, napětí a tajemno. Podařilo se však autorce opravdu naplnit vše, co slibuje ve své knize?
Příběh se čtenáře snaží vtáhnout do složitého milostného trojúhelníku, jehož vrcholy jsou slavný spisovatel Edgar Alan Poe, jeho žena a spisovatelka romantických básní Fany Osgoodová.
V knize však nejsou temné pouze básně pana Poa ale i temné lidské pohnuty a touhy, které až do poslední chvíle zůstanou zastřeny tajemstvím.


Je známo, že pan Poe byl vyhlášený sukničkář a s pěknou spisovatelkou Fany udržoval poměr, jeho žena to prý tušila a manželovu milenku často zvala na návštěvy k sobě domů. Prý to bylo tím, že umírala na souchotiny a toužila, aby se po smrti někdo o jejího manžela postaral. Tolik k historickým faktům. 
Autorka vychází ze známého příběhu a snaží se jej přiblížit čtenáři i s dobovou atmosférou a postřehy z tehdejší společnosti. To ovšem není všechno. Nejde ji jen o rekonstrukci příběhu, ale jde ještě dál, obyčejnému románku se snaží dodat tajemno a napětí.
Ze začátku se kniha zdá opravdu slibná. Době neodpovídají pouze reálie, ale i styl příběhu, napsaný košatým vypravěčským stylem po vzoru viktoriánských románů. Spisovatelka se pokusila o zajímavé dílo, přináší sice milostný příběh napsaný pro ženy, jeho zpracováním a intelektuálnějším předmětem se ale snaží zaujmout i náročnější čtenářky.
Od prvního okamžiku hraje autorka na city. Opuštěná a zneuznaná hlavní hrdinka, živící sama dvě děti, okamžitě získá čtenářovy sympatie. Není se ani co divit, že od prvního setkání a vášnivého vzplanutí ke slavnému spisovateli, čtenář hrdince Fany přeje štěstí.                                                            
Jenže pak nastává stagnace. Napětí a tajemno, které je v knize už od počátku, více příliš negraduje a po zbytek knihy stagnuje. Kapitoly se později zdají jedna jako druhá, milostná setkání a temná podezření jsou zaměnitelná, pořád ty samé emoce a téměř ta samá slova. Čtenář postupně ztrácí pozornost a když přijde velké finále, je téměř nerozpoznatelné od předchozích kapitol. Na konci se nedostaví žádná katarze, žádné ukončení a celý příběh tak nějak vyplyne do neurčita. &Skoda, protože námět i styl, jaký autorka zvolila, dílo předurčoval k něčemu víc, než čím nakonec byl – dalším obyčejným ženským románem, který nijak nenadchne ani nepřekvapí.

Lynn Cullenová,
Mrs. Poe, Praha : 2015, Metafora. 

(E.A.Poe)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.051 s