Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníJóga a sex

21.03.2015   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Elisabeth Haichová (1897-1994) proslula svou mystickou knihou "Zasvěcení" o vzpomínkách na svůj minulý život v Egyptě, která se stala světovým bestsellerem a po svém vydání ovládla i české knihařské pulty. Nyní přichází z dílny nakladatelství Metafora na náš trh další dílo této autorky nazvané "Jóga a sex". Jde to vůbec dohromady? Duchovno a chtíč? Nebo se tu naopak jedná o energeticky silné propojení dvou protichůdných sil? 

Především se nenechte mýlit názvem v tom, že tu naleznete jakési sexuální praktiky. O sexu se tu hovoří jen v duchovním smyslu. Tato kniha není Kámásutra. Nenajdete tu dokonce ani návod na údajně  tak dokonalý tantrický sex. Dočtete se tu však o mnohých duchovních pravdách, možných cestách k vyléčení našich civilizačně pošramocených myslí. Dozvíte se také, jaká jógová cvičení a další prvky života (tvůrčí činnost např.) vedou ke zlepšení sexuálního prožitku. Vše souvisí s našimi myšlenkami. V naší mysli všechno začíná i končí, tady tkví i základ našeho sexuálního vzrušení, odtud můžeme čerpat uvolnění a sem můžeme naopak vkládat povznesení, jaké nám sex přinese.

Autorka nás také nabádá, abychom jen nečetli, ale praktikovali. Jí překládanou filosofii i samotný sex. Nestyďme se, nedělejme ze sexu tabu, je to přirozená součást nás samých. Naopak svou sexualitu pozvedněme na piedestal svého lidství, věnujme se jí s pečlivostí, s jakou se věnujeme jiným oblastem svého života. Buďme přirození. Buďme duchovní. Milujme.

Sex je duchovní součástí lásky. Tělo nepotřebuje sex každý den, ale lásku ano. Sex bez lásky pozbývá svého smyslu, je postaven mimo duši, ale pokud je součástí lásky, je nádherný a smysluplný, obohacuje vás a naplňuje, přináší nám stejné uvolnění jako meditace. Pokud nedokážete sex vnímat jako prožitek lásky, je to velká škoda, především pro vás, ale autorka této duchovní knihy vás za to odsuzovat nebude. Možná j
e to cesta, kterou chcete a dokážete jít. 

Elisabeth Haichová se všem svým čtenářům snaží především ukázat, že naše možnosti jsou bezbřehé, protože duch a tělo jsou jednou spojenou nádobou. A že křesťansky odmítavý postoj k sexu je pro nás samotné stejně škodlivý jako moderní poživačnost. Nejvíce nás obohatí právě duchovně vyzrálý postoj k sexu. A nejen k němu, celá kniha je o hledání životního štěstí a duchovní zralosti.

"
Existují tací,píše autorka, "kteří si již všimli, že na zemi žijí dva druhy lidí. Říkejme jim jak chceme: živoucí a mrtví, probuzení a spící, vědomí a nevědomí." (s. 22)

 

Jóga a sex, Haich Elisabeth
Metafora 2015
Zdroj obrázku: www.metafora.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0285 s