Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 1.3.2024, svátek má Bedřich 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníLidská bestie

26.03.2015   Tereza Vítková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Naturalismus si nelze představit bez skvělého francouzského romanopisce a dramatika Émila Zoly, který je nejen skvělým literárním přínosem tohoto uměleckého směru, však i jeho samotným zakladatelem. K jeho nejvýznačnějším dílům patří beze sporu Nana, Břicho Paříže, Lístek lásky a Zabiják, na kterého volně navazuje právě Lidská bestie. Kniha, rovněž známa jako Člověk bestie, které nechybí silný příběh, vášeň, napětí, vyvolávající lítost a podněcující naši zvědavost až do poslední stránky.

Většinu času příběhu strávíme ve francouzském městečku Le Havre, kam zavítáme i na samotném začátku knihy. Seznamujeme se v něm s manžely Roubaudovými; Severínou, na oko působící smířlivou, pasivní a zvláštně půvabnou manželkou, a jejím chotěm Roubaudem, statným výpravčím poddávajícímu se karbané.

Hned po úvodu však zjistíme, že se nejedná o klasický pár, ve kterém se muž jeví jako zdrženlivý a žena, o mnoho let mladší, plna energie. Příběh se pomalu začne projasňovat a nabývat konkrétnějších rozměrů, a ne dlouho poté Zola začne s poukazováním na onu bestii tkvící v každém z nás, a v tomto směru bude pokračovat až do konce svého vyprávění.

O bestiích bude Zola promlouvat i skrze Jacquese Lantiera, pracujícího jako strojvůdce, který se stane svědkem právě jedné bestiální činnosti; i v něm však jakási forma zla přebývá. Od narození trpí dědičnou psychickou chorobou, kvůli níž má nutkání znásilnit a poté zavraždit jakoukoliv krásnou mladou ženu. Příběh je pln snad až dojemných chvílí, kdy se svou nemoc snaží překonat a moci svobodně žít. A díky spletení svého osudu právě s Roubaudovými je svému snu stále blíž a blíž, zvrácenost a bestiální touha z příběhu však nemizí.

Román je založen především na lidské zvrácenosti a ubírání se cestami žárlivosti, posedlosti, chtíče a nenávisti. Postupem četby se čtenář vůči všem brutálním popisům stává svým způsobem imunní, s čímž jakoby autor počítal a dále v příběhu postupuje ještě surověji a bezcitněji. Přesto kniha není jen dekadentním úkazem společnosti, avšak jakýmsi popisem osudů jedinců, kteří za svůj osud nemohou a snaží se s ním, byť sebekrutěji, bojovat.

Neboť je Lidská bestie knihou „z železničního prostředí“, její značnou částí jsou i popisné pasáže všemožných částí lokomotiv a souprav i spolu s jejich názvy. Jest pravdou, že právě tyto pasáže by se někomu mohly zdát nudné, když je však člověk přečká, je mu opět nabídnut zaručený skvěle poutavý příběh - případně se jimi tedy nenechte odradit. Děj si navíc můžeme představovat ještě živěji díky povedeným ilustracím, kterých je kniha plna.

Přestože si myslím, že kvůli táhlému úvodu by někoho nemusela kniha okamžitě zaujmout – a já přiznávám, že mi rovněž chvíli trvalo, než jsem se do ní ponořila -, věřím, že postupem vás Lidská bestie pohltí stejně, jako mně. Je to úžasný příběh o lidské snaze a vytrvalosti, ochotě vzepřít se svému údělu, podán neobyčejným způsobem, a já nemohu než říci, že jsem srdečně ráda, že jsem Zolovi dala šanci – a vy byste měli rovněž.
 
Lidská bestie
Autor: Émile Zola
Ilustrátor: Stanislav Hudeček
Nakladatelství: Omega, 2015
Počet stran: 408
Vazba: vázaná s přebalem
 
Více informací o knize na stránkách nakladatelství Omega.
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0304 s