Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníDům v nebi

02.04.2015   Viola Hubáčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Příběh této knihy je skutečný. Autorka vypráví o dlouhém roce, kdy byla vězněna radikálními muslimy v Somálsku. Nakonec měla štěstí a přežila. Stejně jako dvě Češky, které se minulý týden vrátily domů. Dřív, než začnete dívky odsuzovat pro jejich hloupost, sáhněte po této knize, jejíž příběh je podobný. Můžete se dozvědět více o nerozvážnosti mládí, ale také o ceně, kterou se taková nerozvážnost platí. 

Amanda Lindhout byla dívka toužící po světě. Od svého, ne příliš šťastného, dětství snila o cestách do vzdálených krajin. Svůj sen si začala postupně plnit. A protože ji štěstí začátečníka přálo, od bezpečných cest po mírumilovných zemích ve dvou, se postupně začala pouštět do odvážnějších dobrodružství. Ale ani to ji nestačilo, chtěla víc, víc adrenalinu, víc exotiky. Stala se válečnou reportérkou. Jenže konflikt na blízkém východě ji nestačí. Chce se proslavit. Pro svoji reportáž se rozhodne pro nejnebezpečnější zemi světa – Somálsko. A právě zde ji štěstí opouští. Společně se svým přítelem fotografem, upadnou do zajetí radikálních muslimů.

Příběh knihy není podstatný. Všichni víme, že skončí dobře. Opravdu je tomu tak? Je propuštění opravdu tím šťastným koncem? Mezi řádky jsou vepsané silné emoce a pocity. Amanda nás dokáže vtáhnout až na dno svojí duše. I když zajetí trvá rok a odehrává se na pár metrech čtverečních, kniha, jako by obsahovala celý svět. Aby ne, autorka pouští čtenáře do svého vnitřního světa, do hlubin svojí duše, kde se ve svém „domě v nebi“ ukrývala vždy, když už myslela, že její život skončí. Pocity beznaděje, odcizení, strach ale i touha po smrti během mučení a znásilnění, to vše prožije čtenář společně s autorkou tak silně, jako kdyby on sám zůstal zavřený v temném pokoji celé dny, hodiny a měsíce. Začne dokonce chápat, proč oběti postupem času přilnou ke svým únoscům, a jak snadné je zlomit lidskou vůli a odhodlání. Jako žena prožila Amanda v zajetí peklo. A prostřednictvím této knihy nás do něj nechává nahlédnout, alespoň klíčovou dírkou.

Po přečtení Domu v nebi, už nebudete toužit mladé Češky pokárat, jaká byla hloupost odjet do nebezpečné země. Budete s nimi soucítit. Dozajista prožily něco podobného jako Amanda a jejich „hloupost“ už byla potrestána tisícinásobně, trestem, který si ani jedna z dívek nezasloužila. Trauma, které v nich únos zanechal, nejspíš neodezní nikdy a ještě mnoho následujících let se budou budit s křikem ze spaní a před očima jim budou probíhat všechny vzpomínky na dobu, kdy nespatřily slunce. Stejně, jako dívky už nikdy nebudou stejné po návratu ze zajetí, ani čtenář nebude stejný po přečtení této knihy.

Není se co divit, že deník The New York Times a kanadský list The Globe and Mail zařadily tuto knihu mezi 100 nejlepších na světě. Amazon ji vyhlásil nejlepší knihou roku 2013 v kategorii Životopisy a paměti a časopis Vogue zařadil na seznam nejlepších knih roku. Dům v nebi také získal CBC Bookie Award pro nejlepší kanadskou literaturu faktu. 

Dům v nebi,
Amanda Lindhoutová, Sara Corbettová,
Jota, 2015

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0367 s